Beszélsz prompt nyelven? – Így segít az MI a tanulásban

Szerző: | 2025. május. 27. | Iskolák

Ha most csodálkozva azt kérdezed, hogy „Mi az a prompt nyelv?”, ne aggódj, nem vagy egyedül! A prompt nyelv a mesterséges intelligencia, például a ChatGPT használatakor alkalmazott speciális utasítás-, és kérdésírás művészete. Egy jól megfogalmazott prompt segítségével sokkal pontosabb, gyorsabb és hasznosabb válaszokat kaphatsz, akár a tanulásban, akár a munkában.

Miért fontos a prompt nyelv ismerete?

A digitális világban egyre nagyobb előnyt jelent, ha tudod, hogyan kommunikálj okosan az AI-val. Ez olyan, mint egy új digitális nyelv, amit érdemes elsajátítani, hogy ne maradj le a legújabb technológiák nyújtotta lehetőségekről. A tanulásban például időt takarítasz meg, pontosabb segítséget kapsz, és könnyebben sajátíthatod el az új ismereteket.

Tanulás mellett hol jön még jól a promptírás?

Oké, az már világos, hogy a promptírás segít tanulni. De mi van akkor, ha épp nem leckét írsz? Hát itt jön a csavar: a jól megírt promptok szinte bárhol hasznosak lehetnek. Nézzük meg részletesen, hol tudod még bevetni ezt a képességet!

  • Projektmunkákhoz – ötleteléstől a dizájnig: Unod, hogy mindig ugyanazokat a témákat dobják fel a csoportmunkához? Vagy hogy sosem jut eszedbe valami igazán ütős? Promptolj! Kérj ötletlistát, vázlatot, vagy akár címet és bevezetőt.
  • Prezentációkhoz, érvelésekhez: Ha valaha voltál már úgy, hogy „jó, tudom mit akarok mondani, csak nem tudom hogyan…”, akkor kérhetsz érveket pro és kontra, vagy felépíthetsz egy logikus prezentációt.
  •  Szakmai anyagok, önéletrajz, motivációs levél: Ha jön a gyakorlat, a diákmunka vagy épp a felvételi, a papírforma is számít. De mit írj az „erősségeim” rovatba, ha szerinted még semmit nem csináltál életben?
    A prompt segít! Írhatsz vele modern, személyre szabott önéletrajzot vagy motivációs levelet.  Az MI segít megfogalmazni azt, amit te csak érzel, de még nem tudod szavakba önteni.

 Később: szinte minden szakmában ott van

A promptírás nem csak sulis túlélőkészlet, hanem ez a jövő munkaeszköze. Egyre több szakmában használnak mesterséges intelligenciát, és ott a legnagyobb előny azoknál lesz, akik tudják, hogyan beszéljenek promt nyelven.

Nézzünk pár példát!

  • Marketing – szlogenek, kampányötletek, hírlevelek vagy posztok generálása.
  • Programozás – hibakereséshez, kódmagyarázathoz, dokumentációk írásához.
  • Ügyfélszolgálat – udvarias válaszok, chatbotok tanítása, panaszkezelési sablonok.
  • Pedagógia – tananyag összeállítás, egyéni szintű gyakorlók, tesztek.
  • Kutatás – forráskeresés, adat összefoglalás, kérdés generálás.

És ez még csak a jéghegy csúcsa. A promptírás egyfajta digitális svájci bicska – sokoldalú, hasznos, és egyre keresettebb.

A jövő nyelve?

A promptírás valójában nem más, mint jól kérdezni tudni – és ez olyan képesség, ami nemcsak a suliban, de a munkahelyen is aranyat ér. Szóval… Te beszélsz promt nyelven?  Ha még nem, épp itt az ideje megtanulni. Nem lesz dolgozat belőle – de még jól jöhet.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Így tanultok Ti!

Kövess minket