A sportújságírók napja – a sportedző és sportszervező szakma bemutatása

Szerző: | 2023. július. 20. | Munka

Egy nő beszélget egy férfival egy edzőteremben

Tudtad, hogy július 2. a nemzetközi sportújságírók napja? A Nemzetközi Sportújságíró Szövetség 1994 szeptemberében Párizsban tartott ülést, és ott magyar javaslatra július 2-át a sportújságírók napjává nyilvánították. Ennek az az oka, hogy a szövetség 1924. július 2-án alakult meg. 1995-ben ünnepelték először ezt a napot, és ennek emlékére ma a a sportedző és sportszervező szakma bemutatásával készültünk nektek.

Mit csinál egy sportedző és sportszervező?

Ahogyan a nevében is benne van, a sportedző és sportszervező támogatja a sportolókat a felkészülésben. Ha nem tudod elképzelni az életedet sport nélkül, és ha több sportágban is jeleskedsz, vagy ha minden sport érdekel, akkor ez a szakma neked való!

A képen egy férfi áll, kezében fociladba, kosárlabda és rugby labda vannak
Fontos, hogy minél több sportág iránt mutass érdeklődést! (Fotó: 123rf.com)

Sokszor írtuk már, hogy az a jó szakma, ami nem csak munka, hanem hobbi és hivatás egyszerre. Azoknak, akik több sportágban is jártasak, és az idejük nagy részét legszívesebben sportolással töltik, ez a szakma nagyon jó választás! Természetesen szükséges a jó állóképesség, és a megfelelő fizikum, a mozgáskoordináció. Ez azonban mind fejleszthető, így nem baj, ha még nem vagy acélból, erre van időd. Az viszont fontos, hogy megismerd a sportágak jellemzőit, a szabályrendszereket, bár ezt is megtanítják az ötéves képzés során. Akkor mi az, amivel rendelkezned kell? Egyrészről, megfelelő kommunikációs készséggel, ugyanis az edzés közben meg kell tudnod magyarázni azt, hogy mi miért hasznos. Nagyon fontos a motivációs készséged, hiszen azokat, akiket eddzel, tudnod kell megfelelően motiválni. Minden ember más és más személyiség, mindenkit mással tudsz meggyőzni.

A sportedző és sportszervező feladata az, hogy a választott sportágában versenyző személyeket rövid, vagy épp hosszútávú edzéstervvel lássa el, valamint életvezetési tanácsokat kell adnia arra vonatkozóan, hogy mikor mit kell csinálnia, milyen napi rutint kell alkalmaznia, esetleg mit kell ennie. Ehhez figyelembe kell vennie a sportoló személyes igényeit, terveit, versenyeinek ütemtervét. Röviden: meg kell terveznie mindent, amivel a lehető legtöbbet tud kihozni egy sportolóból.

Sokrétű szakma

Természetesen nem csak profi sportolóknak van szüksége edzéstervre. Ezzel a szakmával elhelyezkedhetsz akár egy edzőteremben is, vagy épp az általad választott sportág edzőtermében, a lényeg az, hogy a megfelelő oktatás után olyan tanácsokat adhass azoknak, akik hozzád fordulnak, amivel nem kárt okozol, hanem segíted a felkészülést.

A képen egy férfi áll, kezében törölköző és üveg víz
A sportedző munkája felelősségteljes szakma, hiszen ő felel az ügyfelei egészségéért is (Fotó: 123rf.com)

Amit mindenképpen ki kell emelni ennél a szakmánál, hogy nagyon felelősségteljes munkakörről beszélünk. Akik hozzád fordulnak, azok lehet, hogy teljesen vakon vannak a saját felépítésük, tűrőképességük és egészségük tekintetében. Neked kell vezetned a felkészülést, és közben arra is figyelmet kell fordítanod, hogy akik hozzád fordulnak, milyen egészségi állapotban vannak, mennyi terhelést bírnak, illetve hogy a választott sportág mennyire való nekik. Hiszen más dolog az, amit szeretnénk sportolni, és más az, amire valóban képesek is vagyunk. És ami a legfontosabb: folyamatosan születnek új sportágak, gyakran jelennek meg új tanulmányok az edzésről. Ezekkel egy jó edző mind tisztában van. Nem elég elvégezni az iskolát, szükséges folyamatosan fejlesztened magad, képben kell lenned az új trendekkel, irányzatokkal, új sportágakkal, hogy a tőled telhető lehető legjobban készítsd fel azokat, akik a segítségedet kérik. És ha már edzés, akkor fontos az is, hogy rugalmas legyél. Na nem csak testileg, hanem a munkaidőd tekintetében is, hiszen a legtöbb ember munka után indul el sportolni. Éppen emiatt készülhetsz arra, hogy sokszor a délutánjaid az estéidbe nyúlnak.

Ha pedig már a szezonalitásról beszélünk, akkor azt is ki kell emelnünk, hogy tavasszal szokott mindenki észbe kapni, hogy a beach body érdekében le kell dolgozni a karácsonyi beigli által ránk pakolt kilókat.

Fizetés a sportedző és sportszervező szakmán belül

Ez biztos sokakat érdeklő téma, hiszen mindenkinek meg kell élnie valamiből, és mégsincs pontos válasz arra, hogy mennyit lehet vele keresni. Ha egy népszerű sportág vezető edzőjeként tevékenykedsz, akkor hatalmas, akár sokmilliós fizetést is bezsákolhatsz. Ha vállalkozóként tevékenykedsz, vagy saját edzőtermet üzemeltetsz, akkor szintén elég nagy összeget vághatsz zsebre. Ha viszont egy teremben vállalsz edzéseket, akkor nagy valószínűséggel órabérben számolják a fizetésedet, viszont ebben az esetben is módod van arra, hogy több helyen vállalj munkát egyszerre.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó