Az adventi koszorú története

Szerző: | 2024. december. 15. | Kikapcs

Napjainkban az advent egyik legfontosabb szimbóluma az adventi koszorú. Karácsony előtt sok család otthonában helyet kap. Honnan származik, és milyen szimbolikát közvetít?  

Az advent a keresztény világ egyik legfontosabb ünnepe. A karácsonyi ünnepkör kezdetét jelenti. A Gergely-naptár szerint december 25-ét megelőző negyedik vasárnappal – más definíció szerint a Szent András napjához (november 30-hoz) legközelebb eső vasárnappal – kezdődik, és karácsonyig tart.

Az adventi időszakban  örökzöldből készített, négy gyertyával díszített adventi koszorú kerül  az ünnepi asztalra. 

A korabeli feljegyzések szerint az adventi koszorú a 19. század közepén, a Németalföldön jelent meg. Először valószínűleg 1839-ben, Johann H. Wichern lelkész készített hasonlót. Egy hamburgi árvaházban élő gyerekek számára így szerette volna szemléltetni a karácsonyig hátralévő időt.  

Az első adventi koszorún még 28 gyertya díszelgett

Egy örökzöld ágakkal díszített kocsikeréken huszonnyolc gyertyát helyezett el, amelyek közül négy nagyobb vörös színű volt, a többi pedig fehér. Wichern a templomban fellógatott keréken karácsonyig minden nap eggyel több gyertyát gyújtott meg, a négy vasárnapon pedig természetesen a vörös gyertyák égtek.

Napjainkban az adventi  koszorún már csak az adventi vasárnapokat szimbolizáló négy gyertya áll.

Hit, remény, öröm, szeretet

A gyertyák külön-külön is jelentéssel bírnak. Az első lila gyertya jelképezi a hitet, a második a reményt. A sorban a harmadik, vagyis a rózsaszín az öröm gyertyája, míg a negyedik, ugyancsak lila gyertya a szeretetet szimbolizálja.

Keresztény hagyományok szerint három gyertya lila színű, egy pedig rózsaszín – ezt advent harmadik vasárnapján kell meggyújtani. A lila szín a böjt, a bűnbánat, az önvizsgálat színe, míg a rózsaszín az örömöt szimbolizálja.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó