Elektronikai műszerész: a modern technológia mestere

Szerző: | 2024. június. 17. | Mi leszek?

Az elektronikai műszerész szakma ideális választás mindazok számára, akik érdeklődnek a technológia iránt, szeretnének egy stabil és jól fizető karriert, és készek folyamatosan fejlődni és alkalmazkodni az új technológiai kihívásokhoz.

Széleskörű tudás az elektronika területén

Az elektronikai műszerészek az elektronikai rendszerek összeszerelésében, beállításában és karbantartásában jártas szakemberek. Munkájuk elengedhetetlen a modern technológiai eszközök megbízható működéséhez.

Az elektronikai műszerész fő feladatai közé tartozik az elektronikai rendszerek összeszerelése, beállítása és kalibrálása. Munkáját kapcsolási rajzok és szerelési útmutatók alapján végzi. 

Felismeri és javítja az elektronikus eszközök hibáit, valamint karbantartási feladatokat is ellát. Az előírtaktól eltérő mérési eredmények esetén képes a hibák megkeresésére és megszüntetésére, például hidegforrasztások, fóliaszakadások és zárlatok esetén. Emellett ismeri és alkalmazza a villamos biztonságtechnikai és korszerű ESD (elektrosztatikus kisülés elleni) védelmi előírásokat.

Ideális szakma a műszaki érdeklődésű fiatalok számára

Az elektronikai műszerész szakma olyan fiatalok számára ajánlott, akik érdeklődnek a számítástechnika és az elektronika iránt, és akiket vonz a multimédia folyamatosan fejlődő területe. 

Az ideális jelölt képes önállóan dolgozni és problémákat megoldani, felelősségteljesen és megbízhatóan végzi munkáját. Emellett erős műszaki érdeklődéssel bír, folyamatosan tanul és fejlődik a technológiai újítások terén.

A szakmához jó szemmérték, tér- és színlátással  szükséges a precíz munkavégzés érdekében, logikai gondolkodás a hibák felismeréséhez és megoldásához, valamint kiváló kézügyesség a pontos összeszereléshez és javításhoz.

Aki szeretne továbbtanulni, az érettségi megszerzése után két év alatt elektronikai technikusi végzettséget szerezhet, ami még magasabb szintű szakmai tudást és karrierlehetőségeket biztosít.

Az elektronikai műszerészek az elektronikai rendszerek összeszerelésében, beállításában és karbantartásában jártas szakemberek. Munkájuk elengedhetetlen a modern technológiai eszközök megbízható működéséhez. (Fotó: 123RF)

Miért válaszd az elektronikai műszerész szakmát?

Az elektronikai műszerész szakma kiváló választás, ha érdeklődsz a számítástechnika és az elektronika iránt, és szeretnél egy dinamikusan fejlődő iparág részese lenni. 

Ez a szakma stabil és jól fizető karrierlehetőségeket kínál, hiszen az elektronikai rendszerek és eszközök mindennapi életünk alapvető részévé váltak, és a jövőben is egyre nagyobb szerepet kapnak. Az iparágban való elhelyezkedés biztos megélhetést és új kihívásokat nyújt, valamint lehetőséget ad a szakmai előrelépésre. A jól képzett szakemberek iránti kereslet folyamatosan növekszik. 

Három év szakképző iskolában

Az elektronikai műszerész az elektronika és elektrotechnika ágazat három éves képzése szakképzettség megszerzésével zárul. A képzésbe történő belépéshez alapfokú iskolai végzettség és foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat szükséges. 

Az oktatás során a diákok az ágazati a műszaki alapozáson túl megismerkednek többek között az áramkörök építésével és üzemeltetésével, a virtuális mérőműszerekkel és áramköri szimulációkkal, valamint a szereléstechnológiával is. 

A képzés része a 140 óra egybefüggő szakmai gyakorlat, melyet a 10. évfolyamon kell teljesíteni.

Az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) információ szerint az alábbi intézmények hirdettek elektronikai műszerész képzést:

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó