Lassan vége a tanévnek. Sok szülő számára okoz fejtörést hogyan oldja meg gyermeke felügyeletét a nyári szünet alatt. A különböző tábori programok nem minden családnak jelentenek alternatívát ezért sokszor a nagyszülőkre bízott fiatalok az egész napot a világhálón töltik. Szakértők szerint a szülők feladata és felelőssége felkészíteni gyermekeiket az online tér biztonságos használatára. Ehhez nyújt segítséget a Digitális Edukáció Képző Központ kezdeményezése.
A digitális gyermekvédelem a felnőttekkel kezdődik
Számos kutatás foglalkozik a fiatalok digitális szokásaival: a 14-25 éves korosztály háromnegyede még tanulás közben sem tudja letenni a telefont és szívesebben tölti chateléssel az idejét, mint családi programmal. Saját bevallásuk szerint minden második tinit ért már online zaklatás. A helyzet kezelésében óriási a szülők felelőssége, ám sokan maguk is nehezen igazodnak el a digitális világban. Nem ismerik az eszközöket és applikációkat vagy éppenséggel maguk is függők. A digitális gyermekvédelem a szülőkkel kezdődik – véli Hortobágyi Ágoston digitális stratéga.
„Általános tévhit ráadásul, hogy a különböző veszélyek csak a nagyobbakat érintik és elég leülni a gyerekekkel beszélgetni 14-15 éves korban. Sajnos a negatív tendenciák már a kisebbeket, az 5-6. osztályos kicsiket is fokozottan fenyegetik, így érdemes sokkal korábban, az iskolába lépéskor elkezdeni a beszélgetéseket a témában, illetve lefektetni az internethasználattal kapcsolatos szabályokat, melyekhez később is vissza lehet majd nyúlni” – javasolja Hortobágyi Ágoston digitális stratéga.
Minden második fiatal titkos profilt használ az online világban
Jelentős problémakör az online zaklatás és a kéretlen szexuális tartalmak jelensége is. A 14-25 évesek 55%-át érte már online zaklatás saját bevallásuk szerint, 10-ből 6-an pedig kaptak már erotikus fotót chatelés közben. Nem csupán elszigetelt esetekről van tehát szó, és bár ezen cselekményeknek büntetőjogi vonzatuk is van, a törvénykezés és a hatósági gyakorlat egyelőre nem zárkózott még fel annyira, hogy érdemben és hatékonyan tudjon fellépni az ilyen típusú zaklatások ellen.
A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács Hello Biztonság! címmel indított online bűnmegelőzési játéka az oversharing veszélyeire mutat rá, amelyről itt olvashatsz.
„Jól látszik, hogy egyelőre szakadék tátong a törvénykezés és a mindennapokban előforduló esetek között, így valóban a szülőre hárul a feladat, hogy egyfajta szabályalkotóként, ha úgy tetszik, bíróként lépjen fel. Ezt feltétlenül komolyan kell venni, hiszen ahogy a fizikai térben is felelősek vagyunk a gyermekünk testi-lelki jóllétéért, jó lenne, ha az online térre vonatkozóan is magunkénak éreznénk ezt a szerepet. Úgy gondolom, hogy egyre fontosabb fogalom lesz a digitális nevelés vagy a digitális gyermekvédelem, viszont ehhez a szülők tudatos és széleskörű edukációjára is szükség van. Sokan tisztában vannak már a veszélyekkel, sokat olvasnak a témáról, aggódnak is a gyermekeikért, de fogalmuk sincs arról, milyen lépéseket tehetnének a megoldás felé” – javasolja Hortobágyi Ágoston,
aki éppen ezzel a céllal hozta létre Digitális Edukáció Képző Központot, illetve indította el a Digitális Szülő Kurzust.
A digitális nevelés aranyszabályai
Milyen minták, rutinok, tapasztalatok alapján engedjük be gyermekeinket a digitális térbe? Szülőként tudjuk-e, milyen veszélyekkel találkoznak gyermekeink, vagy éppen milyen személyiségváltozáson mennek, mehetnek keresztül anélkül, hogy ebből bármit is észre vehetnénk időben? Egyáltalán, mint szülők, kaptunk bármilyen mintát őseinktől, hogy mire neveljük gyermekeinket az okos eszközök használata során?
A Digitális Szülő Kurzus e kérdésekre ad konkrét válaszokat és gyakorlati megoldásokat. A személyes jelenlétre épülő kurzus pilot jelleggel idén márciusban indult három budapesti általános iskola és egy középiskola bevonásával. A tesztidőszak sikeresnek bizonyul: több mint 400 szülő és pedagógus vett részt a közel két órás kurzuson és mondhatta el véleményét a képzés tematikájáról. A visszajelzések alapján a képzés eredményessége 97 százalékos. A végleges kurzus indítása 2023 ősszel várható, általános iskolai környezetben szintén jelenléti formában. A kurzuson való részvételt díjmentesen biztosítják a szervezők.
Az általános iskolai környezeten kívül önálló, privát képzési modulok fejlesztése is szerepel a tervek között. Ezek a fizetős képzések online vagy hibrid -személyes előadás élő streaming megoldással- formában lesznek elérhetők, akár családokra szabott formában is.