A jövő szakmái

Szerző: | 2023. április. 12. | Munka

A képen egy robot látható interjú közben.

Ezek lehetnek a jövő szakmái számodra is – VR-építész, cyberhadnagy, hulladékanyag-
tervező

Hihetetlen gyors fejlődésen keresztül megy az emberiség, a mai középkorúak már el sem
tudják képzelni milyen munkák várnak a gyermekeikre – melyek lesznek a jövő szakmái
rövidesen. Ezekből adott ízelítőt a minap a Makronóm.

Mint tudjátok, manapság senki sem kerülheti el a számítógépekkel vagy a modern
technológiákkal való munkát. De a jövő szakmái azért árnyaltabb dolog, hiszen nem csak
hardvert javítani, programozni vagy épp Excel táblákat használni kell tudni, mint ma, hanem
lassan a munka világába beférkőzik például a mesterséges intelligencia, a kibervédelem,
illetve a fenntarthatóság, és sokan mondják, hogy

„a mai gyermekek 65 százaléka majd olyan munkakörbe kerül majd 5-10-15 éven belül,
amely ma még nem is létezik.”

Sok szakma eltűnik, újak bukkannak fel, és a következő nemzedéknek az élete során
többször is szakmát kell majd váltania. Nézzük is meg akkor részletesen a legérdekesebb
jövőbeli szakmákat.


A jövő szakmái részletesebben – pár példán keresztül

– Kibertámadás-előrejelző

A Világgazdasági Fórum jelentése szerint a világjárvány mellett további  jelentős fenyegetések közé tartozik a növekvő számú kibertámadási próbálkozás. Nemcsak a különböző oldalak bojkottjára szólítottak fel, hanem az immár szabadon elérhető, különösebb informatikai háttérismeret nélkül használható rosszindulatú szoftverekkel visszaélők tevékenységére is.

Voltak olyan támadások, amelyeket egyes országok kormányai támogattak. Ezért az államok vagy a szervezetek azon képessége, hogy előre jelezzék az ilyen eseményeket,k ulcsfontosságú lesz biztonságunk megőrzésében.Ez abban is megmutatkozik, hogy megnőtt az érdeklődés a kiberbiztonsági szakértők iránt, akik képesek előre jelezni az ilyen válságokat.

– Algoritmus-ellenőr

Az algoritmusok, egyszerűen fogalmazva, egy feladat elvégzésére szolgáló, jól meghatározott utasítások sorozata, amelyek egyre jobban átveszik az irányítást az életünk felett. Lassan maguk választják ki számunkra a videókat, a zenét, a reklámokat, a potenciális partnereket, esetleg a leendő alkalmazottakat. (Olyan programok, amelyek adatokat elemeznek, és kvázi döntenek az emberek helyett, persze csak előre meghatározott elvek szerint, nem úgy, mint a mesterséges intelligencia, amely önállóan dönt.)

A vállalatoknak sem mindegy, hogy az algoritmus jól működjön, hiszen elég egy rosszul sikerült, unalmas randevú, és a fogyasztó már le is csatlakozik az alkalmazásról.

A Világgazdasági Fórum szerint például az algoritmus-ellenőrök biztosítják a munkavállalók tisztességes kiválasztását. A fórum elemzői azt jósolják, hogy a vállalatok más területeken is megkövetelik majd az algoritmusok auditálását, például annak biztosítására, hogy a hirdetési algoritmusokat jól állítsák be.

– A virtuális valóság (VR) építésze is a jövő szakmái közé tartozhat

A metaverzum fogalma nem újdonság. Ezzel jelölik azt a valóságot, amely állítólag felváltja az internetet. A valós világot össze is lehet kapcsolni virtuálissal, ahová az emberek az avatárjaik, azaz virtuális társaik révén juthatnak be. A technológiai cégek dollármilliárdokat ölnek bele. A Microsoft például 2022-ben 70 milliárdot fizetett az Activision Blizzard megvásárlására, remélve, hogy ezzel biztosítja a helyét a játékok metaverzumában. A Facebook viszont olyan technológiákat fejleszt, amelyek segítségével érezni lehet a virtuális valóságot. Ahhoz azonban, hogy a felhasználók teljes mértékben kihasználhassák az új lehetőségeket, valakinek meg kell terveznie a virtuális környezetet. Építészekre és tervezőkre van szükség.

– Az ember-gép munkakapcsolati szakértő

A munkacsoportok személyközi kapcsolatait is átszövi a digitalizáció. Nem kell rögtön a robotokra gondolnunk, elég, ha egy vállalat úgy dönt, hogy automatizálja a meglévő folyamatokat. Az eredmény nemcsak magukkal a munkavállalókkal szemben támaszt új követelményeket, hanem a jelenlegi és jövőbeli vezetőkkel szemben is. Nekik kell majd kitalálniuk, hogy az új technológiákkal mely feladatokat és folyamatokat lehet javítani vagy helyettesíteni. 

– Drónforgalmi diszpécser

A szállítási eszközök új generációja már várhatóan a levegőbe emelkedik. Jelenleg is dolgozik rajta a NASA, illetve az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA). Ennek eredményeképpen a drónokat nemcsak katonai célokra, hanem csomagszállításra vagy közúti forgalomirányításra is kihasználhatják. Amikorra a drónok száma megszaporodik, a többi közlekedési formához hasonlóan ezeket is irányítani kell. Ez az irányítók feladata lesz, akik koordinálják, elemzik és kiszolgálják a drónszállítást.

A kép egy robotot ábrázol irodai munka közben.
A technológia gyors fejlődése meghatározza a jövő szakmáit ( Fotó: 123rf)

– Hulladék dizájner

A környezetvédelmi kérdések amellett, hogy szükségszerűek, mára presztízskérdéssé is váltak. Egy európai polgár több mázsa szemetet termel, és ez évről évre növekszik.A környezeti teher kezelésére szükség van a hulladék hatékonyabb feldolgozására, például a recikláció révén. Ezáltal a használt tárgyakat, anyagokat újrahasznosítják, és új termékek formájában kapnak második esélyt. Ehhez pedig új termelési módszereket kell kidolgozni. A hulladékdizájnereknek az lesz a feladatuk, hogy már az alaptermék és persze a csomagolása kialakításánál előre megtervezzék a később hulladékká váló tárgyat, természetesen olyan módon, amely által az a legjobban újrahasznosítható lesz.


– Zöldfelület-felújító

A régi gyárak vagy betonépületek nemcsak csúnyák, hanem gyakran helyet foglalnak és szennyezik a környezetet. Ezért a szakértők azt feltételezik, hogy a közszférában szükség lesz olyan szakemberekre, akik helyreállítják a városok zöldjét. Feladatuk a környezeti károk felszámolása, a madarak, méhek és más hasznos állatok környezetének helyreállítása, valamint a városok karbonlábnyomának csökkentése lesz. Szükségük lesz mezőgazdasági ismeretekre, beleértve a föld- és növénygazdálkodást is.

– Biofilm-telepítő

Nem szórakoztatásra gondolunk itt, hanem a mikroorganizmusok, baktériumok, gombák olyan törzseinek kihasználására, amelyekkel például szennyvizet, az olajfoltokat vagy akár a háztartási felületeket is biológiai módszerekkel tisztíthatjuk. Vékony rétegben, biofilmként kitelepítve ezek az élő szervezetek segítenének a hulladékkezelésben, a mérgező tisztítószerek kiváltásában, valamint a levegő és a víz minőségének javításában. A környezetvédelmi előnyök mellett a fogyasztókat különösen a kényelem fogja vonzani. Nem kell majd olyan gyakran kivinni a szemetet, vagy takarítani a zuhanyzót, konyhát.

– Szintetikusélelmiszer-tervező

Bármi lesz is, az adattal nem lehet jóllakni, az embereknek valamit enni kell, és ha lehet, akkor egészségeset. A növekvő környezetszennyezés és a népesség növekedése miatt azonban egyre nehezebb lesz tradicionális módon elegendő élelmiszert biztosítani, amely biztonságos, tápláló és fenntartható lenne.

Itt jönnek képbe a modern kor szakácsai, a szintetikus élelmiszerek tervezői, akik a szintetikus biológia területén fognak dolgozni, ahol új élelmiszer-előállítási eljárásokat terveznek. Nekik köszönhetően a megújuló nyersanyagokból fontos élelmiszer-összetevők, funkcionális élelmiszer-adalékanyagok, -vegyületek válhatnak.

– Gyorsépítmények mérnöke

A környezeti változással növekszik a természeti katasztrófák és a háborús konfliktusok száma, amelyek miatt már most szükség volna az úgynevezett ideiglenes lakhatás új formáira. Például úgynevezett válságlakásokra, ahol az emberek biztonságban alhatnak vagy zuhanyozhatnak. Olyan ingatlanokra, amelyeknek a részei nem csak gyorsan összeépíthetők, hanem pár órán belül ki is nyomtathatók 3D-nyomtatóval. Jócskán leegyszerűsítené az ideiglenes lakások egyszerű telepítését, szállítását és újrahasznosítását. Mert az anyagokat ismételten fel kell tudni majd használni az új házak nyomtatásakor. Ilyen mérnökök akár egy hét alatt is kinyomtathatnak egy teljes kisvárost!

További részletek, és a teljes cikk: https://makronom.mandiner.hu/cikk/20230410_a_jovo_munkai

Bővebben: A jövő szakmái

Ez is érdekelhet!

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.