Nevedben a szakmád

Szerző: | 2023. március. 26. | Kvíz

A képen emberek láthatóak vicces maszkkal a fejükön. A kép a nevedben a szakmád kvízhez készült.

Ebben a kvízünkben olyan szakmákat gyűjtöttünk nektek, amelyek egyben a leggyakoribb magyar családnevek is.  Tudod-e, hogy mivel foglalkoztak a molnárok? Milyen anyagokat dolgoztak fel munkájuk során a tímárok, és mi a különbség az ötvös és a kovács között? A te választott szakmád is lehet családnév?

Így kapcsolódik a szakmád a magyar családnevekhez

A magyar családnevek több, mint 600 évvel ezelőtt, a 13-14. században alakultak ki. Előbb a felsőbb réteg kezdte el használni, hogy igazolni tudják eredtüket, és egyértelműbb legyen az öröklés kérdése. Tőlük vette át a városi polgárság, majd a szegényebb réteg is, csaknem 300 évvel később. Családneveink eredete több féle lehet. Van, amelyik személynévből alakult ki, mint a Gábor vagy a Péterfi. Akad olyan is, amelyik helynévből lett családnév. Ilyen például a Pécsi és a Budai. Gyakori a nemzetiséget jelentő szóból kialakult családnév, mint a Török vagy a Magyar. Nem volt ritka, hogy valamilyen tulajdonság, vagy csúfnév szolgált a családnév alapjául. Erre jó példa a Fehér vagy a Sánta.

A leggyakoribb családneveink pedig foglalkozásnévből alakultak ki, erre jó példa a Takács, a Szűcs vagy a Szabó. Ha érdekel, hogy melyek a leggyakoribb családnevek, ide kattintva megtalálod a top 100-at!

    Játszd végig a kvízünket, hogy megismerd a régi családnevekhez kapcsolódó szakmákat!

    Nevedben a szakmád kvízhez borítókép, amin egy ébresztőóra látható mellette egy fa kockákból álló start felirattal.

    A szerzőről:

    Kisanyik Tímea
    Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.