Megjelent a 2025/2026-os szakképzési tanév rendje

Szerző: | 2025. július. 21. | Fősodor

a képen egy diák és egy mentor tanár látható.

A szakképzés nemcsak követi, hanem támogatja is a munkaerőpiac igényeit – ezt tükrözi a 2025/2026-os szakképzési tanév új rendje, amely a Magyar Közlönyben megjelent jogszabály alapján 2025. szeptember 1-jén, hétfőn indul és 2026. június 15-ig, hétfőig tart. Az utolsó évfolyamon tanulók számára a tanév 2026. április 30-án, csütörtökön zárul le.

Mint arról korábban hírt adtunk, a Kulturális és Innovációs Minisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátotta a 2025/2026-os szakképzési tanév rendjéről szóló jogszabálytervezetet, amelyet a szakképzésben érintett intézmények, oktatók, tanulók és szülők is véleményezhettek.

A jogszabálytervezet véleményezési időszaka lezárult, most már hivatalos, hogyan alakul a jövő évben a szakképzési tanév.

Ez már a harmadik tanév, amelyben külön jogszabály rendelkezik a szakképzési tanév menetéről, igazodva a duális képzés sajátosságaihoz és a nyári szakmai gyakorlatokhoz. A tanév a köznevelési rendszerhez hasonló szüneti struktúrával működik:

  • Őszi szünet: utolsó tanítási nap 2025. október 22. (szerda), visszatérés november 3-án (hétfő).
  • Téli szünet: 2025. december 19. (péntek) – 2026. január 5. (hétfő).
  • Tavaszi szünet: 2026. április 1. (szerda) – április 13. (hétfő).

A tanítási év 179 tanítási napból áll, melyen felül négy tanítás nélküli munkanap áll az iskolák rendelkezésére. Ezek közül egyet a diákönkormányzat szervezhet, egy másik nap pedig kizárólag pályaorientációs célokat szolgál.

A tanév első féléve 2026. január 23-án zárul. A 12. évfolyamos technikumi diákok számára, akik előrehozott érettségire készülnek, a közismereti oktatás 2026. április 30-án ér véget, ezzel teret adva az érettségire történő fókuszált felkészülésnek.

„A megújult szakképzés ma már nem második választás, hanem valódi jövőt és fejlődési lehetőséget nyújt. Versenyképes tudást, stabil munkalehetőséget és akár felsőoktatási továbbtanulást kínál a fiataloknak – mindezt piacképes, naprakész tartalmakkal, korszerű környezetben.” – emelte ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium.

A tanév rendje nem csupán egy ütemterv, hanem egy eszköz a jövőképes szakmai fejlődéshez. A szakképzésben tanulók számára ez az új struktúra még hatékonyabban támogatja a gyakorlati tudás megszerzését és a munka világába való zökkenőmentes belépést.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Így tanultok Ti!

Kövess minket