Egy fodrász verseny szakmai titkai – interjú Csányi István fodrásszal

Szerző: | 2023. október. 6. | Mi leszek?

Őszi évszak színei kategória győztes frizurája

Mindig kíváncsi voltam, hogy egy igazi szakmai verseny hogyan zajlik, ezért Csányi Istvánt, a Frufru Szépségszalon üzletvezetőjét kérdeztem, hogy a fodrászok között hogyan működnek a szakmai versenyek. Ez nem meglepő, István nem csak sikeres fodrász, de már nyert is országos versenyt, ezekről az élményeiről beszélgettünk.

– Egy nagy szakmai versenyen a nevezés hogyan működik? Egyedül vág bele az ember, mint szakember, vagy szalonként kell nevezni?

Csányi István: Ez úgy néz ki, hogy egyedül indulsz, de a szalont képviseled, tehát ha nyersz, akkor a szalon is nyer. Igazából bármit is csinálsz, ameddig a szalonhoz tartozol, a szalont képviseled. Ez szerintem egy nagyon jó dolog, mert ha nyersz, akkor ezt a szalon is tudja kamatoztatni, akkor nyilván már a szalonnak van egy olyan fodrásza, aki nyert egy nívós versenyen. Ez egy jó dolog, bár maga a verseny az nyilván egyéni megmérettetés.

És a te versenyed hogyan kezdődött, hogyan jött az ötlet?

Csányi István: Hát, igazából nem én akartam. Nyilván nagyon sok minden volt már akkor is, ez a Covid-19 járvány vége felé történt. Tudod, amikor már nyitva voltak az üzletek, de közben jött, hogy azért még nem jelenhet meg száz embernél több egy helyen, még korlátozások voltak. Viszont egyszer csak azt mondta a vezetőség, hogy ki kellene magunkat próbálnunk, és hogy tudják, én meg tudom csinálni, jó vagyok ebben, így aztán belevágtunk.

A képen fodrász eszközök láthatók
Ahhoz, hogy egy versenyen elindulhass, nem csak szakmai tudásra, hanem vezetői bizalomra is szükség van (Fotó: 123rf.com)

– Mesélj arról, hogy egy ilyen szakmai verseny hogyan működik!

Csányi István: Ez egy országos fodrászverseny volt Gáspár Pomádé néven, mert a helyszín a Gáspár Pomádé iskola volt. Minden versenyen több kategória létezik. Ilyenek például a női vágás, női festés, női alkalmi frizurák stb. Amit én nagyon-nagyon szeretek, az a festés is, de abban maradtunk, hogy azért induljunk a versenyen egy vágással is.

Hogyan néz ki a felkészülés lépésről-lépésre?

Csányi István: Először is, megvan a kiírás, ami alapján kiválasztod a kategóriákat, amiben szeretnél indulni. És a kiírás alapján megszületik az elképzelés, hogy ezt vagy azt szeretném csinálni. És akkor jön a jó kérdés: kin valósítsuk meg az elképzelésemet, ki fogja bevállalni a saját fejére azt, amit én megálmodtam?

– Mi volt a pontos szakmai elképzelésed?

Csányi István: Ezen a versenyen két kategóriába indultam, egy női alap hajvágáson, ami egy bob kategória volt. Úgy kezdődött a versenykiírás, hogy nyakszirt vonalán nem lehet hosszabb a haj. Ezzel még úgy nincs is baj, mert tudtam, hogy lesz valaki, aki azt mondja, jól van, vágjuk le a hajamat! De amikor az “őszi évszak” hajszíne kategóriát megláttam, akkor nyilván az volt bennem, hogy túléltük az őszt, igazából milyen is az ősz? Vörös, sárga, narancs és a lehulló levele színe. Ki lesz az, aki ezt bevállalja? És hál’ Istennek, van egy nagyon jó barátnőm, vele akkoriban még nem dolgoztunk együtt, most már együtt is dolgozunk. Ő azt mondta, hogy csináljak, amit akarok. Na, én ezt imádom. Tehát akár a munkában, akár egy versenyen, a “csinálja, amit akart” a kedvenc mondatom. Na most az első lépése ennek a versenynek az volt, hogy magát a hajszínt, azt előre meg kellett festeni. Bármennyit készülhettél a verseny napjára, de arra a napra csodaszépnek kellett lennie a hajszínnek. Ezért Fanni a természetes haját beáldozta. Azt tudnod kell, hogy ezeket a hajszíneket egy jó szőkítési alapra kellett megfesteni, egy kilences-tízes szőkítési alapra, ahol a pigmentek teljesen el vannak távolítva a hajból. Fanni helyzetében ez reggel kilenckor kezdődött, és körülbelül délután háromkor szedtük ki a fóliákat. Majd innentől kezdve, ahogy megvoltak a felvilágosított részek, jött az, hogy jó, akkor vágjunk egy alapot. Mert a versenyen 4 centit kellett vágni mindenhol. Tehát egy nagyjábóli alaphajvágást kellett megvágni hozzá ahhoz, hogy már csak azt a hajat fessük meg, ami ott a versenyre igazából megmarad. Hát maga a színlap, az ugye ez a faleveles dolog volt. Itt nagyon vigyázni kellett arra, hogy a színek ne keveredjenek, hogy az átmenetek valódi átmenetek legyenek, hogy ne egy olyan elválasztás legyen, ami éles, tehát volt minden, öt tál, öt ecset, gumikesztyű, idegbetegség. Ez ilyenkor nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is annyira megterheli az embert, hogy jó legyen, hogy ezt egyszer csinálod meg, és vége. Tehát nem lehet hibázni. Tudtam, ha ott elrontok egy színt, akkor onnantól kezdve borul az egész koncepció, mert azt nagyon nehezen tudom kiszedni. Azt nagyon, nagyon sok idő korrigálni és korrekcióra nem volt idő. Szóval este 11-re kész is lettünk a színnel, és végül, este tizenegykor már úgy szárítottam a haját, hogy Fanninak potyogtak a könnyei.

Képgaléria:

Őszi évszak színei kategória győztes frizurája
Őszi évszak színei kategória győztes frizurája
Őszi évszak színei kategória győztes frizurája

– A fájdalom miatt?

Csányi István: Nem csak a fájdalom miatt. Persze az sem kellemes, hogy ezt húzom, azt festjük, ezt vágjuk, de inkább az a megterhelő, hogy amikor egy ilyenre beülsz és elvállalod a modellkedést, akkor onnantól kezdve az van, amit a fodrász akar, amit ő csinál a fejeden. És ő ezt tudta is, de este 11-kor már neki is sok volt. Kérdeztem, hogy fáj? Ő pedig bólogatott, és tűrte, és azt mondta, hogy nem baj, csináljad! Iszonyatosan szép hajat kreáltunk neki. Majd úgy volt, hogy két napra rá utazunk Kecskemétre, ahol maga a verseny van. Ebben a helyzetben igazából az a szerencsétlenség, hogy két nap után már nem friss a haj. Ezért pont a verseny előtt mindent át kell színezni, át kell ápolni, minden olyan dolgot meg kell csinálni, amivel úgy tűnik, azt a hatást tudod kelteni, hogy ez a haj most készült. Szóval úgy volt, hogy utazunk Kecskemétre, ezért jöttünk be a szalonba, ápoltam, újraszíneztem a haját. Na, ekkor kaptuk az infót, hogy mégsem utazunk Kecskemétre, mert ismét közbeszólt a Covid-19.

– Mi történt?

Csányi István: Jött egy újabb Covid-19 korlátozás. Bejelentették a verseny előtti este, hogy meg lesz tartva a verseny, de minden online fog zajlani. Tehát készülj elő a videófelvevőddel, mert minden ugyanúgy lesz, mint személyesen lenne. Az egy óra vágás az pontosan egy óra vágás kell legyen, munka közben nem állítható meg a videó. Végül egy hajvágó és operatőr stúdiót kellett egy napon belül felépítenünk ahhoz, hogy ne vesszen kárba az, amit addig csináltunk. Szóval mindenki ide lett rendelve a szalonban tízre, és elkezdtük a munkát. A modellnek kellett a ruha, a smink, mert a versenyen nem csak a hajat csinálod, ott komplett képet kell kialakítanod a modellhez. Nyilván mindennek mindenhez kell passzolni, de ezt is megoldottuk, és végül beküldtük a videót, beküldtünk minden anyagot, majd vártunk. Mivel az ország egész területéről érkeztek a szervezőkhöz a videóanyagok, és azokat ki kellett elemezni, ezért nem aznap történt a verseny eredményhirdetése. Mi is vártunk körülbelül két hétig.

– Az eredményhirdetés is online zajlott?

Csányi István: Persze. Nagyjából két héttel a verseny után, épp a kozmetikusnál fekszem, amikor jön az online platformra a meghívó, ahol Hajas László bejelentkezik, hogy kihirdesse az eredményt. Lecsukott szemmel fekszem, és akkor bejelentik, hogy az “ősz évszak” hajszín kategóriát megnyertük. Na, hát én ott csukott szemmel kezdtem el kiabálni, hogy “Úristen! Nyertünk!” Majd jött a hajvágásnak az eredményhirdetésre, és sajnos, mivel maximalista vagyok, ezért elsírtam magam azon, hogy azt nem nyertük meg.

– Maximalista vagy?

Csányi István: Mindenben, és szerintem ez nem rossz. De igen, utána egy napig agonizáltam azon, hogy mit rontottunk el a vágásnál. Miért rontottam el, hogyha a hajszínt meg tudtam csinálni, akkor a vágásban mi mehetett a rossz? Végül megbékéltem, hiszen országosan ez egy jó eredmény.

– Az egy szuper eredmény. Mi volt a következő szakmai cél?

Csányi István: Majd a Magyar Bajnokság. Ez egy fodrász-magyar bajnokság, ami Balatonfüreden kerül megszervezésre minden évben. Itt is körülbelül tizenkét kategória van. Tíz kategória van férfiből, én női kategóriában indultam, azon belül is a full fashion kategóriában. Ezt érzem magamhoz közel, szerintem ez az, amit száz százalékosan tudok képviselni.

A kép egy fodrászversenyen készült
A mestermunkák elkészülése tömérdek előkészülettel jár (Fotó: 123rf.com)

– Miért pont a full fashion kategória?

Csányi István: Ez a full fashion a címlapfotó kategória, ami azért jó, hiszen ugye most nemrégiben ősszel dolgoztam az Elle Magazinnal, így van rálátásom arra, hogy ez hogy működik. Egy fotózáson dolgozni megint egy klassz élmény, teljesen kihoz a hétköznapokból, jó dolgokba látsz bele, hogy mi működik, mi nem működik.

– Mi a versenyzésben a jó? A nyeremény, a dicsőség, vagy az újdonság varázsa?

Csányi István: Én nagyon örültem az előző versenynek is, hogy nyertünk. Az is szuper, hogy kirángat a mindennapokból, bár igazából a vendégek kérései alapján is minden nap mást csinálok, sose unatkozok. De hogy ez megint egy kis plusz, amivel megint egy kicsit kedvet kapsz ahhoz, hogy alkoss.

– Akkor inkább a művészet motivál?

Csányi István: Lehet. Tudod, én a tánc alatt is, én a tanítás alatt is alkottam. Igazából ebben a szakmában is alkotok, és néha nagyon jól vissza-vissza tudok rázódni abba, hogy találok valamit, ami picit elvetemült, picit vad dolog, valami nem átlagosat és megszokottat.

Csányi Istvánnal korábban is készítettünk már szakmai interjút, amelyet itt olvashatsz el.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.