Ha az ember a szakképzéssel foglalkozik, akkor hamar megtapasztalja, hogy vannak olyan rendezvények, amelyeket nem szabad (és nem is érdemes) kihagyni. Ezeket a rendezvényeken ugyanis bemutatkoznak a szakma sztárjai:
- a jelenleg a hazai oktatási intézményekben elérhető szakmák,
- a kiváló fiatalok, akik már tanulják az adott szakmát, és a tanultak alapján versenyeznek, illetve szívesen állnak ki a szakma népszerűsítése mellett,
- valamint a szakemberek, a mesterek, az oktatók, akik ezeken a rendezvényeken nem csak elérhetők, hanem örömmel mutatják be az adott szakmát minden érdeklődőnek.
Ilyen rendezvény a Szakma Sztár Fesztivál is, amelyet 2023. április 24-26. között ingyen lehetett megtekinteni a Hungexpon.
Érkezés a Szakma Sztár Fesztiválra
Reggel 10 óra körül érkeztem a Hungexpora. Emlékszem, az járt a fejemben – míg a 10-es buszon zötyögtem –, hogy amilyen esős és rossz idő van, biztosan kevesen fognak érkezni a Fesztiválra. Leszálltam a Hungexpo III-as kapujánál, besétáltam a látogatói központba, és valahol itt éreztem azt, hogy nagyobbat nem is tévedhettem volna. Mindenhol gyerekek voltak, tanárok próbálták az izgatott kicsiket csapatokba rendezni, sikertelenül. Elragadott a forgatag, a fejemet kapkodva siettem befelé a Passzázsra, körülöttem izgatott gyerekek csacsogtak.
Képgaléria:
A rendezvény 3 pavilont foglalt el. A szervezők az „A” pavilont jelölték ki a mezőgazdasági, erdészeti, vízügyi szakmák, valamint bizonyos, az élelmiszeriparhoz tartozó szakmák helyszínének. A „G” és az „F” pavilonok egymásba nyíltak, és itt volt kiállítva minden más szakma.
Az autószereléstől a festésig, a webfejlesztéstől az egészségügyig
Elsőre a lábam (és a körülöttem szaladgáló gyerekek) az összekötött „G” és az „F” pavilonokba vitt. Azért írtam, hogy „minden más szakma”, mert ezen a helyszínen – kis túlzással – tényleg minden elérhető volt.
Nézze el nekem az olvasó, ha itt most teszek egy kis kitekintést. Nem ez volt az első SzakmaSztár Fesztivál, amin részt vettem, és számomra nem idegen a szakmák és a szakképzés világa sem. Mégis, ez a Fesztivál képes arra, hogy kikapcsolja az agyamat, és jókedvűen sétáljak, rácsodálkozzak a kiállítás elemeire. Azt hiszem, ennek a rendezvénynek ez a valódi célja. Testközelbe hozza a szakmákat, és egy helyen, egy időben látjuk az alkotást, a végeredményt, közben pedig játszhatunk is. És azt hiszem, ebben az egyszerű kombinációban minden benne is van, ami egy pályaorientációs rendezvényt élvezhetővé, sőt szerethetővé tesz. Természetesen mi is meg fogjuk majd írni a száraz tényadatokat, hogy hányan vettek részt a rendezvényen, mettől meddig tartott, de ez az írás most másról szól, leginkább benyomásokról.
Szakmák egymás mellett
Vissza a „G” és az „F” pavilonokba! Bármilyen pályaorientációs rendezvényen is járok, én mindig elmegyek az építőipari standokhoz. Szeretem nézni, ahogyan kicsi falak épülnek tégláról téglára, szeretem a burkolási munkákat, de ugyanígy vagyok a festő-mázoló, vagy épp a bútorasztalos szakmával is. Most is nézegettem a diákokat, miközben elmélyülten dolgoztak, koncentráltak a feladatokra. Mindig is zsizsegő gyerek voltam, talán épp ez az, amiért szeretem azt nézni, ahogyan magabiztos szakértő kezek között alakul az anyag, épül a fal, siklanak az ecsetek, csiszolódik a fa. Az ilyen típusú rendezvényeken szeretek sétálgatni, és vissza-visszatérni ezekhez a standokhoz, látni azt, hogy mennyit alakult egy-egy munka, és próbálom elcsípni azt a pillanatot, mikor alapanyagokból termékké válik az anyag.
Képgaléria:
Szakmasztár programok
Sétálgatás közben azt figyeltem, hogy a kiállítók milyen programokkal készültek a gyerekeknek. A kőműveseknél LEGO-ból lehetett falat építeni. Gyerekek nézegették elmélyülten a fényképet, ami alapján meg kellett építeniük a falakat, apró kezekkel rakosgatták az elemeket, és próbálkoztak. A burkoló szakma standjánál mozaik burkolatot lehetett készíteni. Náluk picit leragadtam, mert két nagyon kedves fiatalember magyarázgatta, hogy hogyan kell mozaikot készíteni. Szóval itt nézegettem kicsit a gyerekeket, ahogyan a ragasztót kenték az előrerajzolt képre, és pakolászták a mozaik darabokat. A kiállítóktól azt is megtudtam, hogy ők vízvágóval darabolták fel hosszú csíkokra a csempéket, majd ezekből csipkedték le az apróbb darabokat. El kell ismernem, hogy elképesztő mozaikok készültek, de abban biztos vagyok, hogy ehhez a szakmához nagyon kell a türelem.
Megnéztem a fodrászokat, akik komolyan formázták a modellek haját, elsétáltam a szépségipari kezelések mellett. Érdeklődve figyeltem, ahogyan a cukrászok készítik a süteményeket, és igen, itt elcsábultam. Nem ültem le a gyerekek közé cukormázzal játszani, de a grillázst megkóstoltam. Végignéztem, ahogyan a vendéglátóipari versenyen gyönyörű asztalokat díszítenek a versenyzők, és arra gondoltam, hogy esküvőkön nem látni olyan gyönyörű munkákat, amilyeneket ők készítettek. A kiállított tortákat látva szülinapot akartam (bárkiét), és egy szeletet azokból a szép, és biztos nagyon finom sütikből is.
Képgaléria:
Autócsodák a Szakma Sztár Fesztiválon
Bevallom, az autók annyira nem kötöttek le, de ezzel egyedül voltam, mert szerintem a legtöbb gyerekek a kiállított Audik, Mercedesek és Skodák között szaladgált. Kocsiból ki, kocsiba be, nyomni a dudát, fotózni, videózni, bekukkantani a motortérbe. Töredelmesen beismerem, hogy ez nem az én terepem, viszont itt egy kicsit elmerengtem azon, hogy a digitális fejlesztések milyen módon jelenhetnek meg a szakképzésben. Az autók festését már ki lehet próbálni VR szemüveggel és szimulátorral. Érdekessége a technológiának, hogy aki épp dolgozik, azt körülveszi a digitális világ, aki pedig oktatja a tanulót, az monitoron látja azt, amit a tanuló is „lát”. Egyrészről nagyon hasznos fejlesztés, másrészről pedig védi az egészséget is, amit én kifejezetten szeretek. Azt hiszem, rosszabb lett volna a fesztivál, ha mindnyájan a festék szagát szívjuk a kiállítás területén. És mégis „élőben” lehetett kipróbálni egy szakmát, ez nekem nagyon tetszett.
Képgaléria:
Nem mondom, hogy nem fogadtam volna el a kiállított autókat, de haladnom kellett, mert messze volt még a kiállítás vége. Az “A” pavilon kiállítóiról a következő cikkben olvashatsz.