Szaunamester 2025-ben: új lehetőségek, új szabályok

Szerző: | 2025. április. 17. | Mi leszek?

A szaunázás nemcsak a testi-lelki feltöltődés eszköze, hanem egyre inkább a tudatos életmód és az élményszerű wellness része. Mindehhez azonban szükség van egy szakemberre, aki tudja, hogyan lesz a forró levegőből biztonságos és emlékezetes élmény – ő a szaunamester.

Jó hír, hogy 2024 februárjától a szaunamesteri tevékenység már államilag elismert szakképesítésként is megszerezhető, és a szakmát érintő képzési feltételek tovább formálódnak.

2025. május 5-től a felnőttképzésért felelős miniszter a szakképzésért felelős miniszterrel együttműködésben megkezdi a 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 20/A. § (1) bekezdés szerinti programkövetelményekre vonatkozó bemeneti feltételek és szakmai kompetenciák felülvizsgálatát.

Az első ütem a turizmus-vendéglátás ágazathoz tartozó szakképesítésekre terjed ki – többek közt a szaunamester képzésre is.

De mit is csinál pontosan egy szaunamester, hogyan lehet azzá válni, és miért érdemes ezt a szakmát választani?

Ki az a szaunamester?

A szaunamester olyan wellness szakember, aki szaunafelöntéseket tart, különféle szaunaélményeket vezet le, miközben felel a résztvevők testi épségéért, komfortjáért és a szolgáltatás színvonaláért. A felöntések során illóolajokat, zenét, fényt, mozdulatokat használ annak érdekében, hogy az élmény pihentető, különleges és biztonságos legyen. A szaunamester egyfajta showman és egészségőr egy személyben.

Hogyan lehet szaunamesterré válni?

2024 februárjától a szaunamester szakképesítés hivatalosan is bekerült a programkövetelmények közé, így államilag elismert bizonyítvány szerezhető. A képzések jellemzően felnőttképzési keretek között, néhány hónap alatt elvégezhetők, rugalmas időbeosztással, gyakorlatorientált formában.

A részvételhez a leggyakoribb bemeneti feltétel az alapfokú iskolai végzettség, illetve egészségügyi alkalmasság. Ugyanakkor fontos figyelemmel kísérni a változásokat: a programkövetelmények felülvizsgálata 2025 májusától épp ezen bemeneti feltételeket is érinti, így érdemes tájékozódni a Innovatív Képzéstámogató Központ hivatalos oldalán.

Milyen készségekre van szükség?

A szaunamester munkájához elsősorban:

  • jó kommunikációs készség, hiszen vendégekkel dolgozik,
  • magabiztos fellépés és előadói készség, hiszen a felöntések gyakran látványosak és szórakoztatóak,
  • alapos egészségügyi ismeretek, a biztonságos szaunázás szabályairól,
  • kreativitás, hogy változatos, élményteli felöntéseket tudjon összeállítani,
  • és fegyelem, hiszen a hőség komoly figyelmet követel meg.

Miért lehet vonzó a pálya?

A szaunamester szakma remek lehetőség azok számára, akik:

  • szeretik a wellness világát,
  • szeretnek emberekkel foglalkozni,
  • szívesen dolgoznak élményalapú szolgáltatásokban,
  • és érdeklődnek a természetes gyógymódok, illóolajok, relaxációs technikák iránt.

A szaunamesterekre folyamatosan nő az igény a szállodákban, fürdőkben, wellness központokban – és egyre több helyen szerveznek szaunaszeánszokat, tematikus szaunaesteket is.

Mire figyelj, ha most szeretnél belevágni?

  • Kövesd nyomon a jogszabályi változásokat! A bemeneti feltételek módosulhatnak, ahogy a programkövetelmények is.
  • Válassz hiteles képzőhelyet! Olyat, amely a hivatalos szakképesítést kínálja, és gyakorlati lehetőséget is biztosít.
  • Próbáld ki magad vendégként! Vegyél részt szaunafelöntéseken, figyeld meg, mi történik, hogy jobban átlásd a szakma működését.
  • Gondolkozz hosszú távon! Egy jó szaunamester karriert építhet, sőt akár saját vállalkozásba is kezdhet.

A szaunamester a jó közérzet mestersége

A szaunamester nemcsak illatokat és gőzt kever, hanem élményt, nyugalmat és egészségtudatot is közvetít. Most, hogy a képzés hivatalos szakképesítésként is elérhető, ráadásul a turizmus-vendéglátás területén szabályozási változások is várhatók, érdemes komolyan fontolóra venni ezt a pályát.

Legyél te az, aki a vendégek napját egy felmelegített pillanattal teszi felejthetetlenné!

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Promó

Kövess minket