A telekommunikációs eszközök térhódításával megszűntek a térbeli távolság korlátai. Az internet, a televízió, a telefon jelentős szerepet játszik a mindennapjainkban. Az eszközök segítenek a tanulásban, a munkában, a kapcsolattartásban. Ha azonban nem kellő körültekintéssel használjuk őket, akkor betegségeket is okozhatnak.
Sok év eltelt Bell első telefonbeszélgetése óta. Szupergyors adatátviteli sebesség, 5G technológia, energiahatékony teljesítmény jellemzi a telekommunikációs eszközeinket, amelyeket szeretünk mindig a közelünkben tudni. A hasznos funkciókkal ellátott eszközöknek azonban nem csak előnyei, hanem hátrányai is vannak. Ezért érdemes többet „offline” lenni.
Mozgásszervi következmények
Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy a túlzásba vitt telefonhasználat gerincbetegségeket okoz. Az SMS-nyak kialakulásának kockázata mellett súlyos izomfájdalmat is eredményezhet, ha rendellenes testtartásban telefonálunk. Rövid időn belül is izomgörcsöt okozhat amikor a vállunkhoz szorítva használjuk telefonunkat. Ezért érdemes ilyenkor kihangosítva vagy fülhallgatóval használni a telefont.
A videók nézése, a net böngészése kevésbé megterhelő, mint az üzenetek írása. Amikor telefonozás közben sokáig behajlítva tartjuk a hüvelykujjat, előfordul, hogy begörcsöl, rosszabb esetben azonban hüvelykujj gyulladást is kialakulhat, ha több szöveges üzenetet írunk.
Mozgásszegény életmód
A telekommunikációs eszközök túlzott használata csökkenti a mozgással töltött időt is, amely számos betegség kialakulásához vezet. Ha örökké a neten szörfözünk, vagy a TV előtt ülünk, akkor növeljük a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A fizikai tétlenség során testünk energiatakarékos üzemmódba kapcsol. Lassul az anyagcsere, a vérkeringés és a nyirokkeringés. Ezeknek a tartós fennállása miatt alakulnak ki azok betegségek, amelyeket „ülésbetegségeknek” is neveznek.
Alvászavar, függőség
A mozgáshiány okozta problémák mellett a telekommunikációs eszközök túlzott használata lelki betegségeket is eredményezhet. Ha gondolataink örökké az eszközeink körül forognak, ha ébredés után első dolgunk, hogy ránézünk a telefonunkra, és ha rosszul vagyunk, ha nem vehetjük elő a készüléket, vagy bosszankodunk, ha nincs WiFi, érdemes elgondolkodni.
A problémás eszközhasználat kialakulását társadalmi elvárások is erősíthetik. A hirdetések azt sugallják, hogy társadalmi csoportban betöltött státuszt a telekommunikációs eszközök típusa, műszaki tudása is meghatározhatja. Az internethasználat révén a telefonra letölthető alkalmazások száma végtelen, legyen szó a játékok telepítéséről, vagy akár az ismerősök helymeghatározásáról.
Bármennyire is szeretnénk az információs társadalom kihívásainak megfelelni, a betegségek elkerülése érdekében érdemes az örök online jelenlétbe egy kevés offline is időt is belecsempészni. Ha érdekel a telekommunikáció és a mesterséges intelligencia világa olvasd el a témában megjelent korábbi írásunkat.