2023. április 21-én és 22-én, 9-16 óra között újra megnyitja kapuit a látogatók előtt a Gruber József víztároló. Általában a Gellért-hegy gyomrába épült tárolóban 8 méter magasan áll a víz, így a körbejárás ritka esemény. Aki szeretne jelentkezni a túrára, a Vízművek honlapján regisztrálhat.
A víztároló feladata
A Gruber József víztároló 1974-ben épült, és összesen 80 ezer köbméter ivóvíz tárolására alkalmas. Két darab zongora alakú medencéjében közel 10 ezer négyzetméternyi területen áll a víz. A medencéken belül a mennyezetet 106-106 darab, 10 méteres feszített betonoszlop tartja, amelyek a víz áramlását is lassítják. A víztároló csúcsidőben az alacsonyabban fekvő pesti és a dél-budai lakótelepeket látja el ivóvízzel.
A tárolót azért a gellérthegyi városrészben alakították ki, mert így biztosított volt a központi elhelyezkedés. Továbbá a hegy miatt megfelelő volt a magasság, és az új tároló könnyen összeköthető volt a már kész ivóvíz hálózattal.
Az építési földmunkák során 140 000 köbméter földet mozgattak meg. A víztároló építése során 3 napig tartott a betonozás, és egyszerre 200 ember dolgozott a feladaton. Mindkét medence területe 5000 négyzetméter, amelyet 30-35 cm vastag betonfal határol minden irányban.
A medencék nevüket Gruber Józsefről kapták, aki a Műegyetem áramlástani kutatója volt, egyben az áramlástani modellkísérlet úttörője.
Miért van szükség a víztároló medencékre?
Az ivóvizet folyamatosan állítják elő a Vízművek munkatársai. Azonban a fogyasztás korántsem egyenletes: befolyásolja az évszak, az időjárás, a hőmérséklet, és a napszakok is. A vízfelesleg bizonyos körülmények között tartalékolható, ez a víztároló elsődleges célja. Emellett pedig szerepet játszik a kellő víznyomás kialakításában, valamint kiegyenlíti a víznyomást.
A két medence egyenként 40 ezer köbméter víz tárolására alkalmas. A medencék zongora alakúak, ebben az alakban a víz folyamatos áramoltatása könnyebben biztosítható. A cél, hogy az ivóvíz minősége minél tovább megmaradjon, ne legyenek benne pangó részek, ahol a baktériumok elszaporodhatnak. Mindkét medencében 106-106 íves talpakkal kialakított betonoszlop található, amelyek szintén a víz áramlását lassítják.
A látogatáshoz mindenképp regisztrálj!
A Vízművek a regisztrációs linket április 12-én tette közzé a honlapján, és a nagy érdeklődésnek köszönhetően a helyek gyorsan betelnek. Amennyiben már nem tudsz regisztrálni a programra, érdemes megnézni az Építészfórum kisvideóját, amelyet a Gruber József víztárolóban forgattak. A Vízművek kiadványa a Gruber József víztárolóról itt olvasható el.