Űrkísérletekhez készítenek eszközöket a szolnoki diákok

Szerző: | 2025. április. 28. | Iskolák

A Szolnoki Szakképzési Centrum is bekapcsolódott az űrkutatásba: náluk gyártják azokat a kísérleti eszközöket, amelyek Kapu Tibor magyar űrhajós missziójához készülnek – jelentette be Hicsó György kancellár.

Mint elmondta, a tervek szerint május végén induló űrrepülése során Kapu Tibor számos tudományos kísérletet végez majd a Nemzetközi Űrállomáson. Ezek egy része a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a HUNOR  program közös projektje, az UNIverZOOM részeként valósul meg.

A program célja, hogy minél több középiskolás érdeklődését felkeltse a mérnöki és természettudományos pályák iránt: országszerte 300 iskola részvételére számítanak, iskolánként 15–20 diák és egy fizikatanár bevonásával.

A tanárok elméleti és gyakorlati felkészítést, mentorálást, valamint kísérleti csomagokat is kapnak a programban való részvételhez. A HUNOR programnak köszönhetően a középiskolások élőben követhetik az űrállomáson végzett kísérleteket, miközben földi körülmények között saját maguk is elvégezhetik azokat.

Az eseményhez kapcsolódóan az iskolákban rendhagyó fizikaórákat is tartanak Härtlein Károly, a BME mesteroktatója és Vincze Miklós fizikus, az ELTE kutatója vezetésével, valamint Cserényi Gyula, a HUNOR program tartalékos űrhajósa is aktív szerepet vállal a szakmai háttér biztosításában.

Hicsó György kiemelte: nagy megtiszteltetés, hogy a Szolnoki Szakképzési Centrum Härtlein Károllyal közösen két kísérlet kidolgozásában is részt vett, és a szükséges eszközök – gravitációs teszterek és folyadéklencse-nagyítók – gyártása is itt zajlik. A készülő eszközök közül az egyiket a NASA már jóváhagyta űrbeli kísérletekhez is. A Szolnoki Szakképzési Centrumban mindkét típusból ötezer darabot állítanak elő, amelyeket a BME koordinálásával juttatnak el a résztvevő iskolákhoz.

Az UNIverZOOM programhoz a szervezők az univerzoom@bme.hu email címen várják a csatlakozó iskolák jelentkezését.

A program részletes leírása ide kattintva érhető el.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Promó

Kövess minket