Veszélyes munkák a szabadban

Szerző: | 2023. június. 5. | Munka

Felülnézetből látható egy út, körülötte havas erdei táj

Vannak olyan veszélyes munkák, amelyekről mindenki tudja, hogy nagyon jól fizetnek, de sajnos a nagy fizetés mellé jelentős rizikófaktor is társul. Korábbi cikkünkben az állatokkal kapcsolatos foglalkozásokkal foglalkoztunk. 

Most olyan nagy egészségügyi kockázattal járó foglalkozásokat gyűjtöttünk össze a nagyvilágból, amelyeket a szabadban végzünk.

Veszélyes foglalkozás a “természet lágy ölén”

Lehet annak egyfajta vadvirágos romantikája, ha az ember a természetben dolgozhat. A természetes környezet nyugtatja az idegeket, könnyebben tudunk koncentrálni. Viszont nem szabad elfelejteni, hogy minél messzebbre kerülünk a gépesített és komfortos világtól, annál nehezebb elérni az élelmiszer utánpótlást, vagy épp az orvosi segítséget. Ez pedig egy baleset esetén akár végzetes is lehet.

Munkavégzés egy olajfúró tornyon

A láthatáron nincs más, csak a végtelen óceán, alattunk pedig több millió tonna fém. Ez az ember számára nem a legtermészetesebb környezet, de ezek a hatalmas fém monstrumok mindenképpen a természetben találhatók.

A képen egy olajfúró torony látható
Aki olajfúró tornyon dolgozik, az nagyon sok pénzt kereshet, de egyben veszélyes szakmát is választ (Fotó: 123rf.com)

Az olajfúró tornyokon történő munkavégzés határozottan veszélyes, bár nagyon jól fizet. Ezeken a helyeken gyakori, hogy saját ellátó személyzet található a munkások támogatására, legyen szó konyháról, takarításról, vagy épp az orvosi ellátásról. Azonban minden termék szállítása attól függ, hogy milyen az időjárás. Ha viharos az időjárás, akkor a személyzet napokra el van vágva a külvilágtól.

A sarkkörök világa

Minden évben lehet jelentkezni az örök jég világába a kutató bázisokra kutatónak. Tökéletesen természetközeli munkahely, de a körülmények nem összeegyeztethetők az emberi élettel. El kell ismerni, hogy nagyon érdekesek ezek a helyszínek, különleges az állatviláguk, és könnyen lehet nagy felfedezéseket tenni, de sem fizikailag, sem pszichésen nem könnyű elviselni a folyamatos extrém hideget, az időjárás vagy az állatvilág jelentette közvetlen veszélyt, az embertelen körülményeket.

Mélytengeri búvár

Nagyszerű dolog a víz alá merülni, megismerni egy másik világot, érdekes élőlényeket látni. Vannak azonban árnyoldalai is a merülésnek. Egy búvár számára is okozhat problémát a merülés utáni túl gyors emelkedés, és az ezzel járó keszonbetegség. Emellett a búvárok szabálya, hogy mindent meg lehet nézni, de semmi sem szabad megfogni, mert a tengeri állatok jó része mérgező. Amelyik nem mérgező, az sem elveszett kisállat, mert tudnak szúrni, csalánozni, allergiát okozni, vagy épp harapni.

A képen egy mélytengeri búvárt ábrázoló rajz látható
A mélyebb vizek sok veszélyt rejtenek, és nagy figyelemre van szükség az ilyen munkavégzés során (Fotó: 123rf.com)

Van azonban egy másik szintje a merülésnek, a mélytengeri búvárok munkája. Ezek az emberek nem csak egyszerűen búvárok, hanem olyan szakemberek, akik nagy mélységben képesek építési munkálatokat végezni a víz alatt. Elképesztő összegeket lehet párhetes munkával keresni, ha valaki mélytengeri búvárnak áll, de elég egy rossz mozdulat, egy csepp figyelmetlenség, és a nagy nyomás azonnal megöli a búvárt. Nem mellesleg, minél lejjebb merülünk a vízben, annál nagyobb állatokkal találkozhatunk, amik szintén veszélyforrások.

Favágók a veszélyes erdőkben

A favágás még manapság is az egyik legveszélyesebb szakma. Persze itt sem arra kell gondolni, hogy kimegyünk a helyi kerek erdőbe, és kivágunk 3 tölgyet, majd kicsit gyérítjük az aljnövényzetet. Kanadában és Amerikában is népszerű munka a favágás, ahol hatalmas fákat kell kivágni, ezt a munkát pedig hatalmas munkagépekkel végzik. Nagyon jól fizető szakma, de komoly fizikai igénybevételt is jelent, és sajnos gyakoriak a fa dőléséből eredő sérülések, vagy a munkagépek csonkolásai.

Túravezetők veszélyes utakon

Túrázni jó, túrázni egészséges. Ez valakinek sport, másoknak pedig munkavégzés, hiszen a biztonságos túrázás alapja, hogy valaki a csapatból ismeri a környezetet. Még a Pilisben is könnyű eltévedni, hát gondoljunk bele a világ sok-sok nemzeti parkjára, amelyek több százezer négyzetmérföld nagyságúak!

A képen egy fán turistajelzés látható, mögötte elmosódva egy túrázó
A túrázás sem veszélytelen hobbi, szükség van egy hozzáértő vezető támogatására (Fotó: 123rf.com)

Ezek a területek a tiszta természetet adják nekünk, amely gyönyörű és lenyűgöző. Másrészről viszont, ezektől a területektől messze van a segítség, valamint a vadállatok otthona. Így nem árt, ha olyan útitársakat választunk, akik ismerik a túlélés módjait. Nehezítő körülménye a túrázásnak az extrém környezet is, hiszen nem csak erdőbe mehetünk, hanem akár sivatagba, dzsungelbe, vagy épp magas hegyek közé is. Gondoljunk csak a Himaláján dolgozó serpák világára, akik cipelik a hegymászók felszerelését, és mentik a bajbajutott mászók életét, ha szükség van rá. Ezzel a szakmával is nagyon jól lehet keresni, de a benne dolgozók minden nap az életüket kockáztatják a munkavégzés során.

Bányászat

Nem szabad megfeledkeznünk azokról az emberekről, akik a föld alatt dolgoznak. A bányászat nem nevezhető komfortos és az emberi élettel összeegyeztehető munkának, ráadásul ebben az ágazatban éves szinten nagyon sok ember veszíti életét. Nem csak fizikailag megterhelő munka, hanem pszichésen is elképesztően sokat vesz ki az emberekből. És amiért a lista végére szorult ez az ágazat: noha nagyon sok áldozatot követel a bányászat, még nem is fizet igazán jól.

A képen egy emberi tenyér látható, benne szénnel
A bányászat az egyik legveszélyesebb munka, amely mind fizikailag, mind pszichésen megterhelő (Fotó: 123rf.com)

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó