Grafikus szeretnél lenni? Mutatunk 20 angol kifejezést, amit ismerned kell!

Szerző: | 2023. április. 10. | Mi leszek?

Grafikus szakma 20 hasznos angol kifejezése cikkhez borítókép.

Korábbi cikkünkben már utaltunk arra, hogy a kreatív terület (hasonlóan az IT területéhez) nyelve elsősorban az angol. A grafikus mellett a fotós, a mozgókép- és animációkészítő vagy a nyomdaipari technikus szakma esetén is elemi elvárás ezeknek a speciális fogalmaknak az ismerete.  A szoftverek, a szakirodalom, az online kurzusok döntő  többsége angolul érhető el, angolul érthető meg és angolul alkalmazható leginkább a gyakorlatban. 

Összegyűjtöttünk 20 olyan kifejezést, amivel már a tanulmányaid során is viszonylag sűrűn találkozhatsz. Ezt a gyűjteményt érdemes tovább bővíteni, hogy magabiztosan tájékozódj a kreatív témakörökben.

1. Golden ratio

A kifejezés magyarul= aranymetszés. Az aranymetszés, más néven isteni arány, két szám közötti arány, amely körülbelül 1,618-nak felel meg. Általában a görög phi betűvel írják, és erősen kötődik a Fibonacci-sorozathoz. Ez egy olyan számsorozat, amelyben minden szám hozzáadódik az előzőhöz: 0, 1, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, … Az aranymetszés szabályai szerint jött létre például a Mona Lisa, az athéni Pantheon vagy a gízai nagy piramis.

2. Typography

A kifejezés magyarul = tipográfia. Minden vizuálisan megjelenített szöveg, legyen az képernyőn, papíron vagy akár egy hirdetőtáblán, magában foglalja a tipográfiát. A tipográfia egyet jelent a betűkkel való tervezéssel, a szöveges közlés megformálásával, a szöveg és kép együttes elrendezésével.

3. Grid

A kifejezés magyarul = rács. A rács egyenletesen osztott oszlopokból és sorokból épül fel. Lényege, hogy segítse a tervezőket az elemek következetes elrendezésében. A grid tudatos használatával rendet teremtesz, átgondoltan helyezel el elemeket a terveidben, elkerülve ezzel a hanyag és káoszos összképet.

4. Layout

A kifejezés magyarul = elrendezés. Ez alapvetően az előre meghatározott elemek, például a kép, a szöveg és a stílus elrendezését jelenti egy grafikai tervben. Meghatározza az általános megjelenést és az egyes elemek közötti kapcsolatokat, hogy segítse a szemlélőt, a grafika által megfogalmazott üzenet könnyebb megértését. 

5. Serif/sans serif

A serif és a sans serif kifejezéseket a betűk esetén használják. A serif típusú betű rendelkezik talpakkal, a sans serif pedig nem. Híres serif betűtípus a Times New Roman, sans serif pedig az Arial. Mindkettő betűtípust megtalálod a Microsoft Word szövegszerkesztő programban is.

6. Kerning

Az angol kifejezés a grafikai tervezés során két betű (vagy más karakterek: számok, írásjelek stb.) közötti távolságot jelenti. Ennek a távolságnak a kiigazítása javítja/befolyásolja az olvashatóságot.

7. CMYK

Egy a nyomtatott (print) anyagok előállítása során használt színmodell.

8. RGB

Ez is egy színmodell, amelyet az elektronikus felületeken való színek megjelenítéséhez használnak.

9. Palette

A kifejezés magyarul = paletta. A színpaletta gyakorlatilag egy olyan színválogatás, amit te állítasz össze egy-egy tervezés során. A kiválasztott színeket úgy kell megtervezni/kiválogatni, hogy harmonikusan működjenek egymással. 

10. Mockup

A kifejezés magyarul = makett vagy mintadarab. A grafikai tervezésben ez egyfajta kreatív sablon, amely látványtervek elkészítésére alkalmas. A munkáid a mockup-ok segítségével tudod életszerűen prezentálni. A grafikád ennek segítségévell tudod helyezni például egy bögrére, pólóra vagy bármilyen egyéb felületre/tárgyra. 

11. Pixel

A pixel a képernyő egy parányi területe (a szó a „képelem” angolul “picture element” kifejezésből származik). A pixel a számítógépen a programozható színek legkisebb alapegysége. 1 pixel = 0,26 mm. A grafikai tervezés során többnyire ezt a mértékegységet fogod majd használni.

12. Gradient

A kifejezés magyarul = színátmenet. Ez a színek fokozatos változását, egymásba olvadását jelenti (például a zöld fokozatosan kékre változik), vagy egy adott szín átlátszóvá válik.

13. Opacity

A kifejezés magyarul = áttetszőség. Ez a funkció a grafikai programokban lehetővé teszi, hogy a design egy elemét átlátszóvá tegyük. Minél kisebb az áttetszőség, annál átlátszóbb egy elem.

14. Logotype

A kifejezés magyarul = logotípia. A logotípia egy vállalat/szervezet/márka neve, amelyet vizuálisan egyedi módon terveztek meg. A legtöbbször, amikor az emberek logóra hivatkoznak, akkor a márka logotípiájára utalnak.

15. Icon

A kifejezés magyarul = ikon. Az ikonok olyan képek/leegyszerűsített miniatúrák, amelyeket egy művelet vagy tárgy ábrázolására használhatsz. Például egy toll ikon ábrázolhat valakit, aki ír (cselekvés) vagy egyszerűen egy tollat (tárgy). 

16. Scale

A kifejezés magyarul = méretarány. A tervezésben a méretarány egy tárgy méretét jelenti egy másik tárgyhoz viszonyítva. 

17. Aspect ratio

A kifejezés magyarul = képarány. Ez a téglalap szélessége és magassága közötti arányos viszony (a téglalapot azért használjuk, mert a képernyők túlnyomó többsége szélesebb, mint amilyen magas). A képarányt matematikai arányszámmal határozzák meg, két számmal, kettősponttal elválasztva. Vagyis szélesség:magasság. Például egy 10 cm szélességű és 5 cm magasságú kép aránya 2:1.

18. Texture

A kifejezés magyarul = textúra. Ez egy olyan vizuális elemet takar, amely különböző művészeti eszközökkel 3D illúziót kelt. A textúra érzékeltet , kézzelfoghatóvá tesz egy fizikai felületet a grafikai tervezésben. Ilyen textúra lehet például egy papír,  egy tégla- vagy fafelület.

19. White space

A “White space” egy ún. üres terület, amelyet, gyakran negatív térként is neveznek. A kifejezés a kreatív terv üresen hagyott területére utal. Ez az a hely, amely a grafikai elemek, képek, szövegek között helyezkedik el. Bár a nyers fordítása fehér tér, bármilyen színű lehet. Kiváló példája a Google honlapja. Szinte tele van üres térrel, hogy a felhasználókat arra ösztönözze, hogy a középen elhelyezett keresősávra koncentráljanak.

20. Resolution

A kifejezés magyarul = felbontás. A kép felbontása határozza meg annak minőségét. Ökölszabályként elmondható, hogy minél nagyobb egy kép vagy grafika felbontása, annál jobb a minősége. A nagy felbontású kép tiszta és éles lesz, míg az alacsony felbontású kép kissé pixelesnek és homályosnak tűnik. Mértékegysége a DPI (dot per inch).

+1. Tutorial

Magyarul úgy fordíthatjuk ezt, hogy oktatóanyag. Ez lehet szöveges, képekkel illusztrált vagy videóformátumban elkészített anyag, vagy ezek kombinációja. Lényege, hogy megismertessen egy munkafolyamat lépéseivel például egy konkrét grafikai látványterv elkészítése során.

A szerzőről:

Lengyel Andrea
Hisz az önfejlesztés és az életen át tartó tanulás fontosságában. Elhivatott a szakmai trendek, jó gyakorlatok, digitális fejlesztések iránt, amelyek megkönnyíthetik a munka világába történő belépést, és kiemelten foglalkoztatja a technológiai fejlődés következtében megvalósuló szakmai megújulás, a munkakörök átalakulása. Mottója: Rugalmasság, fejlődés, digitális megújulás szükséges a közös jövő megalapozására

Promó

Szülők Napja x Uniside

Kövess minket