A szakképzés reformja kézzelfogható eredményeket hozott

Szerző: | 2025. január. 21. | Fősodor

Új lendületet kapott a szakképzés. Az elmúlt években megkezdett szakképzési reformok jelentős előrelépéseket eredményeztek – jelentette ki Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) államtitkára az Egerben tartott, Heves Vármegyei Szakképzési Centrum szépészeti tanműhelykomplexumának átadó ünnepségén.

A felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár kiemelte: a reformok célja egy három pillérre épülő rendszer létrehozása, amely a motivált diákok és oktatók mellett inspiráló tanulási környezetet biztosít. Az elmúlt években számos eredmény született, többek között az oktatók bérének 32 százalékos emelése tavaly, amelyet idén további 21 százalékos növekedés követ.

A diákok támogatására az ösztöndíjrendszer mellett bevezették a munkáshitelt, amely akár 4 millió forintos segítséget nyújt a karrier elindításához.

Varga-Bajusz Veronika hozzátette: az intézményfejlesztések is kiemelt figyelmet kapnak. Ennek keretében 2024-ben egy 96 milliárd forintos program indult, amely országszerte 36 szakképző intézményt érint. E fejlesztési törekvések egyik mérföldköve a most átadott tanműhely, amely modern oktatási környezetet biztosít a diákok számára, hogy magabiztos tudással léphessenek ki a munkaerőpiacra.

Pajtók Gábor: A szakképzés eredményessége már látható

Pajtók Gábor országgyűlési képviselő (Fidesz) az eseményen hangsúlyozta, hogy a szakképzés átalakításának kézzelfogható eredményei vannak: a magyar csapat a tavalyi szakmák világbajnokságán a 10. helyen végzett, míg az előző európai megmérettetésen a második helyet szerezte meg.

A képviselő szerint az új tanműhely nemcsak a szépségipar meghatározó szereplőivel való együttműködést teszi lehetővé, hanem a felnőttoktatás számára is új lehetőségeket nyit. Felidézte, hogy a mostani beruházás szimbolikus jelentőségű, hiszen a létesítmény elődje korábban színvonalas kézművesipari képzésnek adott otthont.

Modern környezet és valós gyakorlati tapasztalat

A Heves Vármegyei Szakképzési Centrum tájékoztatása szerint a Bornemissza Gergely tagintézményben 2024 szeptemberétől 160 diák tanul nappali tagozaton. A  130 millió forintból kialakított fodrász, kozmetika és manikűr tanszalonok 12-16 fős csoportok számára biztosítanak modern körülményeket az elméleti és gyakorlati oktatáshoz.

A tanszalonok vendégek fogadására is alkalmasak, így a tanulók valós műhelykörnyezetben sajátíthatják el a szakma alapjait már a duális képzés megkezdése előtt.

Forrás: (MTI)

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó