Stabil meló, jó fizu? Helló, mérlegképes könyvelői pálya!

Szerző: | 2025. május. 26. | Mi leszek?

Unod a bizonytalanságot? Tanulj meg a pénz nyelvén beszélni! A mérlegképes könyvelő szakma stabil, jól fizet, és sokkal izgalmasabb, mint hinnéd. Mutatjuk, hogyan vágj bele!

A mérlegképes könyvelő nem csupán a számviteli varázslója, hanem az, akire egy cég  a pénzügyeit bízza. Aki ezt a szakmát választja, az stabil karriert, jó fizetést, és megbecsültséget szerezhet – akár saját vállalkozással, akár alkalmazottként. De hogy is néz ki ez az egész? Nézzük végig a könyvelői karrierút legfőbb állomásait!

Először is: mit csinál egy mérlegképes könyvelő?

A könyvelő nem csak adatokat pötyög egy Excel-táblába.

Egy mérlegképes könyvelő:

  • Átlátja és vezeti egy cég pénzügyeit,
  • segíti a vállalkozásokat a törvényeknek való megfelelésben,
  • zárásokat, bevallásokat készít, és
  • gyakran tanácsot is ad a pénzügyi döntésekhez.

Egyszerűbben: ő az, aki mindig tudja, mi jön be, mi megy ki, és hogy áll a kassza. Ha jól végzed a munkád, igazi kulcsember leszel egy vállalat életében.

Hogyan lesz valakiből mérlegképes könyvelő?

Jó hír: nem kell zseninek lenni matekból, csak logikusan kell gondolkodni és szeretni az összefüggéseket. A könyvelői karrier nem egyik napról a másikra épül fel, de teljesen járható út, akár középiskolából jössz, akár felnőttként váltanál.

Íme a lépések, amik elvezethetnek a mérlegképes könyvelői végzettségig

1. Válassz jó alapképzést! –  Ha még középiskolás vagy, érdemes a gazdálkodás és menedzsment ágazatot választani. Az ágazatban tanulható technikumi képzés nemcsak érettségit ad, hanem egy szakmát is – például pénzügyi-számviteli ügyintéző végzettséget.

2. Szerezz a szakmai tapasztalatot! – Már az ügyintézői pozícióban is lehet dolgozni, és közben egyre  mélyebb vizekre evezni, akár egy gyakornoki program keretében.

3. Jelentkezz a mérlegképes könyvelő képzésre! – A mérlegképes könyvelői képzés már emelt szintű, de ha megvan az előképzettséged, például pénzügyi-számviteli ügyintéző vagy gazdasági diploma, akkor bátran belevághatsz.

A képzés során megtanulod

  • hogyan készíts el egy pénzügyi beszámolót,
  • az adózásról, a vállalkozások működéséről,
  • és sok minden másról is ismeretet szerzel, ami nélkülözhetetlen a könyveléshez.

Miért okos döntés ezt a szakmát választani?

  • Stabil megélhetést biztosít: Jó könyvelőre mindig szükség van, és nem csak nagy cégeknél.
  • Rugalmasság: Dolgozhatsz alkalmazottként, vállalkozóként vagy akár otthonról is.
  • Folyamatos fejlődési lehetőséget kínál: A jogszabályok változnak, így mindig tanulhatsz valami újat.
  • Biztonságot ad: Egy olyan szakma, ami nem megy ki a divatból.

Ráadásul a mérlegképes könyvelő egyre keresettebb a szakma

A digitális világban is szükség van emberi tudásra. Sokan úgy gondolják, hogy a könyvelést majd megoldja egy program, de a valóság az, hogy jó könyvelő nélkül egyetlen vállalkozás sincs biztonságban. A program nem dönt helyetted, és nem értelmezi a törvényt.

Tetszik az irány? Akkor hajrá!

Ha nem riadsz vissza a felelősségtől, és vonz a pénzügyek világa, akkor válaszd a mérlegképes könyvelői pályát! Lehet, hogy most még száraznak tűnik, de hidd el: minél mélyebbre ásol benne, annál érdekesebb lesz.

És ne feledd, ez egy tényleg jól fizető, keresett és értékes szakma. Ami ráadásul nem csak neked, hanem a környezetednek is biztonságot adhat – pénzügyileg és szakmailag is.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Szülők Napja x Uniside

Kövess minket