Május utolsó vasárnapja csak a gyerekeké. Ilyenkor minden város több programmal készül a kicsiknek, mert Magyarországon május utolsó hétvégéje – idén ez május 28-ra esik – a gyereknap hivatalos időpontja.
A gyereknap története
A gyermeknap célja, hogy felhívják a figyelmet a gyermekek jólétének fontosságára. Az ünnepet először Törökországban, Ankarában tartották meg 1920. április 23-án, és az ötletet tőlük vette a genfi Gyermekjóléti Konferencia 1925-ben.
A gyereknap eredete Mustafa Kemal Atatürk török államférfi nevéhez kötődik. Törökországban egy napra esik a gyereknap időpontja, valamint a törökök függetlenségi napja is. Ennek az az oka, hogy Mustafa Kemal Atatürk államfő volt az, aki hivatalosan is leszámolt a szultánok korával, kivívta az ország függetlenségét és letette az alapját a Török Köztársaságnak. Atatürk pedig úgy gondolta, hogy a gyerekek képviselik a jövőt, nekik kell megőrizniük a szabadságot és a függetlenséget, így került egy napra a két esemény.
Tehát az 1925-ben Genfben megrendezett Gyermekjóléti Konferencia alapja a török kezdeményezés volt, és ezen a konferencián határozták meg, hogy a nemzetközi gyermeknap június elseje legyen. 1953-ban a Nemzetközi Gyermekjóléti Unió kétnapos fesztivállal hívta fel a figyelmet a gyerekek jogaira, és egy évvel később, 1954. november 20-án ugyanitt az ENSZ Közgyűlése elfogadta az Egyetemes Gyermeknap létrehozásáról szóló határozatot.
Gyereknap hazánkban
Magyarországon 1906-ban alapították meg az Országos Gyermekvédő Ligát. Ez a szervezet fordult először hivatalos levélben az akkori vármegyékhez azzal a kéréssel, hogy minden évben szervezzék meg a gyermeknapot. A javaslat hatására 1906-ban 46 helyszínen, míg 1907-ben 612 településen, 1908-ban pedig már 2262 vidéki városban és községben szerveztek ünnepséget gyermeknap alkalmából.
Rendszeressé azonban csak az 1920-as években váltak a gyereknapi rendezvények, ekkoriban még május vagy június valamelyik napját nevezték ki gyereknappá. 1930-as években már egy egész hetet szenteltek a gyermekeknek, amelyet Nemzeti Gyermekhétnek neveztek.
A II. Világháború utáni években változó időpontokban tartották a gyermekhetet, majd a rendezvény újra egynapossá vált. Hazánkban 1950. és 1953. között június első vasárnapján tartották, majd 1954-től kezdve minden évben május utolsó vasárnapjára ütemezték a rendezvényt.
Miért pont vasárnap?
Mivel a rendezvény célja a gyermekek fontosságának kiemelése, és a megbecsülésük hangsúlyozása, a rendezvényt nem tehették hétköznapi napra. Így a munkaszüneti napon a szülők és a tágabb család is együtt ünnepelhet a gyerekekkel, hasznos és aktív időt töltve együtt, közös élményeket szerezve.
Ha szeretnél jó programot találni Budapesten Gyereknap alkalmából, akkor érdemes ezeket megtekinteni.
Korábban írtunk a Jobb Veled a Világ Alapítvány Boldogságóra kezdeményezéséről. Ha kíváncsi vagy, hogy miről is szól ez a program, olvasd el a témában írt cikket.