Folyamatosan fejlődő, digitális eszközökkel támogatott világunk új betegségek megjelenését vonja maga után. A mobiltelefonok használata során lényegtelennek tűnő dolgok igen komoly problémákat okozhatnak a felhasználóknak. Olvashattunk már cikkeket arról, hogy a képernyő bámulása rontja a szemet, valamint az alvás minőségét. Már azt is tudjuk, hogy a mobilozásnak köszönhető több vázizomrendszeri betegség kialakulása is, például az SMS-nyak.
Thaiföldi és ausztrál kutatók közös csoportja vizsgálta az okostelefonok használatának ergonómiai kockázatát. A Khon Kaen Egyetem és a University of South Australia közreműködésével a PLOS ONE és a WORK folyóiratokban jelent meg cikk a témában.
Az SMS-nyak jelenségének kutatása
A Khon Kaen Egyetem kutatói videófelvételek segítségével a 18-25 év közötti fiatalok okostelefon-használatát vizsgálták. A megfigyelt személyek naponta akár 8 órát is a telefonjukkal foglalkoztak. A kutatók észrevették, hogy a képernyőre figyelés közben a felhasználók nem foglalkoztak a tartásukkal. Gyakori hiba volt például, hogy a mobilozó személy kissé előre döntötte a nyakát, vagy oldalra hajtotta a fejét. Előfordult, hogy a felsőtest és lábak is kicsavart helyzetbe kerültek. Ezek a tartásbeli problémák egyenetlen terhelést okoztak a gerinc környéki lágy szövetekben, és ez vezethet az úgynevezett “SMS-nyak” kialakulásához is.
Az SMS-nyaknak egyfajta gerincdeformitás, amelyet a helytelen testtartás okoz. A magyarázat a fejben keresendő, egészen pontosan a fej súlyában. Egy átlagos felnőtt ember feje nagyjából 5 kilogramm tömegű. A fejet a nyaki gerincizmok, az inak és a szalagok tartják egy helyben. A szövetekre terhelődő erő ugyanakkor többszörösére növekedhet attól függően, hány fokot zár be a nyak a függőleges pozícióhoz képest. Erről a folyamatról Kenneth K. Hansraj, MD, a New York Spine Surgery and Rehabilitation Medicine egészségügyi intézmény gerincsebészeti vezetője készített egy tanulmányt, amely itt tekinthető meg.
Mit történik a testünkben?
A fent említett tanulmány leírja, hogy 15 fokos dőlésszögű előrehajlásnál a fej súlya 12 kilogrammnak felel meg, 30 foknál azonban ez a szám már 18 kilogramm, 45 fokos előrehajlásnál 22 kilogramm, 60 foknál pedig már 27 kilogramm, amely súlyt a nyak lágy szöveteinek kell megtartania.
További probléma, hogy a telefon képernyőjének nézegetése közben nemcsak a nyakunk hajlik előre, hanem gyakran a vállak is előre esnek, ennek köszönhetően alakul ki a vállfájdalom. A tartásbeli problémák magukkal vonják a nyak, a felső és a háti gerincszakasz kopását, a gerinc deformitását. Ez fejfájást és neurológiai problémákat, vagy tartós gerinckárosodást is okozhat.
Vannak már megoldások
A felsorolt veszélyek igen komoly betegségeket vonhatnak maguk után, de van megoldás rájuk. Az első és legfontosabb dolog a megelőzés. Sokat segíthet a mobilozással töltött idő korlátozása, vagy a képernyő bámulásának időszakos megszakítása. A szünetekben érdemes átmozgatni a nyakat, a vállövet, egy kicsit nyújtani az izmokat. Megoldás jelenthetnek a testtartást javító orvosi segédeszközök, valamint az okostelefonra köthető testtartásjavító eszközök.
Segítség lehet az is, ha a telefon kijelzőjét egyenes háttal, azaz nem előre dőlve nézzük, így csökkenthetjük a gerincre nehezedő nyomást. Érdemes figyelni arra is, hogy olvasás közben inkább a szemünk mozogjon, és ne a fejünk.