A tanulás befektetés: ösztöndíjak, szakképzési munkaszerződés

Szerző: | 2023. március. 14. | Munka

A képen kézfogás látható, amely körül feliratok szerepelnek.

Gyakran mondják, hogy a tudás a legjobb befektetés, amely később sokszorosan megtérül. Emellett a tanulást ösztöndíj formájában is honorálják. A megújult szakképzés pedig ennél is többet tud nyújtani.

A tanulók nemcsak ösztöndíjakat kapnak, hanem már a gyakorlati oktatás során is dolgozhatnak szakképzési munkaszerződéssel. Jelen cikkünkben a szakképzésben igénybe vehető ösztöndíjakkal, munkaszerződésekkel, juttatásokkal fogunk foglalkozni.

A szakképzési ösztöndíj

A szakképzési ösztöndíj számítása során a juttatások alapja már nem a hónap első napján érvényes legkisebb munkabér (minimálbér). Hanem a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltség százalékos értéke. Az önköltség egyhavi összege 100.000 forint, és ennek százalékos összege az oktatási intézmények szerint változnak.

Az előkészítő évfolyamok ösztöndíja: 8.000 forint/hónap. Az ágazati alapoktatás ösztöndíja attól függ, hogy a tanuló technikumba, vagy szakképző iskolába jár.

  • Technikumi ágazati alapoktatásban (9-10. évfolyam): az önköltség 8 százaléka, azaz 8.000 forint/hónap.
  • Szakképző iskolai ágazati alapoktatásban (9. évfolyam): az önköltség 16 százaléka, azaz 16.000 forint/hónap.
A képen fakockákat helyez egymásra egy személy
A tanulók több lehetőség körül is választhatnak, amikor a gyakorlati oktatásra kerül sor (Fotó: 123rf.com)

Ezután a tanulónak két lehetősége van.

Az egyik lehetőség, hogy nem duális képzésben részesül a tanuló, hanem marad a szakképző intézményben. Ekkor az előző tanév évvégi osztályzatainak átlaga alapján számolják ki az ösztöndíját.

  • Ha az osztályzatok átlaga 2,00–2,99 közé esik, akkor az önköltség 8 százaléka, azaz 8.000 forint/hónap.
  • Ha az osztályzatok átlaga 3,00–3,99 közé esik, akkor az az önköltség 25 százaléka, azaz 25.000 forint/hónap.
  • Ha az osztályzatok átlaga 4,00–4,49 közé esik, akkor az az önköltség 42 százaléka, azaz 42.000 forint/hónap.
  • Ha az osztályzatok átlaga 4,49 feletti, akkor az az önköltség 59 százaléka, azaz 59.000 forint/hónap.

Fontos azonban, hogy ha a tanulót évismétlésre kötelezték, a megismételt évfolyamon nem részesülhet ösztöndíjban. Akkor sem részesülhet támogatásban a tanuló, ha az igazolatlan mulasztásainak száma eléri a 6 foglalkozást.

A másik lehetőség, hogy duális képzőhelyen szakképzési munkaszerződés keretében folytatódik a tanuló gyakorlati oktatása. Ekkor a tanuló szakképzési munkaszerződés keretében kerül foglalkoztatásra.

A duális képzés és a szakképzési munkaszerződés

Ha a tanulónak van lehetősége duális képzőhelyen folytatni a gyakorlati oktatását, akkor szakképzési munkaszerződés keretében kerül foglalkoztatásra. Ez alapján többek között munkabér (az aktuális minimálbér 60-100 százaléka), egészségügyi járulék és egyéb juttatás jár a tanulóknak. Erről a témáról részletesen olvashatsz a duális képzéssel foglalkozó cikkünkben.

A képen egy pénztárca látható, amelyből magyar bankjegyek lógnak ki
A szakképzési munkaszerződés eredménye a havi rendszeres fizetés (Fotó: 123rf.com)

Az egyszeri pályakezdési juttatás

Az első szakma sikeres megszerzését követően a tanuló egyszeri juttatásra jogosult. Ez az összeg az önköltség egyhavi összegének százalékos mértéke, amely a szakmai vizsga végeredményétől függ.

Ha a szakmai vizsga eredménye 2,00–2,99 közé esik, akkor a juttatás 133 százalék, azaz 133.000 forint. Ha a szakmai vizsga eredménye 3,00–3,99 közé esik, akkor a juttatás 184 százalék, azaz 184.000 forint. Amennyiben a szakmai vizsga eredménye 4,00–4,49 közé esik, a pályakezdési juttatás 243 százalék, azaz 243.000 forint. Ha a szakmai vizsga eredménye 4,49 feletti, akkor a juttatás 302 százalék, azaz 302.000 forint.

A rászorultsági támogatás

A szakképzési oktatás során a tanulók igényelhetnek rászorultsági támogatást. Erre három esetben lehet jogosult a tanuló. Az első lehetőség, ha a tanuló a pályázat benyújtásakor vagy az azt megelőző öt évben hátrányos helyzetűnek minősül. A második lehetőség, ha a tanuló rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult. Harmadik eset, ha a tanuló év végi osztályzatainak átlaga a pályázat benyújtását megelőző évben 3,5-ös átlag felett van.

A rászorultsági támogatás alapja szintén a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege. Mértéke a megelőző tanév év végi tanulmányi eredménye. Ha a megelőző tanév év végi minősítésében kapott osztályzatok átlaga 3,50-3,99 közé esik, akkor 16 százalék, azaz 16.000 forint havonta. Ha az átlag 4-4,49 között van, akkor 25 százalék, tehát 25.000 forint havonta. Amennyiben az átlag 4,49 fölött van, akkor 34 százalék, tehát havi 34.000 forint.A támogatásról a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal dönt, aki a pályázati kiírást a www.nive.hu oldalon teszi közzé.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.