Érdekel a grafikus szakma? Mutatunk 5 helyet, ahonnan inspirálódhatsz

Szerző: | 2023. április. 9. | Mi leszek?

grafikus szakma cikk borítókép illusztráció

Téged is elvarázsolnak a logók, az ütős betűtípusok, a dizájnos print anyagok és órákig tudod nézegetni az animált grafikákat? Elgondolkodtál már azon, hogy a grafikus szakma az, amivel igazán foglalkoznál? Mutatunk néhány elképesztő és izgalmas lelőhelyet, ahol inpsirációt találhatsz, és megismerheted a legmenőbb trendeket.

Mielőtt belevágnál

Nem árt, ha tudod, hogy az IT területhez hasonlóan a grafika nyelve is elsősorban az angol. Ezen a nyelven találod meg a legtöbb szakmai anyagot, videós tutorialt (azaz oktatóanyagot), sőt a grafikai szoftverek használatához is magas szintű angol nyelvtudás szükséges. Ez a nyelvismeret bőven túlmutat a nyelvórákon tanult anyagokon (bár azok alapozzák meg), ezért nem árt, ha erre tudatosan készülsz. Gyűjtheted például azokat a szaknyelvi kifejezéseket, amelyekkel rendszeresen találkozol majd, ha a grafikai tervezésről informálódsz a neten. Ha számodra még nehézséget okoz az angol nyelvű szövegek megértése, használd bátran a DeepL programot a szövegek fordításához. 

1. Dribbble – ahol grafikus szakma tehetségei bemutatkoznak

Ha mondhatnánk egy helyet, ahol érdemes egy szárnyait bontogató, leendő grafikusnak körülnézni, az a Dribbble. Egy oldal, ahol a kezdő és már befutott tervezők portfóliókat építenek, és megmutatják a tudásuk legjavát. Több okból is érdemes megnézned ezeket a portfóliókat. Egyrészt megfigyelheted, hogyan “tálalják” az elkészített terveiket a gyakorlott szakemberek. Hiába rendelkezel magasfokú szoftver- és szakmai ismerettel, ha nem tudod azt megfelelően bemutatni a leendő megrendelőid felé. Egy ütős portfólió nemcsak a szakmai tudásod mutatja meg, hanem betekintést enged a tervezési folyamatba is. A portfóliókból információkat szerezhetsz a legújabb trendekről is, és ha szemfüles vagy, elleshetsz jópár szakmai fogást. A Dribbble oldalán szuper oktatóanyagokat is találsz, így fejlesztheted vagy kiegészítheted a meglévő tudásod.

2. 99design – virtuális aréna a harcos grafikusoknak

Alapesetben grafikusként olyan ügyfelekkel dolgozol majd, akik eleve téged választottak a feladatra. Előfordulhat azonban, hogy egy munkáért más szakemberekkel kell versenyezned. A 99design.com erre egy igazán jó “edzőtábor”, hiszen az oldal pont ilyen versenyhelyzeteket biztosít a vállalkozó kedvű szakemberek számára. A weboldalon keresztül különböző kreatív megbízásokra lehet pályázni több, grafikai szakmát érintő témakörben, legyen az logó, plakát vagy például csomagolás tervezése.

A versenyek többsége nyílt, így te is élvezheted a virtuális “lelátóról” a titánok csatáját. Nemcsak izgalmas, de tanulságos szituáció is. Megfigyelheted, hogy a megbízók által megfogalmazott elvárásokat ki és milyen módszerekkel teljesíti. Megismerheted a megrendelők gondolkodásmódját, és leszűrhetsz fontos tanulságokat a nyertes és vesztes szituációkból. A való életben számodra is fontos lesz majd, hogy a megrendelő  elégedett legyen, közben pedig szakmailag is elfogadható eredményt tegyél le az asztalra.

3. Behance – egy hely, ahol a kreatív közösség tagjává válhatsz

A Behance oldalt az Adobe cég hozta létre a  kreatív szakma képviselői számára. Az Adobe cégnek köszönhetjük például a Photoshop-ot, az Illustrator vagy az InDesign szoftvereket. Az oldal egyszerre szellemi, szakmai és közösségi tér, ahol megoszthatod az alkotásaid, megismerhetsz kreatívabbnál kreatívabb embereket és online portfóliót építhetsz. Lehetőséget kapsz arra, hogy a profik alkotásaiból tanulj és letölthesd demo tartalmaikat.

Gyűjthetsz a tanulmányaidhoz betűtípusokat, mockup-okat (dizájn sablonokat terveid prezentálásához) illusztrációkat vagy fotókat. Ha a grafikusi pályára lépsz, hamar rájössz majd, hogy a “Nincs egy ruhám, amit felvegyek!” örök problémájához hasonlóan egy grafikusnak sincs sosem elég betűtípusa, ikonkészlete vagy mockup-ja. A gyűjtemény sosem lesz kész és örökké épül. Ez egy tipikus “Neverending Story”. Az építkezéshez pedig szükséged lesz hasznos lelőhelyekre. Na ez az oldal pont ilyen. 

Kezdőként is érdemes az oldalra regisztrálnod és feltölteni a szárnypróbálgatásaid. Ha közszemlére teszed a saját anyagaidat, azt profi grafikusok is láthatják és véleményezhetik. Az építő jellegű kritikák aranyat érnek, ezekből lehet a legtöbbet tanulni!

A grafikus szakma folyamatosan változik, újabb szoftverek, stílusok és technikák terjednek el, egy grafikusnak – legyen kezdő vagy profi – mindig tartani kell a lépést. Sosem lesz olyan, hogy hurrá, megérkeztél a csúcsra! Sosem lesz olyan, hogy a grafika minden ágában feketeöves leszel. Pont ez a legizgalmasabb ebben a szakmában, hogy mindig van hova fejlődni, mindig van új út, amit érdemes felfedezni. A Behance ebben az egyik legjobb társad lesz.

4. Awwwards – a webdesignerek legnagyobb seregszemléje

A grafikai tervezés egyik érdekes és izgalmas leágazása a webdesign, vagyis a weboldalak tervezése. Ennek egyik legrangosabb versenyét az Awwwards szervezi. Az oldal magát úgy határozza meg, mint “Egy találkozási pont, ahol a világ minden tájáról érkező digitális design szakemberek inspirációt találnak, tudást és tapasztalatot adnak át, kapcsolatot teremtenek, és konstruktív, tiszteletteljes kritikákat osztanak meg egymással.”

Az Awwwards-ot 14 évvel ezelőtt alapították, Spanyolországban, Valenciában. Ez valójában több, mint egy egyszerű oldal, egy versenytestület, amelynek célja, hogy összegyűjtse, bemutassa, és egyben versenyeztesse is a legkreatívabb, innovatívabb weboldalakat.

Amellett, hogy szuper információs és inspirációs forrás, számos lehetőséget kínál online kurzusok és ingyenesen letölthető ebook-ok formájában annak, akit érdekel ez a terület.

5. Creative Bloq – egy pro tájékozódási pont a grafikus szakma iránt érdeklődőknek

A Creative Bloq a világ egyik legnagyobb, vezető művészeti és design oldala, ahol naponta híreket, tanácsokat és inspirációt találsz digitális és hagyományos művészeti, webdesign, grafikai tervezés, 3D és VFX, valamint illusztrációs témakörökben.

Ha rendszeresen látogatod az oldalt, mindig naprakész lehetsz a legújabb globális designtrendekkel és a legmodernebb technológiákkal kapcsolatban. Az igazán haladó szintű tartalmak mellett az oldal nagy hangsúlyt fektet a tudást megalapozó ismeretek megosztására, tanácsot ad a legmegfelelőbb eszközökről, és segít a kreatív és tudatos alkotási folyamatban.

Az oldal a versenyszervezésben is otthon van, hiszen itt szervezik a 2D és 3D művészek legnagyobb megmérettetését, a Vertex-et. Plusz ők felelnek a Brand Impact Awards versenyért is, ami a világ legnagyobb megmérettetése arculattervezés/branding témakörben. Mint leendő vizuális tervező ezt a esemény minden évben kötelező követned!

Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is! Hamarosan érkezünk még hasonló, izgalmas válogatással!

A szerzőről:

Lengyel Andrea
Hisz az önfejlesztés és az életen át tartó tanulás fontosságában. Elhivatott a szakmai trendek, jó gyakorlatok, digitális fejlesztések iránt, amelyek megkönnyíthetik a munka világába történő belépést, és kiemelten foglalkoztatja a technológiai fejlődés következtében megvalósuló szakmai megújulás, a munkakörök átalakulása. Mottója: Rugalmasság, fejlődés, digitális megújulás szükséges a közös jövő megalapozására

Promó

Promó