A festő-mázoló-tapétázó szakma sztárja

Szerző: | 2023. május. 2. | Munka

A képen egy festő grafika látható és az interjú egy kiemelt mondata

A Szakma Sztár Fesztiválon barangolva jutottam el a festő-mázoló-tapétázó szakma Országos Szakmai Tanulmányi Versenyének döntőseihez is. Azt már a Szakma Sztár rendezvényről írt beszámolómban is megemlítettem, hogy szeretek szakmai versenyeken nézelődni. Azonban azt is tudom, hogy nem tudom szakértői szemmel nézni a versenymunkákat.

A Baranya Megyei SZC Pollack Mihály Technikum és Kollégium tanulójával, Újvári Róberttel beszélgettem. Ő pedig mesélt nekem az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny eddigi fordulójáról, a szakmai versenyfeladatokról. Arról, hogy mi is volt a feladat, mire kellett figyelni, és hogy mire figyel a zsűri.

Sokan hajlamosak elfelejteni, hogy akik a Szakma Sztár döntőjébe kerülnek, azok az ország legjobb ifjú szakemberei. Róbert például az ország 6 legjobb festő-mázoló-tapétázó szakma sztárja közül az egyik fiatal tehetség. Az országos versenyen résztvevő tanulók – ha a versenyen jól teljesítenek – a szakmai bizonyítványukat is megkapják, mire vége a megmérettetésnek.

– Te most festő-mázoló-tapétázó tanuló vagy?

Újvári Róbert: Igen is, meg nem is.

Már nem vagy tanuló?

Újvári Róbert: Még tanuló vagyok, de már nem sokáig. Már megvan a szakmai bizonyítványom, mert megszereztem a nagy versenyekkel. Elértem azt az eredményt, amivel megszerezhettem a szakmai vizsgám, a bizonyítványom.

– Ezek milyen versenyek voltak?

Újvári Róbert: A legutóbbi a Szakma Sztárnak a középdöntője volt Vácott. Ez a verseny még március közepén zajlott, akkor 16-an indultunk, és én a negyedik helyezést értem el.

– Gratulálok!

Újvári Róbert: Köszönöm szépen. Mivel a középdöntőből az első hat helyezett jutott tovább, így most én is itt vagyok.

 – És meg tudod mutatni, hogy te mit készítettél a festő-mázoló-tapétázó szakmai versenyen?

Újvári Róbert: Persze.

Robi nevetve kísért a kiállítás épített falfelületeihez, amelyeken a versenyzők elkészítették az előírt szakmai versenyfeladatokat.

A képen egy festési versenymunka látható
Újvári Róbert versenymunkája a Szakma Sztár Fesztiválon (Fotó: Szakmát Szerzek!)

– Elmeséled, hogy mi volt a feladat? 

Újvári Róbert: A középső falfelületre egy előrajzolt absztrakt mintát kellett megfesteni.

– Meghatározták, hogy milyen színekkel kell dolgozni, vagy ezt te választottad ki?

Újvári Róbert: A színkeverés is a feladat része volt. Megadtak két színt, és azokból kellett színárnyalatokat kikevernem, majd kifestenem a mintát. (A képen látható egy kicsi négyszög az absztrakt minta alatt, amelyben a négy kikevert szín látható egymás mellett. – a szerk.) Egyébként ott látható, hogy a bal oldali az volt a legsötétebb, a jobb oldali volt a legvilágosabb szín, és a közé kellett kettő színt bekeverni.

– Ilyenkor mindegy, hogy hogyan kevered a színeket, vagy a megadott két szín közé nagyjából középre kell belőni a színeket?

Újvári Róbert: Itt a lényeg a harmónia volt, hogy a színek összhangban álljanak egymással, és passzoljanak a mintához is. Amikor megvan az absztrakt minta, és megkapjuk a két színt, akkor saját elképzelés alapján tudom úgy kikeverni a két plusz színt, hogy mi lesz az, ami végül az összképet emeli.

– Rendben, akkor ez volt az absztrakt minta. Milyen feladat volt még a festő-mázoló-tapétázó versenyen?

Újvári Róbert: A másik oldalon a feladat az volt, hogy díszléceket kellett gérbe vágni, szabályosan kellett felrakni őket a falra, és a díszléceken belülre tapétát kellett bevágni.

– Tehát ezek a négyszögek mind-mind tapéta bevágások benne?

Újvári Róbert: Igen.

– Mi az, amit én mondjuk így nem látok, amikor így hétköznapi emberként ránézek, de amit a zsűri kifejezetten figyel?

Újvári Róbert: Talán a pontosság a legfontosabb a szerkesztéseknél. A díszléceknél a felhelyezés, a vágás és a javítások pontosságát figyelik, a tapéták esetében a szegélyek elhelyezését és illesztését, a sarkok javítását. Minden szín és minden felhasznált anyag milliméterre pontos elhelyezését figyelik.

A képen egy festő tanuló tart fel egy teddy hengert és egy szinpalettát
A festő-mázoló-tapétázó szakmai verseny során figyelték a pontosságot, és a színek összhangját is (Fotó: 123rf.com)

– Szuper! Nagyon jól néz ki. Mikor lesz meg a festő-mázoló-tapétázó szakmai verseny eredménye?

Újvári Róbert: Holnap délelőtt.

– Sok sikert kívánok! Lenne még egy kérdésem: miért választottad a festő-mázoló-tapétázó szakmát?

Újvári Róbert: Hát a történet az, hogy körülbelül tíz évvel ezelőtt otthon teljes lakásfelújítás történt, és eljött oda egy festő-tapétázó-mázoló vállalkozó szakember. Láttam, hogy ő dolgozik, és ő nagyon megtetszett. Az ismerőseim is mondták, hogy ez egy jó szakma, és akkor arra gondoltam, hogy meg kellene próbálni. Gondoltam, ha kipróbálom, és tetszik, akkor minden rendben lesz.

– Akkor – ha jól értem – nem bántad meg a választást.

Újvári Róbert: Dehogyis! Ez tényleg egy jó szakma!

Az eredmények másnapra megérkeztek, és az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyen Újvári Róbert a 6. helyezést érte el. Ezt azt jelenti, hogy az idei évben hazánkban ő a 6. legjobb szakember a festő-mázoló-tapétázó szakma versenyzői közül. Gratulálunk az eredményhez!

A Szakma Sztár Fesztiválon készült egy interjú Tormási Sándor műszaki szakoktatóval is a festő szakma képzéséről, ezt itt olvashatjátok el.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó