Hankó Balázs: A magyar gazdaság tudásalapú fejlesztése a kamara és a minisztérium együttműködésének alapja

Szerző: | 2025. január. 7. | Fősodor

A képen Hankó Balázs államtitkár látható.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közös célja, hogy a magyar gazdaságot tudásalapúbbá tegyék – jelentette ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter hétfőn, a Vállalkozói Innovációs Tanács ülése előtt tartott sajtótájékoztatón.

Hankó hangsúlyozta, hogy az elmúlt évek során jelentős előrelépések történtek a felsőoktatás, az innováció és kutatás, valamint a szakképzés terén, miközben a felnőttképzés is folyamatosan erősödik. Ezek az intézkedések mind azt a célt szolgálják, hogy növeljék a magyar gazdaság versenyképességét.

A miniszter kiemelte, hogy az új felsőoktatási modell nemcsak a magyar egyetemek helyezését javítja a nemzetközi rangsorokban, hanem olyan képzési lehetőségeket kínál, amelyek a hazai gazdaság és vállalkozások igényeit szolgálják. Hangsúlyozta, hogy az egyetemek számára kulcsfontosságú a szoros együttműködés a gazdasági és társadalmi szereplőkkel, így a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, amelynek támogatását is kérik ennek érdekében.

Hankó Balázs emlékeztetett arra, hogy a magyar szakképzés terén már hagyományosan erős az együttműködés az MKIK-val. Ennek eredményeképpen a szakképzés érzékenyebbé vált a gazdaság és a munkaerőpiac igényeire. A cél, hogy a munkaerőpiac elvárásainak még hatékonyabban feleljen meg.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság akkor válik erősebbé, ha a hazai vállalkozások folyamatosan innoválnak. A Vállalkozói Innováció Tanács célja ezért az innovációs képességek fejlesztése, hiszen az innovatív kkv-k hatékonyabbak, magasabb béreket kínálnak, és versenyképesebbek az exportpiacokon. Hankó bejelentette, hogy idén összesen 215 milliárd forint értékű innovációs pályázatot írnak ki, amelyből 131 milliárd forint közvetlenül a magyar vállalkozásokhoz kerül.

Nagy Elek, az MKIK elnöke rámutatott, hogy a magyar vállalkozásoknak egy tudásalapú kamarára van szükségük, amely segíti őket abban, hogy technológia intenzív fejlődési szakaszba lépjenek, és ezzel növeljék versenyképességüket. Hangsúlyozta, hogy a tudásra építő vállalkozások képesek többlet értéket teremteni, amit az MKIK és a KIM együttműködése is támogat.

Nagy Elek emellett kiemelte, hogy a kamara rendszeresen felméri a vállalkozások igényeit a felnőttképzés, szakképzés és innováció hatékonyságának további javítása érdekében.

Forrás: MTI

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó