Megújulnak az ágazati készségtanácsok

Szerző: | 2024. június. 12. | Iskolák

Az ágazati készségtanácsok megújulása révén a szakképzés és a gazdaság mellett mostantól a felsőoktatás szereplői is részt vesznek az együttműködésben annak érdekében, hogy a magyar fiatalok versenyképes tudással és gyakorlati ismeretekkel rendelkezzenek.

Szorosabb kapcsolat a felsőoktatás és a gazdaság között

Megújulnak az ágazati készségtanácsok, amelyekben a szakképzés és a gazdaság mellett mostantól a felsőoktatás szereplői is helyet kapnak – jelentette be Hankó Balázs kedden Budapesten.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) új minisztere hangsúlyozta, hogy az újítások legfőbb célja a felsőoktatás és a gazdaság közötti együttműködés erősítése. A versenyképes magyar modell alapja az, hogy a megújult szakképzés, a felsőoktatás és a gazdaság együttműködése révén a magyar fiatalok sikeresek legyenek. 

Az államtitkár kiemelte, hogy a szakképzésben nemcsak a tradicionális szakmák, hanem a technológia-intenzív és csúcstechnológiát igénylő szakmák is egyre nagyobb szerepet kapnak, ami vonzóvá teszi ezt az oktatási formát a fiatalok körében. A szakképzés népszerűsége egyre nő, az általános iskola 8. osztálya után 10-ből hatan ebbe az irányba indulnak el.

A szakképzés és a felsőoktatás megújulása

Az államtitkár beszámolt arról, hogy a szakképzés mellett a felsőoktatás is jelentős megújuláson ment keresztül, a magyar egyetemek közül 12 már a világ legjobb 5 százalékában található. 

Az egyetemek és a szakképző intézmények közötti képzési, oktatási együttműködések révén létrejövő okleveles technikus képzésekről is beszélt. Rámutatott, hogy a technikumok a magyar gazdaság számára fontos – műszaki, mérnöki, informatikai – képzési területeken a felsőoktatás előszobái.

A rendezvényen Hankó Balázs átadta a 19 ágazati készségtanács képviselőinek a megbízatásukról szóló oklevelet. (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Ágazati tudásközpontok 

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) közösen tervezett ágazati tudásközpontok létrehozásáról is szó esett. Ezek a központok olyan gazdaságilag intenzív területeken jönnek létre, mint az építőipar és az informatika. Hankó Balázs szerint ezek a központok „egy kis felsőoktatást, egy kis szakképzést, egy kis magyar gazdaságot és egy nagy adag innovációt“ kombinálnak.

2 éves megbízás

A rendezvény végén Hankó Balázs átadta a 19 ágazati készségtanács képviselőinek a megbízatásukról szóló oklevelet. Az MTI-nek elmondta, hogy az oklevelet átvett személyek lesznek az ágazati készségtanácsok elnökei, akiknek feladata adott terület szakképzési és felsőoktatási képzéseinek megújítása a következő időszakban, gyakorlati fókusszal a magyar gazdaság érdekében. A megbízatásuk 2 évre szól, és egy alkalommal további 2 évre meghosszabbítható.

Jövőbe mutató lépések

Az ágazati készségtanácsok megújítása jelentős lépés a magyar szakképzés és felsőoktatás integrálása és a gazdaság igényeinek megfelelő fejlesztése felé. Az államtitkár reményei szerint ezek az intézkedések hosszú távon hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar fiatalok versenyképes tudással és gyakorlati ismeretekkel rendelkezzenek, amelyeket a munkaerőpiacon kamatoztathatnak.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó