Kevés rosszabb helyzetet lehet elképzelni, mint hogy valaki teljes kiközösítés áldozata lesz az iskolában az osztálytársai részéről.
Mik lehetnek a kiközösítés okai?
A kiközösítés már egész kisgyermekkorban megfigyelhető jelenség az általános iskolákban. Ilyenkor még nem a körülbelül egyenlő tudással rendelkező diákok kerülnek egy osztályba, hiszen felvételizni csak a középiskolákba kell. Hanem területi szinten dől el, hogy ki melyik iskolában tanul, általában abban, amelyik a legközelebb esik a lakóhelyéhez.
Emiatt, ha egy tanuló lényegesen okosabb társainál – például már rögtön tud olvasni –, akkor kiközösíthetik. Ennek első számú oka egyértelműen az irigység.
Középiskolában – sőt, már hetedik és nyolcadik osztályban – azonban már egészen más okok miatt válhatsz kiközösösítetté. Ekkorra kialakul egyfajta hierarchia az osztályrendszerben, megszületnek a véleményvezérek, akik köré egyfajta „udvar” épül.
A probléma akkor kezdődik, ha egy ilyen véleményvezérnek szúrod a szemét. Például ugyanaz tetszik neki, mint neked. Emiatt aztán úgymond „megparancsolja az alattvalóinak”, hogy egészen egyszerűen ne álljanak veled szóba. Ők pedig ezt sajnos meg is fogják tenni, hiszen nem szeretnének a perifériára sodrodródni, úgymond „kiesni a körből”. Erről már egy korábbi, iskolai bullyingról szóló cikkünkben írtunk nektek, hogy rengetegszer fordul elő, hogy valójában többeknek semmi bajuk nincs egy terrorban tartott osztálytárssal, csupán a „csordaszellem” hajtja őket.
Jobb-e a kiközösítés a bullyingnál?
Valljuk be, senki nem érezné jól magát, ha nyolc évig nem szólnának hozzá a társai az általános iskolában. A középiskolás évekről már nem is beszélve, ami mindenki életében az egyik legmeghatározóbb életszakasz. Ettől függetlenül egy fokkal mégis jobb, ha szimplán csak levegőnek néznek, mintha zaklatnának az iskolában.
Mit tehetsz, ha úgy érzed kiközösítenek?
Első és legfontosabb, hogy semmiképp se az interneten próbálj meg barátokat szerezni. Sosem tudhatod, hogy az ismeretlen profilok mögül valójában ki írogat neked, és így könnyen válhatsz internetes zaklatás áldozatává.
Ehelyett a suliban próbálj meg hasonló érdeklődésű barátot vagy barátnőt találni, akiben megbízhatsz.
Ha nagyon rosszul érzed magad a bőrödben emiatt, és eljutsz arra a pontra, hogy talán már be sem szeretnél járni a kiközösítés miatt az iskolába, akkor mindenképpen oszd meg az esetet a szüleiddel vagy esetleg egy iskolapszichológussal. Ők majd segítenek abban, hogy megoldódjon a probléma!
Ez is érdekelhet!https://szakmatszerzek.hu/iskolai-zaklatas-okai-lehetseges-kovetkezmenyei/