Közszolgálati technikus: Az irodai munkát, vagy a rendvédelmet választod?

Szerző: | 2023. december. 23. | Mi leszek?

A képen őrzést végző közszolgálati technikus látható.

Elhivatott vagy a közigazgatás és a közbiztonság iránt? Szívesen dolgoznál irodában ügyintézőként, vagy inkább embertársaid és a vagyonuk biztonságát őriznéd? Válaszd a közszolgálati technikus szakmát, és bármelyiket megteheted!

Rendvédelem és közigazgatás

A közszolgálati technikus kétféle szakmairányon végezheti el tanulmányait: rendészeti technikusként a rendészet és rendvédelem, vagy közigazgatási ügyintézőként a közigazgatás területén dolgozhat. Ismeretei szerteágazóak: ismeri a közigazgatási tevékenység szabályait és a kormányhivatalok működését, valamint a magánbiztonsági szolgáltatók, a büntetés-végrehajtás, a katasztrófavédelem-tűzoltóság, és a rendőrség tevékenységének legfontosabb elemeit.

Közigazgatási ügyintéző

A közigazgatási ügyintéző elsősorban adminisztratív, irodai feladatokat lát el, jellemzően önkormányzati szerveknél általános adminisztrátorként, vagy ügyintézőként.

Munkája során iratokat, dokumentumokat, leveleket készít és szerkeszt, hivatalból vagy kérelemre hatósági eljárást vagy hatósági ellenőrzést folytat le. Ügyintézői és ügyfélszolgálati feladatokat lát el, az ügyfelek számára tájékoztatást ad és adatszolgáltatást végez. A felmerülő ügyfélkonfliktusokat magabiztosan kezeli.

A közigazgatási ügyintéző elsősorban adminisztratív és irodai, valamint ügyintézői és ügyfélszolgálati feladatokat lát el. (Fotó: 123rf.com)

Rendészeti technikus

A rendészeti technikus túlnyomórészt őrzést, megfigyelést és ellenőrzést végez például vagyonőr, testőr, vagy közterület-felügyelő munkakörben. Ellátja a belső és a közterületi járőrszolgálatot, helyszínellenőrzést végez a riasztásra kivonuló szolgálat tagjaként.

Ő biztosítja a pénz- és értékszállítást a különböző létesítmények területén.Intézkedik a rendkívüli események során, elfogja a bűncselekményen és szabálysértésen tetten ért személyt. Ha szükséges, a szakmai szabályoknak megfelelően támadáselhárító eszközöket vagy kényszerítő testi erőt is alkalmaz.

Együttműködik az érintett hatóságokkal és rendvédelmi szervekkel, a biztosításban részt vevő biztonsági szolgálatokkal és szervezőkkel.

A rendészeti technikus túlnyomórészt őrzést, megfigyelést és ellenőrzést végez, ellátja a belső és a közterületi járőrszolgálatot, valamint biztosítja a pénz- és értékszállítást a különböző létesítmények területén. (Fotó: 123rf.com)

Miért válaszd a közszolgálati technikus szakmát?

Ha érdeklődsz a közigazgatás iránt, elhivatottnak érzed magad az embertársaidért és a közbiztonságért, jól tudod szervezni a feladataidat és szót értesz az emberekkel, a közszolgálati technikus szakma éppen neked való.

Válaszd a közigazgatási ügyintéző szakmairányt, ha szívesen végeznél irodai munkát, érdeklődsz a közigazgatás iránt, és jó szervező képességgel rendelkezel! A munkához jó szövegértési és fogalmazási képesség, valamint az alapvető összefüggések felismerésének képessége szükséges.

Ha kedveled a veszélyes helyzeteket és tevékenységeket, gyorsan átlatod a különböző helyzeteket és megoldást is találsz a felmerülő problémákra, válaszd a rendészeti technikus szakmairányt! A rendészeti területen végzett munkához nélkülözhetetlen a fizikai erőnlét, a megfelelő információkezelési készség, és a problémamegoldó képesség. Fontos, hogy jó meggyőzőerővel és felelősségteljes gondolkodással rendelkezz, valamint elkötelezett legyél a közszolgálati pálya iránt.

A közszolgálati technikus szakma akkor is jó választás, ha továbbtanulásban gondolkodsz: a felsőoktatásban közigazgatás-szervező vagy rendészeti igazgatási alapszakon teheted ezt meg.

Közszolgálati technikus képzés

A rendészet és közszolgálat ágazat 5 éves képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. A képzés során szakmairányt kell választanod: ez lehet a közigazgatási ügyintéző, vagy a rendészeti technikus szakmairány.

A képzés során a rendészeti és közszolgálati alapozóképzésen túl közszolgálatról és közigazgatásról vagy rendvédelemről, valamint magánbiztonságról és vagyonvédelemről is tanulhatsz. Megismerkedsz a közszolgálatban alkalmazott kommunikációval, az önvédelemmel, a lövészettel, valamint erő- és állóképesség fejlesztésen veszel részt.

A képzés része mindkét szakmairányon az egybefüggő szakmai gyakorlat, melyet a 11. és 12. évfolyamon kell teljesítened. A közszolgálati technikus képzést hirdető iskolák listáját az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) felületén találod.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó