Ma már kivételesen jó szakmai lehetőségeket kaphatnak az egyetemisták, ha akarják – interjú Dessislava Dimitrovával, az Alphasonic Kft. ügyvezető igazgatójával

Szerző: | 2025. május. 21. | Munka

Ez a cikk eredetileg az UNI in&out 204-es nyári számában jelent meg.

Ma a fiatal munkavállalóknál azt látom, hogy nagyon fontos számukra a hibrid vagy online munkavégzés lehetősége, még inkább a rugalmas munkaidő és munkahely. Szeretik, ha van dialógus, és meg tudjuk beszélni azt, hogy mit szeretnének és hogyan. Valójában számukra kinyílt a világ – mondta az UNIside- nak Dessislava Dimitrova, az Alphasonic Kft. ügyvezető igazgatója.

Az Alphasonic méltán vívott ki magának elismerést a hazai piacon, ahol immár több mint 30 éve jelen vannak. Működtetnek-e gyakornoki programot?

Mint a BusinessBar mentorprogram egyik létrehozója, szoktam a többi mentortársammal együtt kis- és középvállalkozásoknak szakmai programokat szervezni. Cégünk szakmai képzéseket nyújt ügyfeleinek is: passzív és aktív hálózatokról, mint a MikroTik, a Ubiquity, a TP-Link, az IP-videómegfigyeléses alapismeretek, az optikai kábelek szerelése, a VMS és a PSIM rendszere.

A BusinessBar mentorprogramot vállalkozó kedvű fiataloknak szerveztük, volt is két évfolyamunk a Metu diákjai számára. Ez egy teljesen pro bono kezdeményezés, amelyet a szabadidőnkben, a saját költségünkön szerveztünk meg azzal a céllal, hogy segítsük a fiatalokat abban, hogy  Magyarországon maradjanak, itt vállalkozzanak.

A pályakezdőknek két programunk van: BusinessBar előadások, illetve mentoring azoknak, akik szeretnének vállalkozni. Az Alphasonicnál pedig gyakornoki feladatokra lehet pályázni, amikor nyitott pozíció van. Idáig diákszövetségen keresztül vagy ismerősök ajánlása alapján érkeztek a fiatalok.

Mit gondolnak, kik lehetnek sikeresek ebben a szakmában, az informatikai terület mennyire széles spektrumon mozog, mit kell tudnia egy fiatalnak?

Informatikát tanulhat bárki, akit érdekel a technológia, az adatelemzés és a problémamegoldás, aki vonzódik a kütyükhöz. Akik szívesen  dolgoznának számítógépekkel, algoritmusokkal és adatbázisokkal, sikeresek lehetnek egy ilyen területen.

Milyen életpályára készülhetnek, akik ebben az irányban tanulnak tovább? Mik az előnyei, mik a hátrányai ennek a szakmának?

Valójában számukra kinyílt a világ. Ma azok, akik tanulnak, és szívesen dolgoznak már az egyetem alatt, kivételesen jó szakmai lehetőségeket kaphatnak. Mi is foglalkoztatunk diákokat, és olyan felelősségteljes feladatokat kapnak, amelyekre régebben nem is lehetett gondolni. Ezt két fontos gondolat miatt mondom: más volt a munkaerőpiac, sokszor a tanulókat inkább betanított munkákra fogták be cégek. Most ez nem így van. Én ebből nem látok hátrányt, csak lehetőséget: innovatív területeken tudnak dolgozni, amelyeket a legtöbb esetben még nem is tanítanak az egyetemen. Olyan magas szintű tudást, gyakorlatot kapnak a gyakorlati helyükön, amellyel akár külföldön is azonnal el tudnak helyezkedni. Ezt itt a technológiai szakmákra értem, de látok ilyen lehetőségeket marketingcégeknél is.

Milyen az ideális jelentkező?

Tanulékony, akar dolgozni, keresi a munkát, nem a telefont nyomkodja, kérdez, és még otthon is tanul, hogy még többet tudjon. Ezenfelül tisztelettudó, felelősségteljes, beszél minimum angolul, ha lehet, felső szinten. Az előny, ha tud programozni, vagy legalábbis felsőbb szintű számítógépes ismeretei vannak.

Mit gondolnak a mai fiatalokról, pályakezdőkről általánosságban? Milyen tapasztalataik vannak friss diplomásokkal? Milyennek tartják az Y és a Z generációt?

Én úgy látom, hogy aki akar tanulni, dolgozni, fejlődni, annak itt van az egész világ. Nekünk jók a tapasztalataink, de csak azokkal, akiket már kipróbáltuk és megfelelnek az ideális jelentkező képének. Aki jó, azt fel is vesszük, ahogy vége a diákstátuszának

Ma sok HR-es szerint a legnagyobb kihívás, hogy munkavállalói élményt adjanak a cégek a dolgozóiknak. Sőt, sokan egyenesen azt mondták,  hogy az új generációkhoz a munkáltatóknak kell alkalmazkodniuk, az elvárásaikat, a munkakörülményeket hozzájuk kell igazítaniuk. Mások  azt mondják, hogy a fiatalok fizetésbeli elvárásaik elrugaszkodottak. Mit gondolnak mindezekről?

Egyetértek, nagyon át kell gondolni, hogy kit veszünk fel, és ebben sokat segít, hogy már a szakmai gyakorlatok alatt és a különböző feladatok  során látjuk a jelölteket. A fiataloknál azt látom, hogy fontos a hibrid vagy az online, de inkább a rugalmas munkaidő és munkahely. Szeretik, ha van dialógus, és meg tudjuk beszélni, mit szeretnének és hogyan. Fontos számukra a jövőkép és az, hogy olyan feladatokat végezhessenek, amelyek globális kitekintést adnak, és akár abba az irányba nyújtanak továbblépést.

Dessilava Dimitrova

  • Az Alphasonic Kft. egyik tulajdonosa és cégvezetője.
  • Lánya egyetemista, fia pedig most lesz első éves gimnazista.
  • Okleveles villamosmérnök és okleveles közgazdász, több mint 25 éves vezetői tapasztalattal az informatika és a biztonságtechnikai piacról. Amire büszke: a cége a szakma meghatározó szereplője, és az elmúlt több mint 30 évben mindig képesek voltak megújulni,  valamint innovatív megoldásokat nyújtani a piacnak
  • Cége Magyar Termék Nagydíjas és Üzleti Etikai Díjas.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Így tanultok Ti!

Kövess minket