Manapság már nem különülnek el határozottan női, illetve férfi munkák. Vannak olyan szakmák, amelyek végzéséhez jelentősebb fizikai állóképességre, erőre van szükség. Ezek egy férfi számára testreszabottabb területek. Kezd azonban elmosódni az a korábban tűéles határ, amely alapján korábban a szakmák kategorizálásra kerültek a nemek alapján. Nagy szerepe van ebben a digitális és technikai fejlődésnek is, amelyek sikeresen hidalják át az erőnléti különbségeket a nemek között.
Életmentő nők az élvonalban
Korábban az egészségügyi szakmák kifejezetten női szakmáknak számítottak. Az ápolás, a sebesültek, betegek támogatása tipikusan női feladatnak minősült. Egy kivétel volt, a mentőápoló szakma, ahol sokáig nem is engedélyezték, hogy nők vonuljanak betegellátásra. A nők korábban csak a segélyhívó telefonokat fogadhatták, manapság azonban ez változott. 2017-ben vonulhatott először női mentőápoló sérültek ellátására, napjainkban pedig egyre több hölgy választja ezt a szakmát.
Nők a rend védelméért
A rendvédelmi szervezetek munkájában mindig jelentős szerepet játszott az erőnlét, már a felvételi folyamatok során is komolyan vették a megfelelő állóképességet. Korábban a nők csak olyan szakmákat láthattak el az említett szervezeteknél, amelyek az irodai munkavégzéshez kapcsolódtak. Mára ez a trend is kezd feledésbe merülni. Az új munkakörök megjelenésének és a digitális, technikai fejlődésnek köszönhetően ezek a határok is eltolódni látszanak.
Autók, motorok gyógyulnak a női kezek alatt
Két-három évtizeddel ezelőtt az autószerelő szakma igazi férfi monopóliumnak számított. Ezen a területen elképzelhetetlen volt a női munkaerő megjelenése. A digitális fejlődésnek köszönhetően azonban a jelenleg készülő gépjárművek nagy része már digitális rendszerekkel kerül felszerelésre. Emellett a szereléshez kapcsolódó eszközpark is jelentősen átalakult, a berendezések képesek kompenzálni a nemek közötti fizikai-erőnléti különbség nagy részét.
Otthonteremtés – szó szerint
Az építőipari szakmákban dolgozó szakemberek között még viszonylag kevés női munkaerőt találhatunk, de itt is elindult már egyfajta változás. Egyre gyakrabban hallunk női burkolókról, épületszobrász és műkövesről, kőfaragóról. Sőt, a tavalyi évben megrendezett Tetőfedő Világbajnokságon a verseny történetében először több csapatban is képviseltették magukat a gyengébbik nem tagjai. A német bádogos csapat egyik tagja hölgy volt, valamint az észt szigetelő teamet két nő alkotta.
Informatikai rendszerek, szoftverek és hardverek
Az informatikai terület nem arról híres, hogy kiemelt fizikai erőnlét szükséges az ágazati szakmákhoz. Korábban mégis gyakrabban jelentkeztek ezekre a képzésekre férfiak. A szakterület népszerűsége azonban egyre nő, hiszen stabil kereseti forrást jelent, és a munkaerőpiacon folyamatosan keresik a jól képzett szakembereket. Talán ennek is köszönhető, hogy napjainkban egyre több nő jelentkezik informatikai terület képzéseire.