Itt az új technikumi rangsor

Szerző: | 2024. december. 11. | Iskolák

Idén a Mandiner hetilapban jelent meg a Technikumi rangsor 2025 TOP 100-as listája, ami a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján, a tanulók bemeneti és képzési-kimeneti teljesítményének, az intézmények oktatói létszámának és digitális ellátottságának figyelembevételével készült.

Ezek a legkiemelkedőbb intézmények az országban

Az ország minden vármegyéjében található olyan technikum, amely bekerült a technikumi rangsor  top listájába. A rangsor élén a Váci SZC Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium áll, amely kimagasló eredményeket ért el az elektronikai, gépészeti és környezetvédelmi képzés területén. A második helyet a Nyíregyházi SZC Széchenyi István Technikum és Kollégium szerezte meg, míg a dobogó harmadik fokán a Vas Vármegyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum áll. Budapesti viszonylatban az első helyen a Budapesti Műszaki SZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikuma szerepel.

„A technikumi képzés nemcsak a szakmai kompetenciák, hanem a gyakorlati tudás fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektet. Az okleveles technikusi képzés lehetőséget biztosít arra, hogy a diákok az egyetemi tanulmányaikat már megszerzett kreditekkel kezdjék meg. A szakképzés átalakulása és eredményei világosan tükrözik, hogy a magyar szakképzés képes megfelelni a munkaerőpiac folyamatosan változó igényeinek, miközben vonzó alternatívát nyújt a továbbtanulni vágyó diákoknak. Ezek az iskolák a gyakorlatra és a jövőre készítik fel a fiatalokat” – emelte ki Varga-Bajusz Veronika, felsőoktatásért, szak-és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár.

Az adatok szerint a technikumok teljesítménye évről évre javul: míg 2022-ben 68 pont, 2023-ban 83 pont kellett a top 100-ba kerüléshez, idén ez az érték már 85,5-re emelkedett. Az egyes rangsoroló szempontok változása eltérő képet mutat a tavalyi értékekhez képest. A közismereti tantárgyakból tett érettségi vizsgák átlaga, valamint a digitális eszközellátottság mutatói javultak az előző évi rangsorhoz képest. A bemeneti szakképzési kompetenciamérés eredményei, az évfolyam-átlépési arány és a teljes munkaidőben dolgozó oktatók aránya nem változott vagy kis mértékben eltér a korábbi tanévhez képest.

Az idei TOP 100-as rangsorba a tavalyihoz képest 11 új intézmény került. Az élboly stabilitását mutatja, hogy csupán egy új intézmény került be a legjobb 10 közé.

A 2025. évi Technikumi rangsor a linkre kattintva érhető el.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.