Az elmúlt időszak időjárása nem volt olyan kegyes hozzánk, a tavasz nagyon lassan érkezett meg. Ennek ellenére a tavaszi fáradtság okozta rossz érzések sokunk számára kellemetlenséget okoznak. Ahelyett, hogy az ébredő természet energiája bennünket is feltöltene, egész nap bágyadtak vagyunk és semmi másra nem vágyunk csak szeretnénk átaludni az egész napot. Ha szeretnél ezen változtatni, mutatjuk mit tehetsz.
Kora tavasszal a hőmérséklet és a légnyomás változása miatt a szervezetünkben is változás történik, ez a tavaszi fáradtság állapota. Immunrendszerünk próbál alkalmazkodni a változó körülményekhez, de az változékony időjárással nem mindig egyszerű lépést tartani, főként akkor, ha egy napon belül akár két évszakot is sikerül átélnünk. Az átállást a hosszú tél során elhasznált csökkent energiaszintünk sem könnyíti meg.
Melyek a tavaszi fáradtságra utaló jelek?
A tavasz kezdetén sokan fejfájásra, szédülésre, ingerlékenységre panaszkodunk. Folyton fáradtnak és kimerültnek érezzük magunkat. Bágyadtak és tompák vagyunk. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk valószínű, hogy bennünket is utolért a „tavaszi fáradtság kór”.
Mit tehetünk a tavaszi fáradtság ellen?
A tavaszi fáradság életmód változtatással megelőzhető, de ha nem is tudjuk teljesen legyőzni, megfelelő étrenddel és mozgással jelentősen csökkenthetjük a kellemetlen tüneteit. Ennek érdekében:
Fogyasszunk minél több rostban gazdag ételt, főleg gyümölcsöt és zöldséget. Ügyeljünk arra, hogy ne este pótoljuk be az egész nap elmaradt étkezéseket.
Sokan hajlamosak vagyunk arra, hogy elfelejtünk eleget inni, ezért figyeljünk oda a napi folyadékbevitelre. Legalább két liter folyadékot igyunk, elsősorban víz formájában.
Kerüljük a koffeintartalmú italok fogyasztását, hiszen a túlzásba vitt koffein vérnyomás és pulzusszám emelkedést okoz, nyugtalanságot okozhat.
Töltsünk annyi időt a szabadban, amennyit csak tudunk. Szervezzünk kültéri programokat, kiránduljunk, mozogjunk.
Fordítsunk elegendő időt az alvásra és mozogjuk rendszeresen, legalább heti két napot. a rendszeres mozgás az alvásproblémák kezelésében is segít. Kutatások igazolják, hogy már heti három alkalommal végzett 20 perces, közepesen megterhelő mozgás is segít a fáradtság leküzdésében. A fizikai aktivitás által nem csak nappal lehetünk éberebbek, de az éjszakai alvás is pihentetőbb lehet.
Próbáljunk aktívabban tölteni a szabadidőnket ne a tévé előtt ülve teljen el az értékes szabadidő.
A televízió káros hatásairól szóló korábbi cikkünket itt tudod elolvasni.