Új jövőt kap a háztartási gépszerelő szakma

Szerző: | 2023. május. 1. | Mi leszek?

A grafikán háztartási gépek láthatók

Az Európai Bizottság 2023. március 22-én közzétett egy javaslatot, amely szerint az elromlott háztartási műszaki termékeket elsősorban javíttatni szükséges, nem cserélni és kidobni. Ez a javaslat nem csak a környezetvédelem szempontjából hasznos, hanem a szakmák szempontjából is, hiszen így újra felívelhet a háztartási gépszerelő szakma jövője. Ez azt jelentené, hogy új tevékenységgel bővülnének a Szakmajegyzék elektronikai műszerész és technikusi szakmái.

A fogyasztói társadalom, a környezet és a szerelői munka

Nyilvánvaló, hogy a fogyasztói társadalom egyik legnagyobb mellékterméke a felhalmozódó hulladék. Mindent meg lehet venni, vágyunk az újabb és újabb termékekre, és a szemléletünkből eltűnőben van a „javítás” lehetősége. Hiszen miért javíttatná meg az ember az elromlott terméket, ha lassan olcsóbb új terméket venni, ami már akár sokkal több új funkcióval rendelkezik?

A képen egy férfi mosógépet szerel
A háztartási gépek szerelése támogatja a környezetvédelmet és a gazdaságot is (Fotó: 123rf.com)

Az Európai Bizottság javaslata, amelyet március 22-én hozott nyilvánosságra, azt is tartalmazza, hogy a gyártóknak a garanciaidő lejárása után is kötelező lenne elérhetővé tenni az olcsó javítási lehetőséget bizonyos műszaki eszközök esetében. Elsősorban a háztartási kis- és nagygépekre tért ki a javaslat, tehát a televíziókra, mosógépekre, hűtőkre, porszívókra, szerverekre és adathordozókra. Felmerült azonban annak a lehetősége is, hogy a termékek köre bővülhet a tabletekkel és a mobiltelefonokkal, és végül minden háztartási eszköz bekerülhet a gazdaságosan javítható termékek körébe.

Háztartási eszközből hulladék

A javaslat alapja, hogy a kidobott háztartási gépek miatt évente 35 millió tonna elektronikai hulladék és 261 millió tonna szén-dioxid kerül a környezetbe Európában. Amikor háztartási műszaki cikket vásárolunk, akkor általában kapunk rá garanciát. A kezdeményezés azt célozza, hogy a kétéves garancia ideje alatt, ha a műszaki eszköz meghibásodik, akkor az új – csere – termék helyett a gyártó a javítást ajánlja fel (ha az nem drágább, mint maga a csere).

A képen egy férfi konyhai eszközt szerel
A háztartási gépek javítása – amennyiben nem drágább, mint a cseréje – kötelezővé válhat (Fotó: 123rf.com)

Tehát a gyártónak kötelező lenne a javítást választania a garanciális időszak alatt, és a garancia lejárta után is gondoskodnia kellene a termékeik megfizethető javíthatóságról. Ez azt jelenti, hogy a gyártóknak a termékeiket egyszerűen javítható módon kellene megtervezni, hogy a kisebb műhelyek, vállalkozások is elvégezhessék a javítási munkákat. Ez az úgynevezett Ecodesign Direktíva, ami már a 2022-es évben életbe lépett. Ennek a direktívának a része az is, hogy a gyártók az alkatrészeket elérhetővé kell tegyék a szerelők számára. Erre azért volt szükség, mert a gyártók esetében bevett gyakorlattá vált az alkatrészek egybeépítése, hogy a csere és a javítás drágább legyen.

Amennyiben a javítási költségek olcsóbbak lennének, úgy a szereléssel foglalkozó szakmákra újra lenne kereslet. Ezzel erősödnének a hazai kis- és középvállalkozások is. Emellett a javaslat támogatná a klímaváltozás elleni küzdelmet, és csökkentené a károsanyag-kibocsátás mennyiségét. Az Európai Bizottság már egyeztetett az ipari szereplőkkel a javaslatról, és néhány cég már vállalta a kezdeményezés támogatását.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó