Első alkalommal készült el a száz legjobb hazai technikum rangsora. Az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK) honlapján közzétett lista a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal közhiteles adatai alapján, több szempont figyelembevételével készült.
Az IKK által összeállított ranglista segíthet a tanulóknak az intézmény kiválasztásában
Ha továbbtanulási lehetőségekről esik szó, a technikum kiváló választás lehet a pályaválasztás előtt álló fiatalok számára. A technikumi képzés a gimnáziumi oktatás és a szakmatanulás előnyeit egyszerre biztosítja a tanulók számára. Ezért érdemes ezt az iskola típust választani. Azonban felmerül a kérdés, hogy melyik intézménybe érdemes jelentkezni? Az ágazati érdeklődés mellett számos tényező befolyásolhatja, hogy végül melyik intézmény mellett tesszük le a voksot.
Az IKK által összeállított technikumi rangsor a továbbtanulás előtt állók döntését segítheti. Ez a lista az idei évben először készült el a tanulók bemeneti és képzési-kimeneti teljesítményének, az intézmények oktatói létszámának és digitális ellátottságának figyelembevételével.
Az elemzés vizsgálta, hogy a tanulók milyen tanulmányi eredménnyel érkeznek az intézményekbe, illetve hogyan aránylik az évismétlők száma az intézmény tanulói létszámához. Az is felmérésre került, hogy az intézményben tanulók milyen eredménnyel teszik le az érettségi vizsgát.
A három legjobb hazai technikum
Ez alapján 2023-ban az ország legjobb technikuma a Váci SZC Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium lett. Az 1950-ben gépipari technikumként létrejött intézményt megalakulásától kezdve a magyar középfokú műszaki oktatás meghatározó iskolájaként tartják nyilván. Második helyen az 1986-ban alapított paksi Energetikai Technikum és Kollégium végzett. Az intézmény elsődlegesen az atomerőmű és a villamosenergia-ipar igényeire épülő képzéseket indít, de a gazdaság más területein is jól konvertálható, piacképes szakmákat biztosít az itt végzőknek. A képzeletbeli dobogó alsó fokát a Vas Megyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikuma foglalja el. A bronzérmes intézményben jelenleg az alábbi ágazatokban folyik oktatás: informatika és távközlés, gazdálkodás és menedzsment.
Taroltak a vidéki intézmények
A figyelembe vett mutatók százas skálán meghatározott átlaga szoros versenyt mutat a listára került intézmények között. A legjobbnak minősített TOP 10 hazai technikum közül kilenc vidéki intézmény, amelyek elhelyezkedésüket tekintve országos lefedettséget mutatnak. Az ország középső részén, a nyertes intézmény mellett a nyolcadik helyen álló Budapesti Gazdasági SZC Hunfalvy János Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum szerepel. A 135 éves múlttal rendelkező iskolában nagy hangsúlyt kap az információs és kommunikációs technikák alkalmazásának elsajátítása. További kiemelt feladatuknak tekintik a diákok digitális kompetenciájának fejlesztését és a magas szintű nyelvtanulási lehetőségek biztosítását.
TOP 10 technikum
1. Váci SZC Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium
2. Energetikai Technikum és Kollégium Paks
3. Vas Megyei SZC Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Technikum
4. Győri SZC Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Technikum és Kollégium
5. Nyíregyházi SZC Széchenyi István Technikum és Kollégium
6. Békéscsabai SZC Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum és Kollégium
7. Szegedi SZC Vasvári Pál Gazdasági és Informatikai Technikum
8. Budapesti Gazdasági SZC Hunfalvy János Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum
9. Debreceni SZC Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikum
10. Győri SZC Baross Gábor Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum