2022. november 9-11 között Svájcban rendezte meg a Nemzetközi Tetőfedő Szövetség (IFD) a 28. Tetőfedő Világbajnokságot. A háromnapos versenyen 25 csapat képviselte hazáját, és mérte össze tudását bádogos, szigetelő és tetőfedő versenyszámokban. Nagyon jó eredmény, hogy összetettben sikerült megőriznünk a 4. helyünket Svájc, Ausztria és Németország után.
Magyarországot a bádogos versenyszámban a Hidasi Tibor által mentorált Vikovszky Norbert és Márk András alkotta páros képviselte. Ők a második helyen végeztek összesítésben, megelőzve a rivális német válogatottat. A világbajnok a hazai, svájci csapat lett.
A tetőfedő és szigetelő versenyszámokban a magyar válogatott mindkét esetben a negyedik helyezést érte el. A tetőfedő csapatot Bacsi Áron és Lengyel Krisztián alkották, mentoruk Virth Csaba vezetésével. A szigetelő team tagjai Nagy Gergő Gábor és Kristóf Tamás voltak, akik Valyon András mentorálásával készültek a versenyre.
A csapatokat az ÉMSZ Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége indította a versenyen.
A 28. Tetőfedő Világbajnokság
1988 óta évente rendezik meg a Tetőfedő Világbajnokságot, ahol a magyar csapat már többször állhatott dobogóra, illetve több alkalommal adott otthont a rendezvénynek. A verseny során 1988-1993-ig csak magastető versenyszámban mérték össze tudásukat a fiatalok. Az utolsó ilyen versenyt 1993-ban Magyarország rendezte. 2001 hozta meg az áttörést, amikor hazánk történetében először Ausztriában magyar versenyző is dobogóra állhatott. 2002-ben a világbajnokság kibővült a lapostetős versenyszámmal. Azóta is a szigetelők vezetik a hazai éremtáblázatot 2 arany, 2 ezüst és 1 bronzéremmel. A tetőfedők 1 arany, 2 ezüst és 3 bronzéremmel büszkélkedhetnek. Bádogos feladat csak 2008 óta van a versenyek között, azóta egy aranyérmet és egy különdíjat sikerült szereznünk. Ezekből a helyezésekből is látható, hogy a magyar oktatás, utánpótlás nevelés merre tart.
Felkészülés a versenyre
Az, hogy egy csapat hazánkat képviselhesse egy ilyen nívós eseményen, nagyon sok felkészüléssel és gyakorlással töltött időt követel meg a fiatal pályakezdőktől. A felkészülési időszakban napi 10-12 órát gyakoroltak a résztvevők, ugyanis a versenyen a kiírt feladatokat 8 óra alatt kellett elvégezni. A versenyfeladatok nehézségének köszönhető, hogy a munkát átlagosan az induló csapatok fele tudta csak időben befejezni.
A megmérettetésen a versenyzők maketteken dolgoztak. Ezek minden esetben tartalmaztak legalább egy, a mestervizsga szintjét elérő, vagy meghaladó feladatot, csomópontot. További nehezítés volt, hogy a szigetelő versenyszámban a versenyzők munkájukat kizárólag hagyományos eszközökkel végezhették. Tehát nem használhattak elektromos kéziszerszámokat.
Érdekességek
Magyarország nem csak a szakmai megmérettetésben képviseltette magát a Világbajnokságon, hanem a szakmai elbírálásban is. A bádogosok munkáját értékelő zsűri tagja volt az ÉMSZ Vezetőségi tagja, Nemere Judit. További érdekesség, hogy a versenyen – idén először – több csapatban is képviseltették magukat a gyengébbik nem tagjai. A német csapat egyik tagja egy hölgy volt, valamint az észt szigetelő teamet két hölgy alkotta.