Mely szakmákat veszélyezteti a mesterséges intelligencia?

Szerző: | 2023. március. 19. | Munka

A mesterséges intelligencia térnyerése várhatóan fellendíti a gazdasági növekedést, de készen áll arra is, hogy átvegye az uralmat a munkaerőpiacon? A Princeton Egyetem legfrissebb tanulmány feltárja azokat a munkahelyeket, amelyek esetében a legnagyobb a kockázata annak, hogy a mesterséges intelligencia váltja fel őket. 

Továbbra is fókuszban a mesterséges intelligencia 

A mesterséges intelligencia munkaerőpiacra gyakorolt hatását évek óta vizsgálják a kutatók. A Princeton Egyetem kutatócsoportja legfrissebb tanulmányában a mesterséges intelligenciával kapcsolatos foglalkozási kitettséget vizsgálta, az emberi képességek és alkalmazások közötti összefüggések feltárására. Ehhez tíz mesterséges intelligenciával működő alkalmazást – többek között nyelvi modellt – kapcsoltak 52 emberi képességhez. 

A 10 MI alkalmazás a következőket tartalmazta: absztrakt stratégiai játékok, valós idejű videojátékok, képfelismerés, vizuális kérdések megválaszolása, képgenerálás, szövegértés, fordítás, beszédfelismerés és instrumentális sávfelismerés. Míg az emberi képesség – amelyet az Egyesült Államok Munkaügyi Minisztériuma által több mint 800 foglalkozás leírására használt Foglalkozási Információs Hálózat adatbázisából szereztek be – olyan példákat tartalmazott, mint a szóbeli megértés, a szóbeli kifejezés, az induktív érvelés.

Robotok a munkaerőpiacon?

Az eredmények rámutattak, hogy a technológia fejlődés hatására a foglalkozások kitettsége az MI-nek merőben megváltozott a nyelvi modellezésnek köszönhetően.  Az MI-képességek folyamatos fejlődésének kiemelkedő példái az MI nyelvi modellezésének közelmúltbeli fejlesztései. Különösen a Chat GPT, az Open AI által 2022 végén kiadott nyelvi modellező kapott hatalmas figyelmet és generált vitát a szakértők körében.

A Chat GPT elindítását követően, az emberi munkahelyeket megszüntető szoftverektől való félelem nagy port kavart az egész világon. Az alkalmazás képes kísérteties hasonlósággal emberi szakmai feladatokat végrehajtani, például e-maileket és önéletrajzokat írni. Verset, esszét, üzleti-pénzügyi hátteret ír, mindent tud(ni vél).

Robot illusztráció.
(Fotó:123rf.com)

Telemarketingesek az első helyen

A veszélyeztetett munkahelyek listáján az első helyen a telemarketingesek álltak, ami talán nem meglepő, mivel sok vállalat már MI-alapú chatbotokat használ erre a pozícióra. A csapat összehasonlította a mesterséges intelligencia kockázatának kitett korábbi foglalkozásokat egy új listával, amely tartalmazza a szoftver nyelvmodellezési alkalmazását. Míg korábban a matematikusok, közgazdászok és pénzügyi elemzők kerültek a lista első felébe, most a telemarketingesek, mediátorok, tanárok, bírók munkáját veszélyezteti leginkább a mesterséges intelligencia.

„A mesterséges intelligencia munkára gyakorolt hatása valószínűleg sokrétű lesz. Bizonyos esetekben a mesterséges intelligencia helyettesítheti az emberek által korábban végzett munkát, más esetekben pedig a mesterséges intelligencia kiegészítheti az emberek által végzett munkát” – olvasható a közelmúltban megjelent tanulmányban. 

Forrás: Daily Mail

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.