Szereted az autókat, a gépjárművek forma- és színvilágát és a látványos eredményeket? Szívesen részt vennél a járművek végső felületének kialakításában? Akkor a járműfényező szakmát neked találták ki.
A tökéletes munkához sok tapasztalatra és nagy szakértelemre van szükség
Érdekel, hogy történik a fényezés javítása? Bár az eljárás minden esetben hasonló, nincs két egyforma sérülés, így két egyforma javítás sem. Az eredeti forma eléréséhez először kikapalpálják a sérült elemet, majd csiszolják és egy gitt réteggel tökéletesítik a formát. A forma megfelelő és gyors kialakításához sok tapasztalatra és nagy szaktudásra van szükség. Ezután újabb csiszolás és finomítás következik. Az eredeti forma elnyerése után a felületet alapozzák, újra megcsiszolják, majd erre kerül több rétegben a fedőfesték és a lakk.
A járműfényező feladatai
Járműfényezővel az autósok általában nem szeretnek találkozni, hiszen hasonlóan az orvosokhoz, akkor kell őket felkeresni, amikor valami sérülés éri a járművünket. Ez a szakma bonyolult, összetett és nagy szaktudást igénylő feladatokkal jár.
A járműfényező a gépjárművek karosszériáit fényezésre előkészíti, a felületvédelmi vagy fényezési rétegrendet felépíti, majd felületbevonást végez. Ehhez kézi és gépi fényező eszközöket is használ. Ismeri és alkalmazza a sportfényezés és a fóliázás eljárásait, a kész fényezésen polírozási műveleteket végez. Kézi és gépi csiszoló anyagokat használ. Ismeri a varrat tömítő-, és szigetelőanyagok, a korrózió-, illetve üregvédő anyagok, a festékek és lakkok fizikai és kémiai tulajdonságait. Képes fémes és nemfémes anyagú alkatrészek felületét a fényezési eljárásoknak megfelelően előkészíteni és utókezelni.
A javított és fényezésre előkészített alkatrészeken és karosszériákon a javítófényezői munkafolyamatokat megtervezi, előkészíti és elvégzi. Az eszközöket, szerszámokat és berendezéseket szakszerűen kezeli és karbantartja. Minőségellenőrzési feladatokat lát el, a hibákat észreveszi és dönt a javíthatóságról. A javításokat minőségi és gazdaságossági szempontok figyelembevételével végzi el.
Járműfényező szakember a gyakorlatban
A jó szakember kiváló szín- és térlátással, jó kézügyességgel és megfelelő fizikummal rendelkezik. Alkalmazza a szakmához szükséges számítógépes ismereteket, az ügyfelekkel szakszerűen kommunikál. Bár alapvetően férfias szakmának gondoljuk, a járműfényezés a végeredményt illetően az esztétikáról és a szépségről szól, így lányok is sikeresen elhelyezkedhetnek a pályán. A témában a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara készített interjút. A különböző álláshirdetési portálokon megjelenő hirdetések alapján elmondható, hogy a szakmának nagy a munkaerőpiaci kereslete. A fizetesek.hu információi alapján nagyjából bruttó 295 ezer forint és 579 ezer forint közötti fizetésre számíthatsz.
Járműfényező képzés
A specializált gép- és járműgyártás ágazat 3 éves képzése, amely a járműfényező szakképzettség megszerzésével zárul. A képzésbe történő belépéshez foglalkozás egészségügyi alkalmassági vizsgálat szükséges.
A képzés során munkavállalói ismeretekkel gazdagodhatsz, megismerkedhetsz a munkavállalói idegen nyelvvel, a támogató folyamatokkal, a javítás- és gyártástechnológiával, ismereteket szerezhetsz a műszaki alapozás és a javítás-gyártás témakörében, ezen kívül szakmai gyakorlaton is részt veszel.
A képzés írásbeli és gyakorlati vizsgával zárul, a részletes képzési és kimeneti követelményeket, valamint a programtantervet a linkre kattintva olvashatod.
Az ország számos pontján lehetőséged van a szakmát elsajátítani. A fővárosban a Budapesti Gépészeti SzC Csonka János Technikum és Szakképző Iskolában és a Bánki Donát Technikumban tanulhatsz. Az ország nyugati felében többek között a Kaposvári SZC Eötvös Loránd Műszaki Technikum és Kollégiumban, a keleti országrészben a Nyíregyházi SZC Inczédy György Szakképző Iskola és Kollégiumban van lehetőséged a képzésre jelentkezni.
A szakma részletes és szakszerű leírását és a képzést nyújtó intézmények listáját az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK) weboldalán találod.
2023 áprilisában átadták a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) Járműipari Képzőközpontját, valamint Szegeden, a Tolna Megyei Szakképzési Centrum (TMSZC) Ady Endre Technikumában alakítottak ki járműipari ágazati képzőközpontot.
Ha érdekel a járműipar, érdemes megismerkedned a gépjármű mechatronikai technikus szakmával is.