A Vajda-Papír Kft. papíripari szakképzés újraindításában játszott szerepét is kiemelték annak kapcsán, hogy a higiéniai papírtermékeket gyártó cég kapta meg „Az év legnagyobb volumenű képzési programja díjat” az Év Befektetője gálán.
A Vajda-Papír Kft. a több millió euróból finanszírozott képzési projektjeiért kapta meg a díjat a Nemzeti Befektetési Ügynökségtől (HIPA) és a Külügyminisztériumtól.
Vajda Attila, a higiéniai papírtermékeket gyártó cég alapítója, ügyvezetője szerint a díj azt tükrözi, hogy
a társaság helyesen mérte fel dolgozói képzésének és a papíripari szakoktatás újraindításának fontosságát
– derül ki a cég közleményéből.
Húsz év után indult újra a papíripari szakképzés
Dunaújvárosban húsz év szünet után 2021 szeptemberben indult újra a papírgyártás és -feldolgozás nappali szakképzése Magyarországon az akkori Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Vajda-Papír együttműködésében.
A képzés elindításáról a Dunaújvárosi SZC Lorántffy Zsuzsanna Technikum és Kollégium, a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum 2020 novemberében állapodott meg a Vajda-Papír Kft-vel. A vállalat szakemberei jelentős mértékben hozzájárultak az új papíripari szakmák és szakmairányok képzési és kimeneti követelményeinek meghatározásához, amelyekre a tanulók szakmai képzése épül.
A cég gyakorlati helyet, illetve később munkalehetőséget is biztosít a képzésben résztvevőknek.
Papírgyártó és -feldolgozó technikusi végzettséget is lehet szerezni
Az 5 éves, nappali tagozatos képzésben a tanulók papírgyártó és -feldolgozó technikusi végzettséget is szerezhetnek.
A papírgyártó és -feldolgozó technikus gépeket üzemeltet, irányítja a gyártási folyamatokat, ismeri a különböző folyamat szabályozó módszereket, minőségi rendszereket és előírásokat, valamint jártasságot szerez a vegyipar és rokon iparágak területén.
A Dunaújvárosi SZC Lorántffy Zsuzsanna Technikum és Kollégium együttműködési szándéknyilatkozatot kötött a Vajda-Papír Kft-vel, ami azt jelenti, hogy a vállalat kölcsönös szimpátia esetén a 10. évfolyamon végzett tanulókkal szakképzési munkaszerződést köt.
A gyakorlati képzés a Vajda-Papír gyárában zajlik
A gyakorlati képzés jelentős része a Vajda-Papír dunaföldvári gyárában zajlik. Ott kell elsajátítani a gyártás előkészítő műveleteit, a gépek kezelését, illetve a kész termékek csomagolására és kiszerelésére vonatkozó fogásokat.
„A papíripari képzésekre és a nagyüzemi képzésekre jellemző, hogy a végzettséget az új szakképzési rendszerben már csak a duális partnerek bevonásával lehet megszerezni, hiszen iskolai tanműhelyben nem lehet megfelelő képzési körülményeket biztosítani” – mondta még a képzés újbóli elindításakor Marczona Tamás, a Dunaújvárosi SZC Lorántffy Zsuzsanna Technikum és Kollégium igazgatója.
Az év legnagyobb volumenű képzési programja díj átadásakor a cég tevékenységének méltatásakor elhangzott, hogy a Vajda-Papír 4 millió eurós képzési projektet indított több mint 500 munkavállalójának, köztük annak a 60 új foglalkoztatottnak, akik a dunaföldvári gyár tavalyi, 64,2 millió eurós fejlesztésének köszönhetően csatlakoztak a céghez.
A program célja a papíralapanyag-ismeretek elmélyítése, illetve a feldolgozó és alappapír-gyártó gépek hatékonyságának növelése volt. Ezen túl a dolgozók többek között modern termelési technikákkal, számítógépes ismeretekkel fejleszthetik tudásukat.
Egy rokon terület, a nyomdászat egykori és mai szerepéről is olvashatsz oldalunkon. Igaz, napjainkra a papír alapú nyomtatás népszerűsége csökkent, és a szakterületet jelentősen érinti a digitalizáció, azonban a digitális nyomtatás esetében is jelentős szerepet játszik a tipográfia.