2023. december 3-án magyar csapat nyerte a Star Sailors League (SSL) Gold cup világversenyét a Kanári-szigeteken. Az olimpiai ezüstérmes Berecz Zsombor által vezetett magyar csapat 56 nemzet közül lett az első.
A verseny
A Kanári-szigeteken megrendezett SSL Gold Cup versenyen a magyar csapat a legjobb 32 között csatlakozott be a versenybe, majd a döntőig verekedte magát, ahol egyetlen olyan csapatként versenyzett, akinek nincsen tengere. (Már az elődöntőben is egyedüli tenger nélküli országként vett részt.) Ellenfeleik a hollandok, az olaszok és a spanyolok voltak.
A döntőben a rajtot rosszul sikerült elkapniuk, de a jó stratégiájuknak köszönhetően az első pályajelet már első hajóként vették. A vezető helyet innentől már nem engedték ki a kezükből, bár néha szorosabban felzárkóztak az ellenfelek, a futam végén a leálló szélben közel 100 méteres előnnyel futottak be a második helyezett olasz csapat előtt.
A magyar SSL csapat – Sámánok
A magyar csapat, akik Sámánoknak nevezik magukat, összesen 13 taggal vettek részt a versenyen (Adorján Csaba, Bakóczy Róbert, Berecz Zsombor, Goszleth Marcell, Gyapjas Zsombor, Huber Lél, Lillik Ákos, Majthényi Szabolcs, Németh Áron, Németh Domonkos, Takácsy Levente, Tomai Balázs, Varjas Sándor). A csapat 2020 őszétől készült a versenyre.
A csapat kapitánya Berecz Zsombor finn dinghyben olimpiai ezüstérmes, világbajnok és kétszeres Európa-bajnok vitorlázó volt. Mellette volt a csapatban olimpikon, nagy tengeri versenyeken gyakorlatot szerzett sportoló és több kiváló edző is.
„Egyénenként nem mi vagyunk a legjobb vitorlázók, de mint csapat, mi vagyunk a legjobbak.”
– nyilatkozta Berecz Zsombor a verseny közvetítésében.
Az SSL verseny
A Star Sailors League Gold Cup, egy nemzetek válogatottjai számára rendezett csapat-világbajnokság. Az induló 56 nemzet teljesen azonos esélyekkel állt a verseny kezdetén. A rendezők állták a költségeket, amelyek sajtóinformációk szerint 2.5 – 3 millió eurót tettek ki.
A versenyzők részére a rendezők biztosították az azonos hajókat, melyeket SSL 47 névre kereszteltek. Ezek enyhén módosított változatai a Magyarországon a Pauger Carbon műhelyében készült RC 44-es osztályú versenyhajóknak.
A rangsorolásuk alapján a csapatok egyre később csatlakoztak be a versenybe. Az eredmények alapján a kiemelt csapatok előnyt élveztek a tizenhatos és a nyolcaddöntőkben, hiszen pihentek voltak, bár hátrányuk volt, mert kevésbé ismerték a hajót, mint a már hosszabb ideje versenyző csapatok.
A futamok két körös up down pályán zajlottak, tehát a csapatok széllel szemben rajtoltak és vitorláztak az első szakaszon, majd hátszélben visszavitorláztak, és ezt megismételve futottak be. A rendezők a szél erősségének függvényében akkora pályát jelöltek ki, hogy rövid, körülbelül 45 perces futamok lehessenek.
A csoportküzdelmek utolsó, negyedik futama nyitottá tette a továbbjutó első két hely sorsát az utolsó pillanatig, mivel dupla pont járt érte. A kétszer négy hajós elődöntő és a négy hajós döntő rendszere tovább fokozta az izgalmakat, hiszen egyetlen futamban dőlt el a továbbjutás és a végső helyezések sorsa az egymással először versenyző csapatok között.
Az SSL Gold Cup rendszere segít abban, hogy a vitorlássport még érdekesebbé, áttekinthetőbbé és népszerűbbé váljon a sportszerető közönség számára. A könnyű karbon hajók látványos versenyeket tesznek lehetővé gyenge szélben is, az élő közvetítés pedig közel hozza a nézőkhöz a csapatokat, az arcokat és a személyiségeket.
A következő SSL Gold Cup a tervek szerint négy év múlva kerül megrendezésre, de már arról is lehetett hallani, hogy egy kontinentális sorozatot terveznek a szervezők, így lehet, hogy már hamarabb is láthatjuk újra vízen a Sámánokat.
A verseny élő közvetítését YouTube-on el lehet érni, illetve az SSL Gold Cup honlapján is megtalálható.
Nyitókép: SSL Team Hungary facebook oldala