A közszolgálati technikus a közigazgatási tevékenység körében meghatározott ügyekben hajt végre intézkedéseket, a rendészet, a rendvédelem vagy a közigazgatás területén dolgozhat közigazgatási ügyintézőként vagy rendészeti technikusként.
Ismeri a közigazgatási tevékenység szabályait, a kormányhivatalok működését, a magánbiztonsági szolgáltatók, a büntetés-végrehajtás, a katasztrófavédelem-tűzoltóság, valamint a rendőrség tevékenységének legfontosabb elemeit.
A közigazgatási ügyintéző elsősorban irodai, adminisztratív feladatokat lát el. Dokumentumokat, iratokat, leveleket készít és szerkeszt, hivatalból vagy kérelemre hatósági eljárást vagy hatósági ellenőrzést folytat le. Az irodatechnikai, információs és kommunikációs eszközöket magabiztosan kezeli. Ügyintézői és ügyfélszolgálati feladatokat lát el, tájékoztatást ad és adatszolgáltatást végez, kezeli a felmerülő ügyfélkonfliktusokat.
A rendészeti technikus túlnyomórészt őrzést végez. Ellátja a belső és a közterületi járőrszolgálatot, a riasztásra kivonuló szolgálat tagjaként helyszínellenőrzést végez. Létesítmények területén biztosítja a pénz- és értékszállítást. Rendkívüli eseményeken intézkedik, elfogja a bűncselekményen és szabálysértésen tetten ért személyt, szükség esetén támadáselhárító eszközöket alkalmaz. Együttműködik az érintett hatóságokkal, rendvédelmi szervekkel, a biztosításban részt vevő biztonsági szolgálatokkal, szervezőkkel.
Az ideális közszolgálati technikus:
- Logikus gondolkodású
- Jó a szövegértése
- Kiváló a kommunikációs készsége
- Együtt tud működni minden esetben a csapattársaival
- Határozottan fel tud lépni
- Minden esetben illemtudóan viselkedik
Speciális rokonszakmák:
- Rendészeti őr
- Rendőr tiszthelyettes
Kiknek ajánlott a közszolgálati technikus szakma?
A közszolgálati technikus szakma ajánlott azon fiatalok számára, akik elhivatottságot éreznek embertársaikért és az államigazgatás, a közigazgatás, a közrend, a közbiztonság, a köz- és magánbiztonság biztosításáért.
A közigazgatási technikusi pálya azoknak a fiataloknak ajánlott, akiket érdekel az irodai munka, érdeklődnek a közigazgatás iránt, és jó szervező képességgel rendelkeznek.
A rendészeti technikusi pálya annak ajánlott, aki kedveli a veszélyes tevékenységeket, gyorsan átlátja a különböző helyzeteket, és ezekre képes azonnal megoldást találni.
Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, a felsőoktatásban közigazgatás-szervező vagy rendészeti igazgatási alapszakon teheti ezt meg.
Mennyi időbe telik a képzés?
A képzés ideje 5 év (felnőtteknek rövidebb). A rendészet és közszolgálat ágazat képzése érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.
Választható szakmairányok: Közigazgatási ügyintéző szakmairány, rendészeti technikus szakmairány.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát!