Karácsonyi szokások a világ körül

Szerző: | 2023. december. 21. | Kikapcs

A képen egy karácsonyi hógömb látható.

Az adventi időszakhoz és a karácsonyhoz rengeteg hagyomány és szokás kapcsolódik hazánkban, amiket már gyerekkorunktól kezdve jól ismerünk. A világ más tájain azonban számos olyan karácsonyi tradícióval találkozhatunk, ami meglepő lehet számunkra.

Görögország – A kalikandzaroszok karácsonyi csínytevései

A görögöknél a karácsonyi ünnepkörhöz nagyon sok legenda és babona kötődik, a karácsonyi ünnepkör január 6-ig tart. 

A görög legendák úgy tartják, hogy a Föld mélyén a kalikandzarosz nevű gonosz manók élnek, akik egész évben azon dolgoznak, hogy a Világfa törzsét elfűrészeljék. Karácsonykor azonban feljönnek a föld felszínére, hogy az embereket bosszantsák: rendetlenséget csinálnak, törnek-zúznak, ellopják az ünnepi ételt. 

A monda szerint ezek a manók nagyon félnek a tűztől. A házi tűzhelyben a láng soha nem aludhat ki, így a manók a kéményen keresztül nem juthatnak be a házba. Ám a kis lények az ajtón keresztül is bejöhetnek, ezért az ajtó fölé és köré a görögök különböző dolgokat helyeznek el, hogy távol tartsák őket. Végül vízkereszt napján a manókat a megszentelt víz ereje visszaűzi a Föld gyomrába.

Ausztrália – Szörfdeszkán érkezik a Mikulás

Amíg mi itthon didergünk és a havazást várjuk, Ausztráliában, a világ másik felén nyár van. Az ott élő emberek ugyanúgy megünneplik a karácsonyt, mint mi, csak a szokások mások egy kicsit. A hagyomány szerint a Mikulás szánját 8 fehér kenguru húzza, de vannak helyek, ahol a Télapó szörfdeszkán érkezik.

Sok család a tengerparton tölti az ünnepet, a karácsonyi vacsora piknikezésből vagy grillezésből áll. Az otthonokat rendszerint a „Christmas Bush” nevű őshonos növénnyel díszítik fenyőfák helyett.

Ausztráliában sok család a tengerparton tölti a karácsonyt, a Mikulás szörfdeszkán érkezik. (Fotó: 123rf.com)

Japán – Karácsonyi rántott csirke papírkosárban

Japánban hagyományosan nem ünneplik a karácsonyt, ám nem is olyan régen egy igen fura szokás honosodott meg arrafelé: „Kentuckyt karácsonyra”. A szlogent az országban 1970-ben megnyitott Kentucky Fried Chicken bevezető népszerűsítésére találták ki.

Mivel már az ötvenes évektől kezdve egyre divatosabb volt Japánban minden, ami amerikai, így volt ez a karácsonnyal és a csirkével is. Amikor a japánok a reklámképeken meglátták, hogy boldog családok ülik körbe a rántott hússal teli papírvödröket, arra a megállapításra jutottak, hogy így kell ünnepelni a karácsonyt.

Az ünnepi időszakban a gyorsétterem-lánc ismert kabalafigurája, Sanders ezredes Mikulásnak öltözve jelenik meg a kosarakon, de a legtöbb étterem előtt jókora ünnepi mikulásruhás műanyagfigura is fogadja a sorban állókat.

Ukrajna – Pókhálók a karácsonyfán

Ukrajnában a nálunk is megszokott díszek mellett pókhálókkal és műanyag pókokkal díszítik a karácsonyfákat. Úgy tartják, hogy ha karácsony reggelén pókot vagy pókhálót látnak a fán, az szerencsét hoz.

A hagyomány egy népmeséből ered. A történet szerint élt egyszer egy szegény özvegyasszony, akinek nem volt mivel feldíszíteni a karácsonyfát gyermekei számára. A kunyhóban élő pókok megsajnálták, így az éjszaka folyamán bevonták a fát hálójukkal. A felkelő nap a pókhálókat aranyfonállá változtatta.

Befana a jó gyerekeknek érdességet, a rosszaknak „szenet” tesz a kandallóra akasztott zoknikba. (Fotó: 123rf.com)

Olaszország – Befana, a jóságos boszorkány

Az olasz karácsonyi hagyományok hasonlóak, mint nálunk, de az ünnep lezárása másként történik. Olaszországban vízkeresztkor, január 6-ra virradó éjjel érkezik a csúnya, de jóságos boszorkány, Befana, hogy megajándékozza a gyerekeket.

Az öreg, ősz hajú boszorkány a házak felett repked seprűjén, és a kéményen keresztül jut be a házakba. A jó gyerekeknek érdességet, a rosszaknak „szenet“ tesz a kandallóra akasztott zoknikba. Ez a szén valójában ehető fekete cukor, amit „Befana szené“-nek neveznek.

A hagyomány szerint a boszorka az elmúlt év jelképe, az öreg évé, éppúgy, ahogy idős maga a boszorka is. Az ő érkezésével zárul a karácsonyi időszak.


A világ különböző pontjain számos érdekes karácsonyi hagyománnyal találkozhatunk. De vajon mennyire ismered a nálunk honos decemberi szokásokat és hiedelmeket? Kvízünk kitöltésével megtudhatod!

Alábbi cikkünkben pedig a piros ruhás, fehér szakállú, puttonyos öreg úrról is olvashatsz:

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.