Érdekel a grafikus szakma? Mutatjuk a legfontosabb angol grafikai szakszavakat és legjobb inspirációs forrásokat!

Szerző: | 2024. november. 9. | Mi leszek?

Mielőtt belevágnál a grafikai tervezés világába, érdemes tudnod, hogy ennek a grafikus szakmának is megvan a sajátos nyelvezete, amelyet alapvetően az angol dominál. Az IT területhez hasonlóan a grafika szakmai anyagainak, oktatóvideóinak és a legelterjedtebb szoftvereknek a nyelve is túlnyomórészt angol, így a magas szintű nyelvtudás elengedhetetlen. Ez az ismeret túlmutat az iskolai nyelvórákon, ezért érdemes tudatosan készülni rá.

Gyűjtheted például a legfontosabb szaknyelvi kifejezéseket, amelyekkel rendszeresen találkozol majd, amikor grafikai tervezésről olvasol, tanulsz vagy inspirációt keresel.

Lássuk először az alapvető grafikai kifejezéseket!

Golden Ratio (aranymetszés): két szám közötti arány (kb. 1,618), ami a művészetben, például a Mona Lisa kompozíciójában, harmóniát teremt.

Typography (tipográfia): a szöveg vizuális megjelenítésének művészete, beleértve a betűk formáját, elhelyezését és elrendezését.

Grid (rács): tervezési segédlet, amely az oldalt oszlopokra és sorokra bontja, hogy a dizájn elemei harmonikusan és egyensúlyban helyezkedjenek el.

Serif / Sans Serif: betűtípusok két típusa: a Serif (talpas) például a Times New Roman, míg a Sans Serif (talpatlan) például az Arial.

CMYK / RGB: színmodellek. A CMYK a nyomtatáshoz (cián, bíbor, sárga, fekete), míg az RGB (piros, zöld, kék) a képernyőkön való megjelenítéshez használatos.

Palette (színpaletta): harmonikus színek gyűjteménye, amelyet egy projektben következetesen használnak.

Mockup (makett): egy vizuális prezentáció, amely bemutatja, hogy a tervek hogyan fognak kinézni egy valós környezetben.

Pixel: a legkisebb képalkotó egység, amelyből a digitális képek épülnek fel.

Opacity (áttetszőség): az elem átlátszóságának szintje, amely lehetővé teszi, hogy más rétegek vagy elemek részben láthatók legyenek alatta.

Resolution (felbontás): a kép részletgazdagsága vagy élessége, általában DPI-ben (pont per inch) mérik.

Tutorial (oktatóanyag): olyan lépésről lépésre bemutatott anyag, amely egy folyamat megismerését segíti.

Vector (vektor): olyan grafikai kép, amely matematikai képletekkel írja le az alakzatokat, így méretvesztés nélkül nagyítható.

Raster (raszter): pixel alapú képekből álló formátum (pl. JPEG, PNG), ahol a méretezés hatással van a minőségre.

Kerning (betűköz): két betű közötti térköz szabályozása, hogy esztétikailag kiegyensúlyozott megjelenést kapjanak.

Tracking (karaktertávolság): az összes karakter közötti távolság állítása egy szövegblokkban, hogy növelje vagy csökkentse a szöveg hosszát.

Leading (sorköz): a sorok közötti távolság a szövegben, amely hatással van az olvashatóságra és a vizuális elrendezésre.

Negative Space (negatív tér): az üres, nyitott terület a grafikai elemek körül, amely gyakran segít kiemelni a fontos részeket, és tisztábbá teszi a designt.

Alignment (igazítás): a grafikai elemek elrendezésének módja egy adott vonal vagy középpont mentén. Az egyensúly és harmónia érdekében fontos az igazítás.

Hierarchy (hierarchia): az információk vizuális rendezésének módja, amely kiemeli a legfontosabb elemeket, így a néző számára könnyebben követhető.

White Space (fehér tér): a design körüli szabad helyek, amelyek a rendezett és kiegyensúlyozott megjelenés érdekében vannak jelen.

A grafikus pályán való fejlődéshez elengedhetetlen az angol szakmai szókincs és a megfelelő inspirációs források használata (Fotó: 123RF)

Bemutatkoznak az inspiráló platformok és közösségi terek

Az alapvető fogalmakkal tisztában lenni szuper és hasznos dolog, de még korántsem elég ahhoz, hogy otthonosan mozogj a grafikusok világában. Az alábbi felületeken nemcsak inspirálódni tudsz, de folyamatosan lépést tarthatsz a legfrissebb trendekkel is.

Dribbble: Kezdők és profik portfólióinak bemutatóhelye, ahol trendeket figyelhetsz meg és ötleteket leshetsz el. Oktatóanyagokat is találsz a fejlődésedhez.

99design: Virtuális versenyhelyszín, ahol különböző grafikai feladatokra pályázhatsz, tapasztalatot gyűjtve a szakmai kihívásokkal teli közegből.

Behance: Az Adobe közösségi oldala, ahol saját munkáid megosztásával visszajelzést kaphatsz és inspirációt meríthetsz a kreatív szakma képviselőitől.

Awwwards: Webdesign-központú versenyplatform, ahol kiemelkedő weboldalakat ismerhetsz meg. Inspirációt és ingyenes tananyagokat is kínál.

Creative Bloq: A legfrissebb designtrendek és technológiai újdonságok gyűjtőhelye, ahol szakmai tanácsokkal és tudásalapú cikkekkel is találkozhatsz. Számos versenyt is szervez a művészek és designerek számára.

A grafikus pályán való fejlődéshez elengedhetetlen az angol szakmai szókincs és a megfelelő inspirációs források használata. Az itt felsorolt alapvető kifejezések és platformok segítséget nyújtanak abban, hogy magabiztosan tájékozódj a grafikai világban, és folyamatosan fejleszd magad. Ha pedig az angol szövegek értelmezésében még akadályba ütköznél, a DeepL fordítóprogram is remek segítség lehet.

Ha grafikusnak szeretnél tanulni, a következő iskolákban megteheted:

  • Bajai SZC Jelky András Technikum és Szakképző Iskola Malom utcai telephelye, Baja
  • Békéscsabai SZC Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium, Békéscsaba
  • Budapesti Gépészeti SZC Szily Kálmán Technikum és Kollégium Tolnai Lajos utcai telephely, Budapest
  • Budapesti Komplex SZC Kreatív Technikum, Budapest
  • Debreceni SZC Kreatív Technikum, Debrecen
  • Forrai Metodista Gimnázium és Művészeti Technikum, Budapest
  • Gimnázium, Informatikai, Közgazdasági, Nyomdaipari Technikum és Szakképző Iskola, Eger
  • Győri SZC Sport és Kreatív Technikum, Győr
  • Katedra Általános Iskola, Gimnázium, Informatikai és Művészeti Technikum, Szakgimnázium és Kollégium, Kecskemét
  • Kecskeméti SZC Kandó Kálmán Technikum, Kecskemét
  • Miskolci SZC Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola, Miskolc
  • Nyitott Ajtó Baptista Szakképző Iskola, Középiskola, Általános iskola, Óvoda, Szakiskola és Kollégium Művészeti Tagozat, Miskolc
  • Ózdi SZC Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola, Kazincbarcika
  • Soproni SZC Handler Nándor Technikum, Sopron
  • Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium Árpád Sori Telephelye, Békéscsaba
  • Szegedi SZC Vedres István Technikum, Szeged
  • Szegedi Tudományegyetem Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola, Szeged
  • Székesfehérvári SZC Árpád Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Székesfehérvár
  • Szolnoki SZC Petőfi Sándor Technikum és Szakképző Iskola, Szolnok

Szívesen olvasnál bővebben az inspirációs platformokról? Itt megteheted:

Érdekel a grafikus szakma? Mutatunk 5 helyet, ahonnan inspirálódhatsz

A szerzőről:

Németh Eszter

Promó

Promó

RSS hiba: WP HTTP Error: cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate