Október 29-én vasárnap lesz óraátállítás, hajnali 3:00 órakor kell 2:00 órára visszaállítani az órákat. De miért is van óraátállítás? Milyen hatása van az emberi szervezetre?
Mióta van óraátállítás?
Az óraátállítás ötlete, már a 18. században is felmerült, akkor vetette fel Benjamin Franklin a nyári időszámításra vonatkozó ötletét. Utána még sokan álltak elő hasonló ötleteket. Végül pedig az első világháború alatt, 1916. április 30-án került sor az első óraátállításra, a Német Császárság és az Osztrák-Magyar Monarchia területén.
Azóta már több mint 70 országban állítják át az órákat minden év márciusában és októberében. Az Európai Unió 1996-ban egységesítette is az óraátállításra vonatkozó szabályokat.
A belső óránk alkalmazkodásához idő kell
A szervezetünknek van egy belső, biológiai órája, amely sok olyan folyamatot szabályoz, amelyek napszakos változást mutatnak. Befolyásolja például a pulzusszámot, a vérnyomást és a testhőmérsékletet is.
A belső óránkra nagy hatással van a napsütés, az éjszaka és a nappal váltakozása. Ha a külső óránkat megváltoztatjuk, azzal felborul a belső óránk rendje is, és a kettő eltérése felboríthatja az alvás-ébrenlét ritmusunkat.
A belső óránknak időre van szüksége, amíg alkalmazkodik. Ez az idő minden embernek más hosszúságú, van, akinek már 4 nap is elegendő az átálláshoz, míg másoknak akár 14 napra is szükségük lehet.
Az óraátállítás, mint jetlag
Az óraátállítás nagy hatással van a szervezetünkre, hiszen felborítja a külső és a belső óránk közötti összhangot. Az új egyensúly felállítása általában az idősek, a csecsemők és a gyerekek számára a legnehezebb, mivel ők sokkal érzékenyebbek, viszont a szervezetük nehezebben alkalmazkodik.
Az óraátállítást egy mini jetlaghez szokták hasonlítani. Többféle tünet is felléphet, amíg a hatása fennáll:
- fáradság
- alvászavarok
- koncentrálóképesség csökkenése
- ingerültség
- étvágytalanság
- szívfrekvencia ingadozása
- emésztési problémák
Mi segíthet az átállásban?
Figyeljünk oda, hogy lefekvés előtt, ne együnk sokat, ne igyunk kávét vagy más élénkítő hatású italt. Kerüljük a képernyő nézést elalvás előtt. Ha pedig nagyon nehezen megy az elalvás, sokat segíthet akár egy-egy relaxációs gyakorlat is.
A délutáni alvásról érdemes lemondani egy hétre, ez segítheti a belső óránk átállását, és így éjjelente jobban fogunk tudni aludni.
Ha bővebben is érdekel az óraátállítás története, illetve kíváncsi vagy, hogy mikor merült fel az óraátállítás eltörlésének a kérdése, akkor olvasd el ezt a cikket!