NMHH Podcast: Mit csinál a gyerekem a neten?

Szerző: | 2024. december. 13. | Egészség

Decembertől új évaddal jelentkezik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) sorozata. Az első adás már felkerült a hatóság közösségi média-felületeire. Az NMHH Podcast második évada ezúttal a gyermekek online biztonságával, valamint az ehhez kapcsolódó legfrissebb trendekkel és követendő példákkal foglalkozik. 

Az online tér kockázatairól szól az NMHH Podcast

Miként lehet a gyermekeket megvédeni az online tér veszélyeitől anélkül, hogy teljesen eltiltanánk őket? Melyek ezek a veszélyek és hogyan lehet elkerülni? Meddig menjek el szülőként a kontrollban? 

Az NMHH Podcast új, gyermekvédelemmel foglalkozó évada, amely szakértő pszichológusok, gyermekvédelmi szakemberek, kutatók közreműködésével olyan témákat jár körül, mint a bullying, a sharenting, a gyermekek online szexuális kizsákmányolása, a videójátékok haszna és kára, az online jelenlét hatása a kiskorúak pszichés fejlődésére vagy éppen a TikTok-jelenség.

Hogyan alakítható a gyermekek digitális élete?

Az NMHH Podcast célja, hogy  a szülők, pedagógusok, átfogó képet kapjanak egy-egy jelenségről, amelyhez konkrét gyakorlati tanácsokat, ötleteket is kapnak. Az epizódok kéthetente kerülnek fel az NMHH YouTube-, Spotify- és Apple Podcasts-csatornájára.

Az első, a gyermekek online biztonságával foglalkozó adást már közzé is tette a hatóság. Az NMHH Podcast nyitó epizódjában Reményiné Csekeő Borbála, pszichológus, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője és dr. Somogyi Ákos Gergő, az NMHH Gyermekvédelmi Főosztályának vezetője beszélik át az ismeretlenek és a kortársak felől érkező online veszélyhelyzeteket és a lehetséges megoldási stratégiákat.

Reményiné Csekeő Borbála arról beszél, hogy

a gyermekek egyre fiatalabb korban jutnak okoseszközökhöz, és emiatt egyre gyakrabban kerülnek olyan helyzetbe, amelyet még nem lenne dolguk egyedül megoldani. A szakember szerint a kortárs bántalmazás dinamikája lassan változik, azonban az online tér közbeiktatása révén a bántás gyorsabban és nagyobb körhöz jut el, mint az offline valóságban. Ha pedig a bántalmazásról felvétel készül, akkor számolni kell azzal, hogy annak nyoma is maradhat a neten. 

Reményiné Csekeő Borbála ugyanakkor hangsúlyozza: a teljes tiltás kontraproduktív, hiszen sokkal nehezebb úgy segítséget kérni, hogy a történet, amelyben áldozattá vált valaki, azzal kezdődött, hogy tilalmakat szegett meg, tilosban járt. Ez egy plusz gát, amit át kell lépni ahhoz, hogy segíteni lehessen.

 

Ha érdekel, milyen veszélyekkel járhat a közösségi média, ezekbe is érdemes beleolvasnod:

Ne a közösségi médiás lájkok száma határozza meg a napod!

Mi jellemzi a magyar tiniket a digitális világban?

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó