A NAV nem áltat és nem hiteget – élethivatást, kiszámítható karriert, sikerélményeket és egy összetartó közösséget kínál – interjú Demeter Tamás pénzügyőr vezérőrnaggyal, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnügyi és rendészeti elnökhelyettesével.
Ez a cikk eredetileg az UNI in&out 2024-es nyári számában jelent meg.
Mit érdemes tudni a NAV-ról mint munkáltatóról?
Aki belép a munkaerőpiacra vagy üzleti tevékenységbe kezd, ügyletet bonyolít, szinte azonnal találkozik e bűvös hárombetűs szervezettel, mondjuk így, állampolgári oldalról. Munkaadóként a fegyveres testületek modelljét követjük mi is; a csatlakozáshoz feltételeket szabunk, majd képzéseket biztosítunk a szakterületi specializálódáshoz, illetve az előmenetelhez. A bűnügyi és rendészeti területet választóknak minimum érettségi kell ahhoz, hogy jelentkezhessenek pénzügyőri munkakörbe. A másik út az NKE Rendészettudományi Karának elvégzése, az érdeklődők két pénzügyőri szakirányból választhatnak, ezek felvételi létszámát tekintve az idén 50-50 fővel indul az első éves évfolyam. A munkába állást követően, sőt már az egyetemi évek alatt is megkezdjük a mentorálást. A mentor nem csupán a szakmai felkészülést menedzseli, hanem segíti a munkahelyi szocializációt is. Mint mindenhol, nálunk is előfordul néhány százalékos fluktuáció, ez a természetes kiválasztódás része. Vannak, akik néhány héten belül, sokszor a képzések elején rájönnek, hogy az egyenruhás léthez köthető hierarchikus rend nem az ő világuk, ebben a felismerésben én nem látok semmi rosszat, mindkét félnek az a legjobb, ha ez a folyamat őszintén, időben végbemegy. Olyan is előfordul, hogy ifjú pénzügyőr tisztjelöltek a magánéleti helyzetük megváltozása miatt nem tudják vállalni a feladatot, azonban ez nem gyakori.
Mit várnak el a belépőktől, az adott szakmaterületen belül mik az alapvető elvárások képességben, tudásszintben?
A hivatásos pályára jelentkezőknek szigorú egészségügyi, pszichológiai és fizikai alkalmassági elvárásoknak, feltételeknek kell megfelelniük, de természetesen az egyetemi képzést választóknak is el kell érniük a szakirányra meghatározott felvételi ponthatárt. Ami a személyiséget illeti, az ideális jelölt nyitott a tanulásra, az új dolgok befogadására, a fellépése határozott. A NAV reál és humán beállítottságú fiatalok jelentkezését is várja a munkaköreibe, mivel jelenleg országosan közel 18 ezer embert foglalkoztat, megközelítőleg 100 munkakörben. Jó néhány különböző adottságú, érdeklődésű kollégának tudunk testreszabott beosztást ajánlani, legyen szó adóügyi, jogi, informatikai, gazdasági, humánigazgatási vagy éppen rendészeti és bűnügyi területről.
Milyen életpályára készülhetnek azok, akik ebben az irányban tanulnak tovább?
Folyamatosan monitorozzuk a Z generáció munkahellyel szemben támasztott igényeit. Kiszámíthatóságot, biztos jövedelmet, inspiráló munkahelyi légkört ajánlunk azoknak, akik minket választanak. Az illetmények a közigazgatás más területeihez hasonlók, ezeket személyi juttatásokkal tudjuk kiegészíteni. Van egészségügyi ellátórendszerünk, képzési portfóliónk, üdülési és lakhatási támogatásunk. Törekszünk a munka és a magánélet egyensúlyát figyelembe venni, így a szolgálati érdek sérelme nélkül a szolgálati helyek kiválasztását a munkavállalóval is egyeztetjük. Az együtt végzett fiatalokat egy szolgálati helyre próbáljuk beosztani, hogy ne szakítsuk szét a már meglévő miniközösségeket. Mindenkit a kvalitásainak leginkább megfelelően igyekszünk foglalkoztatni, hiszen a kollégák akkor a leginkább produktívak, ha jól érzik magukat. A NAV országszerte jelen van, így kollégáinknak élethelyzet-változás, belföldi költözés esetén nem kell feltétlenül a karrier megszakításával kalkulálniuk. Nem titok: nálunk is vannak fokozott monotóniatűrést igénylő beosztások, más feladatkörök az időjárás viszontagságainak kitettek, és konfliktusokkal terhelt helyzetekkel is lehet találkozni egy-egy éles helyszínen. A munkánk jellegéből adódóan arra is lehet számítani, hogy éjszaka vagy hétvégén is előfordulhat igénybevétel, mivel az adott feladatok olykor megkövetelik az azonnali reagálást vagy túlszolgálatot; természetesen a megfelelő ellentételezések mellett.
Mi a fontos a fiatalok számára jelenleg a munkaerőpiacon, mi a tapasztalatuk?
Mi is látjuk azt az irányvonalat, miszerint a jobb fizetést, a jobb körülményeket és a kiszámítható karrierutat keresik.
Demeter Tamás
- Pénzügyőr vezérőrnagy.
- 2000-ben szerzett diplomát az NKE egyik jogelődjénél, a Rendőrtiszti Főiskolán.
- Kilenc évvel később az ELTE Jogi Karán doktorált.
- Szakmai pályafutását a Határőrségnél kezdte.
- A 2008-as integrációt követően az Országos Rendőr-főkapitányság állományában a Határrendészeti Főosztály főosztályvezetőjeként dolgozott.
- Későbbi vezetői feladatait a Vám- és Pénzügyőrség, majd a NAV állományában gyakorolta, 2022. augusztus 1. óta elnökhelyettesként.