Újabb béremelések jönnek a pedagógusoknak 

Szerző: | 2025. július. 3. | Fősodor

Szeptember 1-jétől, majd 2026. január 1-jétől ismét emelkedik a tanárok és óvodapedagógusok bére – közölte a Belügyminisztérium (BM) szerdán az MTI-vel. A béremelések teljesítményalapon emelkednek tovább.

A tárca emlékeztetett: a pedagógusok tavaly 32,2 százalékos, idén januárban pedig újabb 21,2 százalékos béremelésben részesültek. A most bejelentett két újabb ütem a teljesítményértékelés alapján történik. Az első szakasz 2025 szeptemberétől lép életbe, míg a második 2026 januárjától várható.

A minisztérium hangsúlyozta, hogy az őszi béremelés főként a kiemelkedően teljesítő pedagógusokat érinti, míg a második ütem már a köznevelésben dolgozó mintegy 140 ezer tanárt, óvodapedagógust, valamint a szakképzés oktatóit is bevonja.

Kiemelték: a tanárok idei átlagbére eléri a bruttó 850 ezer forintot, ami már a diplomás átlagbér 80 százalékának felel meg. A kormány célja, hogy ezt az arányt tovább növelje a következő években.

A közlemény szerint az iskolákban június 30-ig, az óvodákban pedig augusztus 15-ig értékelik a dolgozók teljesítményét az intézményvezetők. Ennek alapján az igazgatók havi legfeljebb 20 ezer forintot adhatnak az átlagos teljesítményt nyújtóknak, míg a kiemelkedő pedagógusok 20–60 ezer forintos plusz juttatásban részesülhetnek.

A 2026-os béremelés pontos mértékét a diplomás átlagbérek alakulásához igazítják majd, az erről szóló döntés az év végén várható.

A  kétlépcsős emelésről egyeztettek a szakszervezetekkel és a Köznevelés-stratégiai Kerekasztal is tárgyalta a terveket – közölte a Belügyminisztérium.

A teljesítményalapú plusz juttatás fedezete teljes egészében a magyar költségvetésből származik. A 2031-ig tartó pedagógusbér-emelési program összköltsége 6000 milliárd forint, amelynek 88 százalékát a nemzeti költségvetés állja – tette hozzá a minisztérium.

Forrás: MTI

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Így tanultok Ti!

Kövess minket