Győrben indul el a járműipari szakképzés új korszaka: 4,2 milliárd forintos beruházással épül meg a Járműipari Ágazati Tudásközpont, amely a gyakorlatorientált képzést, a vállalati együttműködéseket és a legmodernebb technológiákat ötvözi, hogy a diákokat közvetlenül a járműipar kihívásaira készítse fel.
Győr újabb mérföldkőhöz érkezett: megkezdődött a specializált gép- és járműgyártási ágazati tudásközpont építése. A Győri Szakképzési Centrum és ipari partnerei közös projektje új szintre emeli a magyar szakképzést, amelyet Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter jelentett be egy sajtótájékoztató keretében.
Győrből indul a járműipari tudás jövője
A tudásközpont célja, hogy összekapcsolja a szakképző intézményeket, az egyetemeket és az ipari szereplőket, így valós ipari környezetben készíti fel a diákokat a jövő munkahelyeire. A 4,2 milliárd forintos beruházás 3200 négyzetméteren valósul meg, a legkorszerűbb technológiák bevonásával, a tervek szerint 2028 végére készül el.
Győr régiójának kulcsszereplői az autóipar és az akkumulátoripar kiemelt figyelmet kapnak az új tudásközpontban, amely a magyar gazdaság egyik húzóágazatát erősíti tovább.
Öt tudásközpont, öt kulcságazat
Mint arról korábban hírt adtunk, az ágazati tudásközpontok országos hálózata öt kiemelt szakterületre koncentrál, amelyek mind meghatározó szerepet játszanak a magyar gazdaságban. Budapesten az informatika, Dunaújvárosban a gépészet, Szerencsen az élelmiszeripar és édesipar, Balatonfüreden az elektronika, míg Győrben a járműipar kerül a középpontba.
A tudásközpontok célja, hogy ezekben a kulcságazatokban erősítsék a gyakorlati szakképzést, elősegítsék az ipari és oktatási szereplők együttműködését, és ezáltal tovább növeljék Magyarország versenyképességét.
A szakképzés a jövő útja
„Aki a magyar szakképzést választja, a sikert választja” – hangsúlyozta Hankó Balázs. Magyarország szakképzési rendszere Európában a 2., világszinten a 10. helyen áll, és az OECD adatai szerint nálunk a 3. legjobb az elhelyezkedési arány a szakképzésből kikerülők körében.
A miniszter kiemelte: a megújult szakképzési rendszer három alappillére a motivált diák, a motivált oktató és az inspiráló környezet. Az adatok önmagukért beszélnek:
- 10-ből 6 diák a szakképzést választja 8. osztály után.
- 10-ből 5 tanuló már duális képzésben vesz részt.
- A diákok akár 168 ezer forintos juttatásban részesülhetnek tanulmányaik mellett.
- Több, mint 20 ezren már éltek a diákhitel lehetőségével.
A Győri Szakképzési Centrum szerepe
A Győri Szakképzési Centrum 576 vállalati partnerrel dolgozik együtt, és 19 iskolában, 17 ágazatban több mint 70 képzést kínál közel 14 ezer tanulónak. Az épülő járműipari központ fontos szerepet játszik abban, hogy a képzés valódi gyakorlati tudást adjon át a jövő szakembereinek.
„A tudásközpont célja elsősorban az, ahogy az országban bárhol is történik járműipari szakemberek képzése, eljöhessenek ide a Tudásközpontba, itt megismerhessék a legkorszerűbb technológiákat.” – emelte ki Gede Eszter a Győri Szakképzési Centrum kancellárja.
Hogyan alakítják az egyetemek a járműipari és energiaszektor jövőjét Magyarországon?
Ha érdekel, hogyan formálják az egyetemek a járműipar és az energiaszektor jövőjét Magyarországon, ajánljuk figyelmedbe a Makronóm Intézet elemzését, amely az UNI in&out 2025 -ös kiadványban jelent meg.
Érdemes elolvasni, ha szeretnél még mélyebb betekintést nyerni a szakképzés és a felsőoktatás együttműködésébe az innovatív iparágakban.
Kilencvenötezer hallgatóval a zöld jövőért – Így formálják az egyetemek a járműipart és az energiaszektort