Vannak olyan veszélyes munkák, amelyekről mindenki tudja, hogy nagyon jól fizetnek, de sajnos a nagy fizetés mellé jelentős rizikófaktor is társul. Ezeknek közül a szakmák közül sok olyan is van, ami hazánkban nem elérhető. Most összegyűjtöttünk néhány olyan szakmát, amelyek egyrészről különlegesek, másrészről jócskán veszélyesek is. A mostani gyűjteményünk azokat a foglalkozásokat mutatja be, amelyek során az állatok nagy szerepet töltenek be.
Állatokkal foglalkozni fokozottan veszélyes
Aki állatokkal foglalkozik, az könnyen kaphat el olyan fertőzést, ami állatról emberre is terjedhet, ami jelentős veszélyforrásnak számít. Emellett a munkavégzés során gyakoriak a harapások, karmolások, de az állatok nagy súlya véletlen baleseteket is okozhat. Például zúzódásokat okozhat egy szerencsétlen lábra lépés, vagy egy fellökés.
Ha érdekelnek a hazai veszélyes ágazatok, akkor azokat itt olvashatod el.
Melyek lehetnek vajon a legveszélyesebb állatokkal kapcsolatos munkák?
A kígyófejő munkája életet ment
Gondolkoztál már arról korábban, hogy hogyan készülnek a gyógyszerek? Természetesen a laboratóriumokban keverik az alapanyagokat. Hogy honnan vannak az alapanyagok? A nagyobb gyógyszergyártó cégek beszállítóitól, akik megbízásra gyűjtik vagy termesztik a gyógynövényeket, illetve tartják azokat az állatokat, amelyeknek a mérgeit fel lehet használni.
A kígyófejők munkája, hogy az úgynevezett „fejés” során megcsapolják a kígyók mérgét. Ezeket az ún. toxinokat többek között fájdalomcsillapítók készítésre használják fel. Na de hogy fejik meg ezt a halálos hüllőt? A módszer az, hogy a kígyót rá kell haraptatni egy olyan anyagra, amelybe finoman beakadhat a méregfog, és ami alatt egy üveg gyűjtőedény lapul. Ehhez a munkához kifejezetten nagy odafigyelés és folyamatos koncentráció szükséges, mert a kígyóharapás nem játék, és a marásnak könnyen lehet halálos kimenetele is.
Idomárok – amikor a fagyi visszanyal
Az állatok jelentős részére igaz, hogy nem arra születtek, hogy az emberek kedve szerint ugráljanak, produkálják magukat. Vannak domesztikált, azaz háziasított állatok, amelyek játéknak fogják fel az emberekkel közös munkát. A vadállatok azokban nem ilyenek, márpedig a cirkuszi showk nagy részében elefántok, fókák, nagymacskák, medvék és egyéb nagytestű ragadozók szerepelnek.
Az állatok tartása, a számukra biztosított komfortos élet kevés ahhoz, hogy elkerüljük a támadást. Soha nem tudhatjuk biztosan, hogy a zaj, a sok illat, a környezeti benyomások milyen hatással lesznek az állatra, és mit hoznak ki belőle. Főleg Amerikában található három olyan szakma, amelyekre jellemzőek az állattámadások. Az egyik a vízishowk világa, ahol nem ritka az orca, avagy a kardszárnyú delfin támadása. A másik veszélyes foglalkozás a krokodil idomárok világa. A kardszárnyú delfin esetében nem szabad elfelejteni, hogy egy vízi állatról van szó, amely bármikor megfojthatja az idomárt. A krokodilok esetében hajlamosak lehetünk lebecsülni az állatok nyugodt, békés várakozását, és elfelejteni, hogy elképesztően gyorsan képesek támadni, és nem szeretik elengedni a zsákmányukat.
A harmadik szakma a rodeókhoz kapcsolódik. A rodeók során a résztvevők a nevezési díjakból és a nyereményekből akár milliókat is kereshetnek, de nagyon gyakoriak a sérülések.
Természetfilm készítő szakemberek
Vannak, akik az állatok világát meg szeretnék mutatni nekünk, és ennek érdekében a lehető legveszélyesebb körülmények között forgatnak filmeket, készítenek fényképeket. Talán amikor a televíziós műsorokat nézzük, akkor végig sem gondoljuk, hogy mennyi ember dolgozik egy forgatáson. Amikor a TV képernyőjén szembe jön a cápa, akkor az az állat a valóságban egy olyan ember felé úszott, aki egyrészről védte önmagát, másrészről viszont a kamera képét is figyelte, hiszen ő az operatőr. Ugyanez vonatkozik természetesen a szavannák vagy az esőerdők állatvilágára is. Azok, akik ilyen helyeken forgatnak, esetleg fényképeznek, fokozottan veszélyes környezetben végzik a munkájukat. Ráadásul nem merülhetnek el teljesen az alkotás folyamatában, nem zárhatják ki maguk körül a környezetet, mert a terepen senki sincs biztonságban.
Halászok veszélyes vizeken
A halászat a világ egyik legveszélyesebb munkája. Ahhoz, hogy ezt belássuk, kicsit el kell vonatkoztatnunk a magyar folyóktól és tavaktól. A halászati cégek a tengereken és az óceánokon halásznak. Ezek a vizek nem mindig tükörsima felszínnel és ragyogó napsütéssel várják a hajósokat. A viharos tenger könnyen okozhat sérülést a hajótesten, a nagy hullámok pedig elsodorhatják a felszerelést, rosszabb esetben magát az embert is. Márpedig ilyen esetben egyedül a viharos tengeren nem nagy az esély a túlélésre.
Állatorvos, állatmentő
Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy az állatorvosok és az állatmentők is a listára kerültek, de az a helyzet, hogy ez a két szakma bővelkedik a sérülésekben. Az állatok számukra nem komfortos helyzetben kiszámíthatatlanul támadhatnak. A vizsgálatok, injekciók pedig nekünk embereknek is rémisztőek, így vannak ezzel házi kedvenceink is.
Az állatmentők sem kifejezetten nyugodt, kiegyensúlyozott, hanem sok esetben rossz tapasztalatokat szerzett, frusztrált, félős, ideges állatokkal találkoznak. Ha egy állatban egyáltalán nincs meg a bizalom az ember iránt, akkor szinte biztos, hogy támadni fog, mert nem érti, hogy segítséget akarnak neki nyújtani.