A legnépszerűbb ágazatok szakmái

Szerző: | 2023. március. 14. | Iskolák

Egy nő áll távcsővel a kezében egy könyvkupacon

Jelenleg Magyarországon 25 ágazaton belül 174 szakmát lehet tanulni a szakképzési intézményekben. Megnéztük azt, hogy mely ágazatok a legnépszerűbbek, és azokon belül is mely szakmákat oktatják a legtöbb iskolában.

Az Innovatív Képzéstámogató Központ oldalán érhetők el a hazánkban jelenleg oktatott szakmák leírásai. Ez alapján felmérhető, hogy a legtöbb szakképzési intézményben oktatott szakmák mely ágazatok közé tartoznak.

A legnépszerűbb ágazatok, az első öt helyezett

Jelenleg hazánkban a Turizmus-vendéglátás ágazat képzései érhetők el a legtöbb helyen, egészen pontosan 195 oktatási intézményben. Holtversenyben, szintén 195 intézményben oktatják a Gépészet ágazat szakmáit. Így a harmadik helyere az Informatika és távközlés ágazata került, ennek képzéseit 172 oktatási intézményben lehet ma tanulni.

Népszerű ágazatnak tekinthető a Kereskedelem is, amely szakmáit 165 intézmény oktatja. Valamint a Gazdálkodás és menedzsment ágazat is közkedvelt, amelynek képzései 139 szakképzési intézményben érhetők el.

A képen egy szüretelő nő látható, kezében egy kosárnyi szőlővel
A turizmus – vendéglátás ágazata végzett az első helyen a gépészettel együtt (Fotó: 123rf.com)

Turizmus-vendéglátás 

Szakképző iskolai, tehát hároméves képzés keretében a Turizmus-vendéglátás ágazat legtöbb intézményben oktatott szakmája a Szakács szakma, amelyet 134 intézményben lehet tanulni. A második legnépszerűbb szakma a Pincér-vendégtéri szakember képzés, amit 121 oktatási intézményben lehet elérni. A dobogó harmadik helyére a Cukrász szakma került, amelyet 100 szakképző iskolában tanulhatnak a diákok.

A technikumi, tehát ötéves képzés keretében tanulható szakmák népszerűségi listája már kicsit másképp alakul. Itt a legtöbbet oktatott technikumi képzés a Vendégtéri szaktechnikus szakma, amely 82 intézményben tanulható. A második és a harmadik legnépszerűbb szakma a Turisztikai technikus képzés 70 intézménnyel, és a Szakács szaktechnikus képzés 58 intézményben.

Gépészet 

A Gépészet ágazat szakképző iskolai, azaz hároméves képzései közül a legnépszerűbb a Hegesztő szakma, amelyet 126 oktatási intézményben lehet tanulni. Második helyen a Gépi és CNC forgácsoló szakma áll 78 oktatási helyszínnel. A harmadik legkeresettebb szakma pedig az Épület- és szerkezetlakatos képzés, amely 60 oktatási intézményben érhető el.

A technikusi, azaz ötéves képzések közül az első helyen áll a Gépgyártás-technológiai technikus képzés, amely 54 helyszínen tanulható. A második legnépszerűbb képzés a Gépész technikusi szakma 38 oktatási intézményben. Végül a Vasútijármű-szerelő technikus szakma, amelyet jelenleg csak 6 oktatási intézményben lehet tanulni.

csavaranyák láthatók a képen
A gépészeti ágazat is népszerű szakmákkal várja a tanulni vágyókat (Fotó: 123rf.com)

Informatika és távközlés

Az Informatika és távközlés ágazat szakmáit nem lehet szakképző iskolában tanulni, csak technikumi, tehát ötéves képzés keretében érhetők el. Itt a legnépszerűbb szakma az Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus szakma, amelyet 136 iskolában lehet tanulni. A második helyen a Szoftverfejlesztő és -tesztelő technikus szakma áll 92 tagintézménnyel. Végül az Infokommunikációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus szakma, amelyet jelenleg csak 19 iskolában lehet tanulni.

Kereskedelem

A Kereskedelem ágazat keretében csak egy szakmát oktatnak hároméves, tehát szakképző iskolai képzés keretében, ez a Kereskedelmi értékesítő szakma, amelyet 138 intézményben lehet tanulni.

A technikusi, azaz ötéves képzések keretében csak két szakmát tanulhatnak a jelentkezők. A legnépszerűbb a Kereskedő és webáruházi technikus szakma, amelyet 86 szakképzési intézményben oktatnak, míg az Idegen nyelvű ipari és kereskedelmi technikus szakmát jelenleg csak 12 iskolában lehet tanulni.

A képen egy laptop látható kereskedelmi ikonokkal körbevéve
A gazdasági és kereskedelmi képzésekre is nagy az igény (Fotó: 123rf.com)

Gazdálkodás és menedzsment

A Gazdálkodás és menedzsment ágazat szakmái annyiban hasonlítanak a már bemutatott Informatika és távközlés ágazatra, hogy itt sem érhető el szakképző iskolai képzés, csak technikumi. Az ágazaton belül összesen két szakmát lehet tanulni ötéves képzés keretében, a Pénzügyi-számviteli ügyintéző szakmát 122 oktatási intézményben. A Vállalkozási ügyviteli ügyintéző szakmát pedig 86 képzési helyszínen.

Az, hogy mely oktatási intézmények indítanak képzést az adott szakmaterületen, mindig az aktuális felvételik alapján dől el. Ha szeretnél részletesebb leírásokat olvasni az adott szamáról, illetve szeretnél naprakész, megbízható információkat találni arról, hogy mely szakmát mely oktatási intézménynél tanulhatod, akkor keresd fel az IKK oldalát:

https://ikk.hu/szakmakartyak/agazatok

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.