Kicsi, szőrös, puha és bájos: ez a leírás sok állatra igaz, többek között a nyulakra is. Mert tényleg bájos kis lények a mozgó orrocskájukkal, a nagy füleikkel és puha bundájukkal, mókás ugrálásukkal. Talán ennek köszönhető a bevett gyakorlat: ha húsvét van, nyulat viszünk ajándékba a gyerekeknek. Aztán eltelnek az ünnepek, és ezek a nyulak több helyen tűnnek fel a városban: utcán lapulva, kisebb zöldterületekre kidobva, utak mellett ugrálva, rosszabb esetben szemetesbe hajítva.
Az állatvédő szervezetek évek óta kampányolnak azért, hogy felhívják a lakosság figyelmét a felelős állattartásra, és a húsvéti nyulak sanyarú sorsára. Nem szabad elfelejtenünk: az állatokkal szembeni kegyetlenkedés nem csak a sekély emberi jellem mutatója, hanem törvénybe is ütközik!
Nyulak a lakásban
A felelős állattartás azt jelenti, hogy a gazdának gondoskodnia kell az állat elhelyezéséről, a táplálásáról és a gondozásáról. Felügyelni kell a háziállat mozgását, tisztán kell tartani a kis kedvenc “lakóhelyét”, és ha szükséges, akkor bizony állatorvoshoz kell vinni. Ezek a teendők nem csak a felelős állattartókra vonatkoznak, hanem a jelenleg hatályos állatvédelmi törvény értelmében mindenkire.
Tehát ha úgy döntünk, hogy háziállatot akarunk tartani, akkor azt nem csak a vágyaink alapján érdemes átgondolni, hanem a pénztárcánk alapján is. A nyulak is élő, érző állatok, akinek megvannak a maguk igényei, és ezek az igények nem feltétlenül olcsók.
A nyuszitartás költségei
Egy nyulat megvásárolni párezer forinttól akár több tízezer forintig tartó áron lehet, attól függően, hogy milyen fajtát szeretnénk. Azonban szükség van felszerelésre is, például ketrecre, itatókra, egyéb eszközökre, ezek akár 40-50 ezer forintba is kerülhetnek. Kis kedvencünk étkezése sem olcsó, a szükséges vitaminok és a takarmány akár évente 100-150 ezer forintot is felemészthet. És ez az olcsóbb megoldás, mert ha a nyuszi megbetegszik, akkor az állatorvosi költségek nőnek meg. Természetesen az állatorvosi ellátás sincs ingyen, évente minimum 20-50 ezer forint, de betegség esetén ez az ár bármikor elérheti akár a félmilliós határt is.
Ha már van nyuszid, itt találhatsz egy friss listát azokról az állatorvosokról, akik kifejezetten a nyulakra specializálódtak.
Tartási körülmények
Az első és legfontosabb információ: egy nyuszi – természetesen fajtától függően – akár 10 évig is élhet. Ehhez azonban érdemes 4 hónapos kora környékén ivartalanítani az állatot, valamint több olyan dolgot is biztosítani kell számára, amitől az élete nyugodt és kényelmes lehet.
Egyrészről, a nyúl ketrece legalább hatszor akkora kell legyen, mint maga a felnőtt állat. Ez a “kuckó” alkalmas arra, hogy a nyuszi pihenjen, mozogjon, tisztálkodjon, de kevés ahhoz, hogy kizárólag ott éljen. Naponta legalább egyszer ki kell engednünk ugrálni, és ezekben az időszakokban nem hagyhatjuk magára az állatot. A nyulak hajlamosak elbújni, bebújni tárgyak vagy bútorok mögé, és könnyen beszorulhatnak. Fontos, hogy a lakást ilyen szempontok szerint is átvizsgáljuk, és ha szükséges, kicsit átalakítsuk. Emellett szemmel kell tartani kis kedvencünket, mert a nyulak szeretnek rágni. Az elektromosság, a műanyag és a nyulak nem barátok, így kiemelt figyelmet kell fordítani a kábelekre is. Azonban a bútorok, szőnyegek is áldozatul eshetnek kis bolyhos barátunk rágcsálási késztetésének.
A másik dolog, amit fokozottan figyelnünk kell, a lakás hőmérséklete. Nagy hőségben a nyuszik hűtésére is figyelmet kell fordítanunk klíma, ventillátor vagy egy ketrecbe helyezett jégakku segítségével. Valamint szemmel kell tartanunk az állat aktivitását is. A nyuszik általában hajnalban és alkonyatkor a legaktívabbak, tehát napközben elsősorban pihennek. De ha kedvencünk folyamatosan bágyadt, akkor mielőbb állatorvoshoz kell vinnünk, ugyanis a helyzet gyorsan válhat végzetessé.
Alternatív megoldások
Ha mégis a nyúltartás mellett döntünk, akkor érdemes megfontolni az örökbefogadás lehetőségét. Így akár ingyen is kaphatunk olyan állatot, aki társunk lehet az elkövetkező 10 évben.
Ha azonban úgy döntünk, hogy nem akarjuk az elkövetkező 10 évünket egy nyúllal együtt élni, akkor érdemes elmenni az állatkertbe. Az állatkertek a húsvéti időszakban mindig biztosítanak lehetőséget az ott élő nyuszik simogatásra. Ha valaki beleszeret ezekbe a bájos állatokba, akkor akár jelképesen örökbe is fogadhatja az állatkerti állatokat. Ez nem azt jelenti, hogy hazaviheti őket, hanem azt, hogy egy jelképes összeg felajánlásával támogathatja az állatokat, és ezért további állatkerti kedvezményeket vehet igénybe.
Korábban a Budapesti Állatkert befogadta azokat a nyuszikat, akiktől húsvét után a felelőtlen emberek meg akartak szabadulni. Azonban a gondozók azt vették észre, hogy egyre többször adtak le náluk olyan nyuszikat, akik csak néhány napos, esetleg hetes nyúltartás céljából vettek az emberek. Tehát voltak, akik eleve azzal számoltak, hogy az ünnepek után leadják a nyuszit az Állatkertnek. Emiatt a Budapesti Állatkert vezetősége meghozta a fájdalmas döntést: nem támogatják ezt a szemléletet, ezért 2008 óta egyáltalán nem fogadnak be nyulakat.