Boldogságra nevelés – Boldogságóra Program

Szerző: | 2023. május. 19. | Fősodor

A képen egy boldog kislány látható

A „Jobb Veled a Világ Alapítvány” készítette a Boldogságóra programot, amelynek célja a gyerekek támogatása a hétköznapi problémákkal szembeni megküzdésben. Ezt a célt a program folyamatos önismereti fejlesztéssel, a boldogságérzetet fokozó technikák bemutatásával, valamint a személyes, lelki egészséget is tápláló kompetenciák erősítésével támogatja.

A kezdeményezés a pozitív pszichológia eredményeire épülő élménypedagógiai módszertan, amelynek hatékonyságát az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar empirikus kutatásokkal igazolta. A program a tanárok és a gyermekek lelki jóllétét egyaránt szem előtt tartja, szükség esetén a szülők bevonására is lehetőséget nyújt. A fejlesztés kiegészíti az óvodai és az iskolai munkát egyaránt, segítségével összhangba hozható a hagyományos tudásmegosztás és szociális kompetenciák.

A képen egy kislány látható háttal, amint sárkányt ereget
A boldogsághoz képesnek kell lennünk arra, hogy élvezzük az élet apró örömeit (Fotó: 123rf.com)

Hogyan működik a Boldogságóra program?

A Boldogságóra kezdeményezés egyfajta szakmai összefogás eredményeként került kidolgozásra pszichológusok, pedagógusok, kutatóprofesszorok önkéntes munkájának köszönhetően. A módszertant azóta is folyamatosan fejlesztik a szervezők.

A program a tanév minden hónapjában egy témát jár körül. A Boldogságóra kezdeményezés 10 témából áll, amelyek egymásra épülve ismertetik a boldogság különböző összetevőit, feltételeit.  Az egyes témakörök sorrendben:

  • A hála gyakorlása
  • Az optimizmus gyakorlása
  • Társas kapcsolatok ápolása
  • Boldogító jócselekedetek
  • Célok kitűzése és elérése
  • Megküzdési stratégiák
  • Apró örömök élvezete
  • A megbocsátás gyakorlása
  • Testmozgás
  • Fenntartható boldogság
A képen két mosolygó kislány ül a fűben
A cél, hogy optimista, magabiztos és kitartó óvodások és iskolások nőjenek fel (Fotó: 123rf.com)

Ezek a témák egyfajta életvezetési iránymutatást nyújtanak az óvodások, iskolások számára. A cél, hogy a tanulók képesek legyenek szembenézni a kihívásokkal, megbirkózni a problémákkal. Korcsoportok alapján négy különböző korcsoport számára is elérhető a Boldogságóra program: a 3-6 év közötti, a a 6-10 év közötti, a 10-14 év közötti és a 14-18 év közötti óvodások, iskolások számára.

Eredmények és csatlakozás

A program eddig több, mint 1500 óvodában és iskolában került feldolgozásra. Az országban 7500-nál is több csoportban több mint 100 ezer gyerek vehetett részt Boldogságóra fejlesztésen. Ezek hatására optimista, magabiztos és kitartó óvodások és iskolások nőhetnek fel, akik sikerrel kezelik a mindennapi kihívásokat, észreveszik az élet szépségeit, és boldog, határozott, pozitív énképpel rendelkező felnőtté válnak.

Pedagógusok számára 30 órás akkreditált képzés érhető el, amely alapján elsajátítható a program módszertana.

Azonban nem csak pedagógusok, hanem óvodák csatlakozását is várják a program fejlesztői. A Boldog Óvodák és Iskolák hálózatához egy pályázat beadásával lehet csatlakozni. Az érdeklődők számára elérhetők oktatási segédanyagok a Boldog Óvoda és Iskola hálózat pedagógusai számára, valamint Boldogságóra kézikönyvek és munkafüzetes óvodás, alsós, felnőtt és középiskolás korosztály számára.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.